Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 2
105 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 4:10,7
1   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
 
2 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 4:11,1 0,4 0,4 0,4
2   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
3 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:18,8 8,1 7,7
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
 
4 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 4:18,9 8,2 8,2 0,1
3   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
 
5 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:21,4 10,7 10,7 2,5
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
6 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 4:22,1 11,4 11,4 0,7
5   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
 
7 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:22,4 11,7 3,6 0,3
2   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,1 13,4 5,3 1,7
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
9 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 4:24,3 13,6 0,2
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:25,1 14,4 6,3 0,8
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
 
11 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 4:25,6 14,9 1,3 0,5
2   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
12 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 4:26,6 15,9 2,3 1,0
3   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
13 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 4:26,8 16,1 2,5 0,2
4   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
14 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 4:27,3 16,6 3,0 0,5
5   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
 
15 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 4:27,5 16,8 3,2 0,2
6   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
16 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 4:27,7 17,0 17,0 0,2
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
17 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 4:27,9 17,2 3,6 0,2
7   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
 
17 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 4:27,9 17,2 17,2
7   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
19 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 4:28,9 18,2 1,0
1   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
20 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 4:29,0 18,3 4,7 0,1
8   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
21 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:29,1 18,4 18,4 0,1
8   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
 
22 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:29,7 19,0 10,9 0,6
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
 
23 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:30,3 19,6 0,6
1   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
 
24 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 4:30,4 19,7 6,1 0,1
9   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
24 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:30,4 19,7 11,6
6   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
 
26 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:30,5 19,8 1,6 0,1
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
27 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 4:30,7 20,0 6,4 0,2
10   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
 
28 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 4:31,2 20,5 6,9 0,5
11   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
29 55 Jan-Erik Folkesson SMK rebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:31,3 20,6 12,5 0,1
7   Fredrik Hildingsson SMK rebro   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA KERIET REBRO
 
30 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:31,7 21,0 2,8 0,4
3   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
31 102 Nicklas Pettersson Fagersta MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:31,8 21,1 1,5 0,1
2   Christoffer Bck SMK Hedemora   Fiesta ST  
 
31 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:31,8 21,1 13,0
8   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
33 45 Mikael hman Films MK Trimmat 4WD Ford 4:32,5 21,8 21,8 0,7
9   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
 
34 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 4:32,6 21,9 2,3 0,1
3   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
35 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 4:33,1 22,4 2,8 0,5
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
36 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:34,9 24,2 24,2 1,8
10   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
 
37 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:35,1 24,4 24,4 0,2
11   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
38 112 Robert Scholander SMK Eksj JSM 2WD Klass 1 Citron 4:35,5 24,8 0,4
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
 
39 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:36,3 25,6 6,0 0,8
5   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
40 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:36,4 25,7 7,5 0,1
4   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
41 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:37,0 26,3 6,7 0,6
6   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
42 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 4:37,1 26,4 12,8 0,1
12   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
43 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:37,8 27,1 8,9 0,7
5   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
 
44 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 4:38,2 27,5 13,9 0,4
13   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
45 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 4:38,6 27,9 3,1 0,4
2   Henrik Sderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
46 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 4:38,7 28,0 14,4 0,1
14   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
47 26 David Pettersson Falkpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 4:39,9 29,2 4,4 1,2
3   Kalle Nattsson Falkpings MK   Fabia R2  
Entrant: CEJN AB
 
47 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 4:39,9 29,2 15,6
15   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
49 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 4:40,3 29,6 16,0 0,4
16   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
50 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:40,9 30,2 12,0 0,6
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
51 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 4:41,0 30,3 16,7 0,1
17   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
52 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 4:41,4 30,7 30,7 0,4
12   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
 
53 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 4:41,7 31,0 17,4 0,3
18   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
54 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 4:42,1 31,4 17,8 0,4
19   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
55 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 4:43,5 32,8 19,2 1,4
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
 
