Svenska English
Raceconsulting
2014-09-13 EMK Kannan Official final
On SS 5
74 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia Delta 3:45,5
1   Micael Eriksson Vännäs MK   Integrale16v  
 
2 74 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 3:48,2 2,7 2,7
1   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
3 79 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 3:48,6 3,1 0,4 0,4
2   Daniel Mörn Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
4 80 Daniel Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:50,9 5,4 2,7 2,3
3   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Golf III  
Entrant:www.rallyimport.se
 
5 59 Mattias Rönnkvist Vännäs MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:52,2 6,7 6,7 1,3
2   Jonny Olofsson Úmeå AK   Evo IX  
 
6 69 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:54,7 9,2 6,5 2,5
4   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
7 68 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:55,6 10,1 7,4 0,9
5   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant:Tältproffsen i Eskilstuna
 
8 82 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:55,9 10,4 7,7 0,3
6   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf II  
Entrant:Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
8 73 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 WD Volvo 3:55,9 10,4 7,7
6   Andreas Johansson Östgöta BSF   240  
 
10 83 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 3:57,6 12,1 9,4 1,7
8   Carl-Gustav Karlsson Eskilstuna MK   242  
 
11 92 Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 3:58,6 13,1 1,0
1   Micke Westling Eskilstuna MK   242  
 
12 10 Patrik Adolfsson Säffle MC A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:59,4 13,9 0,8
1   Jesper Samuelsson Storfors MK   244  
Entrant:Team Koskela Golv & Bygg
 
13 84 Mikael Wallon Kolsva MS B-förare 2 WD Volvo 3:59,5 14,0 0,9 0,1
2   Robin Hallman Kolsva MS   240  
 
14 64 Marcus Gerdåker Katrineholms MK B/C-förare 4 WD Subaru 3:59,9 14,4 0,4
1   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
 
15 11 Pär Nordahl MK Ratten A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:00,1 14,6 0,7 0,2
2   Patrik Barth MK Ratten   940  
Entrant:TEAM JC RACE TEKNIK
 
16 8 Victor Karlsson Vimmerby MS A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:00,2 14,7 0,8 0,1
3   Ida Bood MK Ratten   940  
Entrant:Dekaltrim.nu
 
17 5 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:00,3 14,8 0,9 0,1
4   Marcus Jansson Storfors MK   940  
Entrant:Svensson Racing
 
18 86 Antti Johannesson Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 4:01,1 15,6 2,5 0,8
3   Andreas Peters Kolsva MS   242  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
19 81 Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2 WD Toyota 4:01,9 16,4 13,7 0,8
9   Kristoffer Nordlund Gnesta MK   Corolla  
 
20 12 Anton Brorsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:03,2 17,7 3,8 1,3
5   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
21 14 Fredrik Jansson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:03,3 17,8 0,1
1   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant:Peter Jansson Åkeri AB
 
22 19 Andreas Johansson Fagersta MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:03,7 18,2 0,4 0,4
2   Pär Sundqvist Fagersta MK   940  
 
23 16 Erik Karlström Nässjö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:04,5 19,0 1,2 0,8
3   Henrik Söderqvist Skillingaryds MK   940  
 
24 9 Ingvar Nilsson Hällefors MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:06,2 20,7 6,8 1,7
6   Anders Östlund Hällefors MK   944  
 
25 4 Andreas Pettersson MSK Hammaren A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:06,4 20,9 7,0 0,2
7   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
26 76 Ragnar Öknegård Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 4:07,2 21,7 19,0 0,8
10   Crister Johansson Flens MS   940  
 
27 18 Tommy Larsson Kullings MS B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:07,5 22,0 4,2 0,3
4   Thomas Larsson Kullings MS   940  
Entrant:www.terrazzo.se
 
28 7 Pär Pålsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:07,7 22,2 8,3 0,2
8   Tina Blom Jämtlands MK   940  
 
29 96 Stefan Packalen Eskilstuna MK C-förare 2 WD Volvo 4:07,9 22,4 0,2
1   Johan Siim SMK Södermanland   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
30 13 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:08,5 23,0 5,2 0,6
5   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
 
31 78 Kjell Friberg KAK Motorsport A-förare 2 WD Citroen 4:09,4 23,9 21,2 0,9
11   Jan Östh KAK Motorsport   C2 R2 Max  
 
32 63 Johan Åkeson Gnesta MK B/C-förare 4 WD Audi 4:09,7 24,2 9,8 0,3
2   Mikael Rosvall Gnesta MK   S2 Quattro  
 
32 77 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 4:09,7 24,2 21,5
12   Henrik Hedlund Huddinge MK   Clio  
 
34 17 Dennis Askling Hallsbergs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:10,2 24,7 6,9 0,5
6   Jonas Arvidsson Laxå MK   940  
 
35 34 Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:10,4 24,9 0,2
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   740  
 
36 23 Jens Sjöström Malungs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:10,5 25,0 7,2 0,1
7   Patrik Hårdén Malungs MK   940  
 
