Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 7
88 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 4:00,1
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 4:00,7 0,6 0,6 0,6
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
3 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:02,1 2,0 2,0 1,4
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
4 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 4:04,6 4,5 4,5 2,5
4   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
 
5 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:06,0 5,9 1,4
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
6 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:09,1 9,0 3,1 3,1
2   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 4:10,5 10,4 10,4 1,4
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
8 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:11,4 11,3 5,4 0,9
3   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
 
9 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:12,3 12,2 6,3 0,9
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
10 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:13,1 13,0 7,1 0,8
5   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
11 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:14,3 14,2 8,3 1,2
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
11 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 4:14,3 14,2 14,2
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
 
13 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 4:14,7 14,6 0,4
1   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
 
14 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 4:16,3 16,2 1,6 1,6
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
15 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 4:16,4 16,3 16,3 0,1
7   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
16 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 4:16,5 16,4 1,8 0,1
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
17 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 4:16,7 16,6 2,0 0,2
4   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
18 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:17,2 17,1 0,5
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
19 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:17,7 17,6 11,7 0,5
7   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
19 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 4:17,7 17,6 3,0
5   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
21 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:18,1 18,0 0,4
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
22 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:18,3 18,2 18,2 0,2
8   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
23 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 4:18,6 18,5 3,9 0,3
6   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
24 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:18,7 18,6 0,6 0,1
2   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
24 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 4:18,7 18,6 4,0
7   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
26 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 4:18,9 18,8 18,8 0,2
9   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
27 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 4:19,2 19,1 4,5 0,3
8   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
 
27 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 4:19,2 19,1 4,5
8   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
29 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 4:20,3 20,2 5,6 1,1
10   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
30 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:20,9 20,8 2,8 0,6
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
31 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 4:21,2 21,1 6,5 0,3
11   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
32 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 4:21,6 21,5 6,9 0,4
12   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
33 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 4:21,7 21,6 21,6 0,1
10   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
34 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 4:21,8 21,7 3,7 0,1
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
35 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 4:22,0 21,9 7,3 0,2
13   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
36 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:22,4 22,3 4,3 0,4
5   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
 
37 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:22,8 22,7 4,7 0,4
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
38 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 4:23,3 23,2 8,6 0,5
14   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
39 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:23,9 23,8 23,8 0,6
11   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
40 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 4:24,0 23,9 23,9 0,1
12   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
 
41 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 4:24,1 24,0 9,4 0,1
15   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
42 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:24,3 24,2 7,1 0,2
2   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
43 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 4:24,7 24,6 7,5 0,4
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
44 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 4:25,3 25,2 10,6 0,6
16   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
45 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:25,4 25,3 7,3 0,1
7   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
46 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 4:26,2 26,1 11,5 0,8
17   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
47 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:27,7 27,6 10,5 1,5
4   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
48 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 4:27,8 27,7 13,1 0,1
18   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
 
49 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 4:27,9 27,8 0,1
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
 
50 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 4:28,4 28,3 13,7 0,5
19   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
51 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 4:28,5 28,4 13,8 0,1
20   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
52 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 4:28,6 28,5 13,9 0,1
21   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
53 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 4:28,8 28,7 14,1 0,2
22   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
54 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:28,9 28,8 11,7 0,1
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
55 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 4:29,0 28,9 14,3 0,1
23   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
56 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 4:31,0 30,9 16,3 2,0
24   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
57 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 4:32,2 32,1 15,0 1,2
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
58 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 4:32,4 32,3 17,7 0,2
25   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
59 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 4:33,3 33,2 5,4 0,9
2   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
60 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 4:34,3 34,2 1,0
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
61 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:34,9 34,8 16,8 0,6
8   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
62 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 4:35,2 35,1 17,1 0,3
9   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
63 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:35,4 35,3 17,3 0,2
10   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
 
64 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 4:36,2 36,1 8,3 0,8
3   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
 
65 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 4:36,3 36,2 21,6 0,1
26   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
66 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 4:37,4 37,3 3,1 1,1
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
67 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:38,4 38,3 21,2 1,0
7   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
68 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:38,9 38,8 38,8 0,5
13   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
69 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 4:39,5 39,4 11,6 0,6
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
70 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 4:40,8 40,7 26,1 1,3
27   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
 
71 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:41,9 41,8 24,7 1,1
8   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
72 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:42,9 42,8 24,8 1,0
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
73 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 4:46,0 45,9 11,7 3,1
3   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
74 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 4:48,7 48,6 14,4 2,7
4   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
74 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 4:48,7 48,6 14,4
4   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
 
76 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 4:49,1 49,0 49,0 0,4
14   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
77 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:49,8 49,7 31,7 0,7
12   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
78 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:50,3 50,2 33,1 0,5
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
 
79 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 4:58,9 58,8 44,2 8,6
28   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
80 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:59,4 59,3 42,2 0,5
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
81 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 5:01,7 1:01,6 27,4 2,3
6   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
82 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 5:01,8 1:01,7 43,7 0,1
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
83 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 5:04,8 1:04,7 30,5 3,0
7   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
84 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 5:06,4 1:06,3 1:06,3 1,6
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
85 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 5:12,3 1:12,2 5,9
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
86 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 5:16,9 1:16,8 59,7 4,6
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
 
87 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 5:43,8 1:43,7 1:09,5 26,9
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
88 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 7:43,6 3:43,5 3:28,9 1:59,8
29   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!