Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 3
100 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 4:53,6
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 5:02,7 9,1 9,1 9,1
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
3 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:03,4 9,8 0,7
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 5:03,7 10,1 10,1 0,3
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
5 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 5:04,0 10,4 10,4 0,3
4   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
 
6 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 5:06,4 12,8 12,8 2,4
5   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
7 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:08,4 14,8 5,0 2,0
2   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
8 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 5:08,7 15,1 15,1 0,3
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
9 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:08,9 15,3 5,5 0,2
3   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
10 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:09,1 15,5 5,7 0,2
4   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
 
11 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:09,7 16,1 6,3 0,6
5   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
12 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 5:09,9 16,3 0,2
1   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
13 45 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 5:10,1 16,5 16,5 0,2
7   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
 
14 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 5:10,5 16,9 16,9 0,4
8   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
 
15 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:11,8 18,2 8,4 1,3
6   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
16 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:12,1 18,5 8,7 0,3
7   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
17 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 5:12,4 18,8 2,5 0,3
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
18 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 5:13,5 19,9 3,6 1,1
3   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
 
19 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 5:13,6 20,0 3,7 0,1
4   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
19 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 5:13,6 20,0 3,7
4   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
21 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 5:14,5 20,9 4,6 0,9
6   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
22 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 5:14,7 21,1 4,8 0,2
7   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
23 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 5:14,8 21,2 0,1
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
23 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 5:14,8 21,2
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
25 48 Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 5:15,3 21,7 21,7 0,5
9   Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC  
 
25 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 5:15,3 21,7 5,4
8   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
 
27 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 5:16,3 22,7 6,4 1,0
9   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
27 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 5:16,3 22,7 6,4
9   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
29 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 5:16,7 23,1 23,1 0,4
10   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
30 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 5:17,5 23,9 23,9 0,8
11   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
 
31 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 5:17,6 24,0 24,0 0,1
12   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
32 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 5:18,4 24,8 24,8 0,8
13   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
33 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:19,0 25,4 4,2 0,6
2   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
34 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 5:19,3 25,7 9,4 0,3
11   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
35 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 5:19,4 25,8 9,5 0,1
12   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
36 112 Robert Scholander SMK Eksjö JSM 2WD Klass 1 Citroën 5:19,6 26,0 0,2
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
 
37 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 5:19,7 26,1 4,9 0,1
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
38 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 5:20,6 27,0 10,7 0,9
13   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
39 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 5:20,8 27,2 10,9 0,2
14   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
39 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 5:20,8 27,2 10,9
14   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
41 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 5:21,1 27,5 27,5 0,3
14   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
42 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 5:21,6 28,0 6,8 0,5
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
43 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 5:21,8 28,2 11,9 0,2
16   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
 
44 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 5:22,7 29,1 3,1 0,9
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
45 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 5:23,0 29,4 13,1 0,3
17   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
46 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 5:23,7 30,1 13,8 0,7
18   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
47 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 5:23,9 30,3 14,0 0,2
19   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
47 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 5:23,9 30,3 14,0
19   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
47 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:23,9 30,3 9,1
2   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
50 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 5:24,0 30,4 14,1 0,1
21   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
51 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:24,4 30,8 9,6 0,4
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
52 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 5:24,5 30,9 9,7 0,1
5   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
53 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:25,4 31,8 10,6 0,9
6   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
54 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 5:25,6 32,0 15,7 0,2
22   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
55 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 5:25,7 32,1 15,8 0,1
23   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
56 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 5:26,0 32,4 11,2 0,3
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
57 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 5:26,2 32,6 16,3 0,2
24   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
58 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 5:26,6 33,0 11,8 0,4
5   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
 
59 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 5:26,9 33,3 7,3 0,3
3   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
 
60 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:28,1 34,5 13,3 1,2
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
61 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 5:28,6 35,0 18,7 0,5
25   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
 
62 26 David Pettersson Falköpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 5:28,7 35,1 9,1 0,1
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia R2  
Entrant: CEJN AB
 
63 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:29,3 35,7 14,5 0,6
7   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
64 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 5:31,0 37,4 11,4 1,7
5   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
65 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 5:32,2 38,6 17,4 1,2
8   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
66 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:32,6 39,0 17,8 0,4
7   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
67 50 Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 5:32,8 39,2 39,2 0,2
15   Henrik Oscarson Västerås MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
68 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:33,2 39,6 18,4 0,4
8   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
69 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 5:33,4 39,8 13,8 0,2
6   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
 
70 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:33,5 39,9 18,7 0,1
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
 
71 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:35,2 41,6 20,4 1,7
9   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
72 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 5:35,4 41,8 25,5 0,2
26   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
73 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 5:37,0 43,4 27,1 1,6
27   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
74 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 5:37,5 43,9 0,5
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
75 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 5:37,9 44,3 44,3 0,4
16   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
76 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 5:39,4 45,8 19,8 1,5
7   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
77 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 5:39,6 46,0 46,0 0,2
17   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
78 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:40,9 47,3 26,1 1,3
10   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
 
79 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 5:45,0 51,4 35,1 4,1
28   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
80 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 5:47,8 54,2 10,3 2,8
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
81 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 5:48,3 54,7 33,5 0,5
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
82 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 5:48,8 55,2 55,2 0,5
18   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
83 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 5:49,2 55,6 11,7 0,4
3   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
84 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 5:50,6 57,0 13,1 1,4
4   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
85 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:52,0 58,4 37,2 1,4
10   Staffan Adengård Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjämningsteknik
 
86 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 5:52,4 58,8 58,8 0,4
19   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
87 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 5:52,6 59,0 15,1 0,2
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
88 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 5:54,8 1:01,2 40,0 2,2
12   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
89 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:55,3 1:01,7 40,5 0,5
11   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
90 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 5:56,7 1:03,1 19,2 1,4
6   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
 
91 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 6:02,7 1:09,1 25,2 6,0
7   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
92 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 6:06,2 1:12,6 51,4 3,5
12   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
 
93 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 6:12,2 1:18,6 34,7 6,0
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
94 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 6:12,3 1:18,7 1:02,4 0,1
29   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
95 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 6:12,8 1:19,2 35,3 0,5
9   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
96 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 6:15,6 1:22,0 2,8
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
97 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 6:16,5 1:22,9 1:01,7 0,9
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
98 3 Per Göransson Almunge MK Appendix K Ford 6:24,3 1:30,7 46,8 7,8
10   Björn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
 
99 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 6:43,5 1:49,9 1:06,0 19,2
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
100 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 7:53,6 3:00,0 3:00,0 1:10,1
20   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!