Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 6
91 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 1:40,5
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 1:41,0 0,5 0,5 0,5
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
3 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 1:41,6 1,1 1,1 0,6
3   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
4 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 1:41,7 1,2 1,2 0,1
4   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
 
5 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:42,7 2,2 2,2 1,0
5   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
6 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:44,3 3,8 1,6
1   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
7 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 1:45,0 4,5 4,5 0,7
6   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
8 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:45,3 4,8 1,0 0,3
2   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
 
8 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:45,3 4,8 1,0
2   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
10 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 1:45,4 4,9 0,1
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
11 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:45,6 5,1 1,3 0,2
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:46,3 5,8 2,0 0,7
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
12 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:46,3 5,8 2,0
5   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
14 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 1:46,9 6,4 6,4 0,6
7   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
 
15 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 1:47,4 6,9 0,5
1   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
15 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 1:47,4 6,9
1   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
15 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:47,4 6,9 6,9
8   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
15 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 1:47,4 6,9
1   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
 
19 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 1:47,5 7,0 0,1 0,1
3   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
19 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 1:47,5 7,0 0,1
3   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
21 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 1:47,6 7,1 0,2 0,1
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
22 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:47,7 7,2 2,3 0,1
2   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
22 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:47,7 7,2 3,4
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
24 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 1:47,8 7,3 7,3 0,1
9   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
25 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 1:48,3 7,8 0,9 0,5
5   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
26 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 1:48,4 7,9 1,0 0,1
6   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
27 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 1:48,5 8,0 1,1 0,1
7   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
28 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 1:48,7 8,2 1,3 0,2
3   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
29 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 1:48,8 8,3 1,4 0,1
8   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
30 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 1:48,9 8,4 1,5 0,1
9   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
 
31 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 1:49,0 8,5 0,1
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
32 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 1:49,2 8,7 3,8 0,2
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
32 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 1:49,2 8,7 8,7
10   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
32 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 1:49,2 8,7 1,8
10   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
35 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 1:49,4 8,9 2,0 0,2
11   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
36 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 1:49,8 9,3 9,3 0,4
11   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
37 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 1:49,9 9,4 9,4 0,1
12   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
 
38 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 1:50,1 9,6 2,7 0,2
12   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
39 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 1:50,3 9,8 9,8 0,2
13   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
40 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 1:50,4 9,9 3,0 0,1
13   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
41 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 1:50,8 10,3 3,4 0,4
14   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
41 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 1:50,8 10,3 3,4
14   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
43 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 1:51,1 10,6 3,7 0,3
16   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
44 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 1:51,3 10,8 3,9 0,2
17   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
45 48 Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:51,4 10,9 10,9 0,1
14   Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC  
 
45 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 1:51,4 10,9 4,0
18   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
47 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:51,6 11,1 6,2 0,2
4   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
48 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:51,7 11,2 6,3 0,1
5   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
48 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 1:51,7 11,2 6,3
5   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
48 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:51,7 11,2 4,3
4   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
51 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 1:51,8 11,3 4,4 0,1
19   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
51 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 1:51,8 11,3 2,8
2   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
53 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 1:52,2 11,7 4,8 0,4
20   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
54 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 1:52,3 11,8 4,9 0,1
21   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
 
54 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 1:52,3 11,8
1   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
56 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:52,5 12,0 7,1 0,2
7   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
57 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 1:53,0 12,5 0,7 0,5
2   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
 
58 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 1:53,6 13,1 1,3 0,6
3   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
 
58 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 1:53,6 13,1 6,2
5   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
58 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:53,6 13,1 6,2
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
61 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:53,9 13,4 6,5 0,3
7   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
62 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 1:54,1 13,6 6,7 0,2
22   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
62 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:54,1 13,6 6,7
8   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
64 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 1:54,3 13,8 5,3 0,2
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
65 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:54,4 13,9 7,0 0,1
9   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
66 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 1:54,6 14,1 7,2 0,2
23   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
66 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 1:54,6 14,1 2,3
4   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
68 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 1:54,8 14,3 7,4 0,2
24   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
 
68 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 1:54,8 14,3 7,4
10   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
70 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 1:55,0 14,5 7,6 0,2
11   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
 
71 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 1:55,5 15,0 15,0 0,5
15   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
72 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 1:56,7 16,2 11,3 1,2
8   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
73 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:57,2 16,7 16,7 0,5
16   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
74 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 1:57,3 16,8 8,3 0,1
4   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
 
75 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 1:57,6 17,1 10,2 0,3
25   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
76 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:58,1 17,6 12,7 0,5
9   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
77 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 1:58,2 17,7 12,8 0,1
10   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
 
78 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 1:58,4 17,9 9,4 0,2
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
79 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 1:58,6 18,1 9,6 0,2
6   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
80 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 1:59,8 19,3 14,4 1,2
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
 
81 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 1:59,9 19,4 12,5 0,1
26   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
82 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 2:00,0 19,5 11,0 0,1
7   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
83 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 2:01,5 21,0 1,5
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
84 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 2:02,9 22,4 15,5 1,4
12   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
85 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 2:03,2 22,7 15,8 0,3
27   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
86 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 2:04,1 23,6 16,7 0,9
13   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
87 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 2:09,6 29,1 20,6 5,5
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
88 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:40,5 3:00,0 3:00,0 2:30,9
17   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
88 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 4:40,5 3:00,0 3:00,0
17   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 
90 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 4:47,4 3:06,9 3:00,0 6,9
28   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
 
90 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 4:47,4 3:06,9 3:00,0
28   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!