Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 5
92 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 5:29,0
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 5:30,7 1,7 1,7 1,7
2   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
 
3 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 5:31,8 2,8 2,8 1,1
3   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 5:31,9 2,9 2,9 0,1
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
5 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 5:32,5 3,5 3,5 0,6
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
6 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:34,0 5,0 1,5
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
7 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:38,3 9,3 4,3 4,3
2   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
 
8 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 5:39,1 10,1 10,1 0,8
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
 
9 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:40,1 11,1 6,1 1,0
3   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
10 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:43,8 14,8 9,8 3,7
4   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
11 48 Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 5:44,8 15,8 15,8 1,0
7   Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC  
 
12 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:45,3 16,3 11,3 0,5
5   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
13 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:45,6 16,6 11,6 0,3
6   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
14 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:46,7 17,7 12,7 1,1
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
15 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 5:47,2 18,2 18,2 0,5
8   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
16 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 5:48,9 19,9 19,9 1,7
9   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
17 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 5:51,4 22,4 2,5
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
18 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 5:51,5 22,5 22,5 0,1
10   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
19 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 5:52,1 23,1 0,7 0,6
2   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
20 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 5:52,5 23,5 23,5 0,4
11   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
21 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 5:53,2 24,2 1,8 0,7
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
22 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 5:53,6 24,6 2,2 0,4
4   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
 
23 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 5:53,9 24,9 2,5 0,3
5   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
24 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 5:54,5 25,5 0,6
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
25 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 5:54,9 25,9 3,5 0,4
6   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
26 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 5:55,1 26,1 3,7 0,2
7   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
27 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 5:55,2 26,2 26,2 0,1
12   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
 
28 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 5:55,7 26,7 0,5
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
29 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 5:55,9 26,9 4,5 0,2
8   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
30 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 5:56,1 27,1 4,7 0,2
9   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
31 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 5:57,4 28,4 6,0 1,3
10   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
32 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 5:57,5 28,5 6,1 0,1
11   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
33 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:57,7 28,7 2,0 0,2
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
34 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 5:58,1 29,1 6,7 0,4
12   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
35 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 5:58,4 29,4 7,0 0,3
13   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
36 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 5:58,6 29,6 7,2 0,2
14   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
37 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 5:59,9 30,9 5,4 1,3
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
38 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 6:00,6 31,6 4,9 0,7
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
39 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 6:00,8 31,8 5,1 0,2
4   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
 
40 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:01,5 32,5 7,0 0,7
3   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
41 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 6:01,8 32,8 10,4 0,3
15   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
42 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 6:01,9 32,9 0,1
1   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
 
43 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 6:03,2 34,2 11,8 1,3
16   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
44 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 6:04,3 35,3 1,1
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
45 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 6:04,8 35,8 9,1 0,5
5   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
46 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 6:05,3 36,3 9,6 0,5
6   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
47 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 6:06,5 37,5 12,0 1,2
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
48 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 6:07,6 38,6 16,2 1,1
17   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
49 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 6:08,1 39,1 16,7 0,5
18   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
50 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 6:09,2 40,2 17,8 1,1
19   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
51 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 6:10,0 41,0 8,1 0,8
2   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
52 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 6:10,2 41,2 18,8 0,2
20   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
53 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:10,5 41,5 16,0 0,3
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
54 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 6:10,7 41,7 15,0 0,2
7   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
55 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 6:10,9 41,9 41,9 0,2
13   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
55 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 6:10,9 41,9 19,5
21   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
57 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 6:11,3 42,3 19,9 0,4
22   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
58 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 6:11,7 42,7 16,0 0,4
8   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
 
59 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 6:12,9 43,9 43,9 1,2
14   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
60 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 6:13,1 44,1 11,2 0,2
3   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
 
61 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 6:13,3 44,3 11,4 0,2
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
62 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 6:14,8 45,8 23,4 1,5
23   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
63 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 6:17,6 48,6 23,1 2,8
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
64 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:17,9 48,9 23,4 0,3
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
65 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 6:19,6 50,6 23,9 1,7
9   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
66 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 6:20,2 51,2 18,3 0,6
5   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
67 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 6:20,4 51,4 29,0 0,2
24   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
 
68 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 6:21,4 52,4 30,0 1,0
25   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
 
69 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 6:22,5 53,5 18,2 1,1
2   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
70 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 6:24,0 55,0 28,3 1,5
10   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
71 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 6:26,6 57,6 22,3 2,6
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
72 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:27,7 58,7 33,2 1,1
8   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
 
73 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:28,7 59,7 34,2 1,0
9   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
74 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 6:28,9 59,9 34,4 0,2
10   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
75 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 6:30,6 1:01,6 34,9 1,7
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
76 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 6:35,1 1:06,1 1:06,1 4,5
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
77 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 6:39,8 1:10,8 35,5 4,7
4   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
78 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 6:42,5 1:13,5 38,2 2,7
5   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
79 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 6:45,1 1:16,1 2,6
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
80 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 6:49,2 1:20,2 44,9 4,1
6   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
 
81 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 6:50,1 1:21,1 45,8 0,9
7   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
82 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 6:50,7 1:21,7 55,0 0,6
12   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
83 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 7:01,5 1:32,5 1:10,1 10,8
26   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
84 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 7:08,6 1:39,6 1:14,1 7,1
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
 
85 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 7:19,6 1:50,6 1:28,2 11,0
27   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
86 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 7:41,0 2:12,0 1:36,7 21,4
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
87 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 8:29,0 3:00,0 3:00,0 48,0
16   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 
87 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 8:29,0 3:00,0 3:00,0
16   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
89 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 8:51,4 3:22,4 3:00,0 22,4
28   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
89 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 8:51,4 3:22,4 3:00,0
28   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
 
91 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 9:09,9 3:40,9 3:40,9 18,5
18   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
92 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:14,0 5:45,0 5:18,3 2:04,1
13   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!