Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 4
99 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 4:06,8
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 4:08,8 2,0 2,0 2,0
2   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
 
3 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:09,1 2,3 0,3
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
 
4 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 4:11,1 4,3 4,3 2,0
3   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
 
5 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:13,6 6,8 6,8 2,5
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
6 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:15,7 8,9 6,6 2,1
2   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 4:16,1 9,3 9,3 0,4
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
8 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:17,3 10,5 8,2 1,2
3   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
 
9 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 4:18,7 11,9 11,9 1,4
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
 
10 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:19,2 12,4 0,5
1   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
 
10 45 Mikael hman Films MK Trimmat 4WD Ford 4:19,2 12,4 12,4
7   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
 
12 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 4:19,6 12,8 0,4
1   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
13 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 4:20,0 13,2 0,4 0,4
2   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
14 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 4:20,6 13,8 13,8 0,6
8   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
15 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 4:20,8 14,0 1,2 0,2
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
16 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:21,2 14,4 12,1 0,4
4   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
17 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 4:21,3 14,5 1,7 0,1
4   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
17 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:21,3 14,5 14,5
9   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
 
19 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 4:22,1 15,3 2,5 0,8
5   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
 
19 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:22,1 15,3 2,9
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
21 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:22,6 15,8 13,5 0,5
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
 
22 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:23,1 16,3 14,0 0,5
6   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
 
23 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 4:23,7 16,9 4,1 0,6
6   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
23 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 4:23,7 16,9 4,1
6   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
 
25 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,2 17,4 15,1 0,5
7   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
 
26 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:24,9 18,1 18,1 0,7
10   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
 
27 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:25,6 18,8 18,8 0,7
11   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
28 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 4:25,7 18,9 6,1 0,1
8   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
29 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 4:26,8 20,0 7,2 1,1
9   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
30 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 4:26,9 20,1 7,7 0,1
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
31 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 4:27,0 20,2 7,4 0,1
10   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
32 112 Robert Scholander SMK Eksj JSM 2WD Klass 1 Citron 4:27,1 20,3 0,1
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
 
33 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 4:27,2 20,4 0,1
1   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
34 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 4:27,3 20,5 20,5 0,1
12   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
 
35 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 4:27,4 20,6 7,8 0,1
11   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
36 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 4:27,6 20,8 8,0 0,2
12   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
 
37 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:28,4 21,6 9,2 0,8
4   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
38 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 4:29,3 22,5 9,7 0,9
13   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
39 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 4:29,5 22,7 9,9 0,2
14   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
 
40 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:29,9 23,1 2,7 0,4
2   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
 
41 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:30,2 23,4 3,0 0,3
3   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
42 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:30,6 23,8 3,4 0,4
4   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
43 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 4:31,2 24,4 11,6 0,6
15   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
44 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:31,3 24,5 12,1 0,1
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
45 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 4:31,4 24,6 11,8 0,1
16   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
46 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 4:32,1 25,3 12,5 0,7
17   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
46 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 4:32,1 25,3 12,5
17   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
48 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 4:32,2 25,4 12,6 0,1
19   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
49 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:32,8 26,0 5,6 0,6
5   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
50 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:34,2 27,4 7,0 1,4
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
51 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 4:35,0 28,2 7,9 0,8
2   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
 
52 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 4:35,2 28,4 8,1 0,2
3   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
 
53 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 4:35,6 28,8 28,8 0,4
13   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
54 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 4:36,1 29,3 16,5 0,5
20   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
54 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 4:36,1 29,3 29,3
14   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
 
54 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 4:36,1 29,3 16,5
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
 
57 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 4:37,0 30,2 0,9
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
58 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:37,1 30,3 9,9 0,1
7   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
59 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 4:37,5 30,7 10,4 0,4
4   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
60 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 4:37,7 30,9 18,1 0,2
22   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
61 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 4:38,8 32,0 11,7 1,1
5   Henrik Sderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
62 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 4:38,9 32,1 19,3 0,1
23   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
63 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 4:39,3 32,5 12,1 0,4
8   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
64 50 Fredrik hs Vsters MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:40,6 33,8 33,8 1,3
15   Henrik Oscarson Vsters MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mlardalen AB
 
65 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 4:41,3 34,5 21,7 0,7
24   Hans del Hedesunda MK   940  
 
66 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 4:41,6 34,8 22,0 0,3
25   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
 
67 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 4:42,1 35,3 22,9 0,5
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
68 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 4:42,8 36,0 5,8 0,7
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
69 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:42,9 36,1 23,7 0,1
7   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
 
70 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:43,1 36,3 23,9 0,2
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
71 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:43,2 36,4 16,0 0,1
9   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
 
72 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 4:44,2 37,4 37,4 1,0
16   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
73 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 4:44,9 38,1 17,8 0,7
6   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
74 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:45,5 38,7 18,3 0,6
10   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
 
74 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:45,5 38,7 26,3
9   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
76 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 4:45,7 38,9 26,1 0,2
26   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
 
77 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 4:46,4 39,6 39,6 0,7
17   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
78 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:46,6 39,8 19,4 0,2
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
79 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:50,6 43,8 43,8 4,0
18   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
 
80 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:50,7 43,9 23,5 0,1
12   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
81 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 4:51,8 45,0 14,8 1,1
3   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
82 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 4:52,8 46,0 46,0 1,0
19   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
83 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 4:53,0 46,2 16,0 0,2
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
84 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 4:54,0 47,2 17,0 1,0
5   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
 
85 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:54,7 47,9 35,5 0,7
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
86 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 4:55,3 48,5 35,7 0,6
27   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
87 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 5:01,0 54,2 24,0 5,7
6   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
 
88 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 5:04,8 58,0 27,8 3,8
7   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
 
89 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:08,6 1:01,8 49,4 3,8
11   Staffan Adengrd Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjmningsteknik
 
90 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 5:09,6 1:02,8 1,0
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
91 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 5:17,7 1:10,9 40,7 8,1
8   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
92 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 5:18,5 1:11,7 51,3 0,8
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
93 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 5:20,0 1:13,2 1:00,8 1,5
12   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
 
94 3 Per Gransson Almunge MK Appendix K Ford 5:27,2 1:20,4 50,2 7,2
9   Bjrn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
 
95 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 5:27,9 1:21,1 1:08,3 0,7
28   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
96 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 5:42,0 1:35,2 1:05,0 14,1
10   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
97 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 7:06,8 3:00,0 3:00,0 1:24,8
20   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 
98 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 7:19,6 3:12,8 3:00,0 12,8
29   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
 
99 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 9:24,0 5:17,2 4:47,0 2:04,4
11   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!