56 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 4:44,7 34,0 34,0 1,2
13   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
57 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 4:45,2 34,5 20,9 0,5
21   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
58 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:45,3 34,6 16,4 0,1
7   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
59 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 4:45,5 34,8 21,2 0,2
22   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
 
60 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 4:46,0 35,3 10,5 0,5
4   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
61 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 4:46,1 35,4 15,8 0,1
7   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
62 94 Billy Johansson MK Team Westom Trimmat 2WD Renault 4:47,7 37,0 23,4 1,6
23   Kjell Persson mls MK   Clio Ragnotti  
 
63 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 4:48,1 37,4 23,8 0,4
24   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
64 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:48,5 37,8 18,2 0,4
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
65 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:48,7 38,0 18,4 0,2
9   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
66 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:52,0 41,3 23,1 3,3
8   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
67 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 4:52,1 41,4 27,8 0,1
25   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
 
68 15 Andr Ekstrm Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 2 Opel 4:52,3 41,6 23,4 0,2
9   Jacob Ekstrm Gotlands MF BK   Kadett  
 
69 50 Fredrik hs Vsters MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:53,1 42,4 42,4 0,8
14   Henrik Oscarson Vsters MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mlardalen AB
 
70 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:53,4 42,7 24,5 0,3
10   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
 
71 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 4:53,6 42,9 18,1 0,2
5   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
 
72 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 4:54,0 43,3 18,5 0,4
6   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
73 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 4:55,0 44,3 26,1 1,0
11   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
74 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 4:55,2 44,5 0,2
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
75 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 4:56,5 45,8 32,2 1,3
26   Hans del Hedesunda MK   940  
 
76 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 4:57,2 46,5 26,9 0,7
10   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
 
77 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 4:58,1 47,4 2,9 0,9
2   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
78 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 4:58,6 47,9 47,9 0,5
15   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
 
79 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 4:59,0 48,3 3,8 0,4
3   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
80 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 5:00,2 49,5 5,0 1,2
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
81 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 5:00,4 49,7 49,7 0,2
16   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
82 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 5:02,8 52,1 52,1 2,4
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
83 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 5:03,4 52,7 39,1 0,6
27   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
 
84 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 5:04,1 53,4 8,9 0,7
5   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
 
85 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:07,5 56,8 37,2 3,4
11   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
86 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 5:08,1 57,4 12,9 0,6
6   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
 
87 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 5:09,8 59,1 45,5 1,7
28   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
 
88 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 5:10,0 59,3 14,8 0,2
7   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
 
89 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 5:14,7 1:04,0 19,5 4,7
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
90 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 5:16,8 1:06,1 47,9 2,1
12   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
91 3 Per Gransson Almunge MK Appendix K Ford 5:19,1 1:08,4 23,9 2,3
9   Bjrn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
 
92 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 5:23,0 1:12,3 52,7 3,9
12   Staffan Adengrd Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjmningsteknik
 
93 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 5:24,6 1:13,9 29,4 1,6
10   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
94 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 5:25,1 1:14,4 1:14,4 0,5
18   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
95 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 5:33,3 1:22,6 8,2
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
96 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 5:46,7 1:36,0 1:17,8 13,4
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
97 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 5:56,7 1:46,0 1:26,4 10,0
13   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
 
98 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 6:09,7 1:59,0 1:14,5 13,0
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
99 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 7:10,7 3:00,0 3:00,0 1:01,0
19   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 
99 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 7:10,7 3:00,0 3:00,0
19   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
 
101 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 7:24,3 3:13,6 3:00,0 13,6
29   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
101 106 Jrgen Andersson Kullings MS Trimmat 2WD VW 7:24,3 3:13,6 3:00,0
29   Benny Holmstrand Kullings MS   Golf III  
 
103 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 7:28,9 3:18,2 3:00,0 4,6
14   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
 
104 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 7:35,5 3:24,8 3:00,0 6,6
7   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
 
105 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 17:56,2 13:45,5 13:31,9 10:20,7
31   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!