36 97 Rasmus Eriksson Gnesta MK C-förare 2 WD Volvo 4:10,5 25,0 2,6
2   Joakim Eriksson Gnesta MK   240  
 
38 25 Christoffer Gunnarsson Fägre MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:10,9 25,4 7,6 0,4
8   Joakim Sjöberg Falköping MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
39 15 Andreas Broberg Värmdö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:11,0 25,5 7,7 0,1
9   Tobias Lis Värmdö MK   940  
 
40 90 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 4:11,1 25,6 12,5 0,1
4   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
 
41 88 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 WD Opel 4:11,2 25,7 12,6 0,1
5   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
 
42 35 Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:11,8 26,3 1,4 0,6
2   Gunnar Flodén Kullings MS   240  
 
43 75 Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2 WD Peugeot 4:12,3 26,8 24,1 0,5
13   Stefan Andersson Västerås MS   205  
 
44 32 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:13,0 27,5 9,7 0,7
10   Niclas Andersson   240  
 
45 39 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:14,5 29,0 4,1 1,5
3   Tom Hansson Mälaröarnas MK   240  
 
46 28 Jani Haiju Storfors MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:14,8 29,3 11,5 0,3
11   Jalo Haiju Storfors MK   940  
 
46 27 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:14,8 29,3 11,5
11   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
48 41 Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:15,6 30,1 5,2 0,8
4   Emil Corell SMK Nyköping   242  
 
49 33 Mikael Bodén MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:15,7 30,2 5,3 0,1
5   Peter Johansson MK Team Treske   240  
 
49 29 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:15,7 30,2 12,4
13   Felicia Grundtman Flens MS   240  
Entrant:www.rallyimport.se
 
51 60 Tony Karlsson Flens MS A-förare 4 WD Subaru 4:17,4 31,9 31,9 1,7
3   Patrik Larsson Gnesta MK   Legacy  
Entrant:Lejtorp Racing
 
52 89 Johan Dahlström Kolsva MS B-förare 2 WD Opel 4:20,1 34,6 21,5 2,7
6   Niklas Karlsson MSK Hammaren   Ascona B  
Entrant:SARGITUM CONSULTING AB
 
53 52 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 4:20,8 35,3 0,7
1   Jonas Eriksson SMK Nyköping   Golf II  
 
54 38 André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:20,9 35,4 10,5 0,1
6   Ove Persson SMK Lindesberg   940  
 
55 98 Jonas Bodin Grödinge MK C-förare 2 WD Peugeot 4:21,8 36,3 13,9 0,9
3   Björn Norman Grödinge MK   306  
 
56 26 Roger Fransson Vännäs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:23,9 38,4 20,6 2,1
14   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
57 24 Torbjörn Karlsson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:25,2 39,7 21,9 1,3
15   Max Nensén Gnesta MK   940  
 
58 43 Tore Bigsten Götene MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:25,3 39,8 14,9 0,1
7   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
59 102 Michael Lundin Eskilstuna MK C-förare Grupp E Saab 4:27,2 41,7 1,9
1   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   9000  
Entrant:Ledin Motorsport
 
60 1 Elias Lundberg SMK Sala Ungdomsrally Volvo 4:27,7 42,2 0,5
1   Robert Lundberg SMK Sala   240  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
61 99 Tony Rämsten Gnesta MK C-förare 2 WD Opel 4:28,4 42,9 20,5 0,7
4   Ricard Gelin Gnesta MK   Astra  
 
62 36 Ove Björklund MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:29,1 43,6 18,7 0,7
8   Per Täppers MK Ratten   242  
 
63 3 Mattias Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 4:33,3 47,8 5,6 4,2
2   Joakim Johannesson Dals MK   240  
 
64 45 Peter Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:49,0 1:03,5 38,6 15,7
9   Thomas Ryrvall SMK Nyköping   940  
 
65 2 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 4:49,9 1:04,4 22,2 0,9
3   Reino Orava Laxå MK   940  
 
66 51 Hampus Böe Filipstads MC A/B-förare Grupp E Opel 4:52,0 1:06,5 31,2 2,1
2   Markus Böe Filipstads MC   Vectra  
Entrant:Kjellbergs AB
 
67 105 Peter Rydholm Eskilstuna MK C-förare Grupp E Mazda 4:52,3 1:06,8 25,1 0,3
2   Per Erik Andersson   323  
 
68 101 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E VW 4:52,8 1:07,3 25,6 0,5
3   Rickard Broberg Värmdö MK   Golf  
 
69 66 Björn Compier Linköpings MK B/C-förare 4 WD Lancia 5:01,5 1:16,0 1:01,6 8,7
3   Mikael Lindgren Värmdö Motorklubb   Delta Integrale  
 
70 50 Tomas Ragnarsson SMK Nyköping A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 VW 5:04,0 1:18,5 2,5
1   Katrin Karlsson SMK Nyköping   1303s  
 
71 49 Larsove Runeson Eskilstuna MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Saab 5:04,2 1:18,7 0,2 0,2
2   Johan Runeson Eskilstuna MK   V4  
 
72 201 Mathias Berg MK Team Treske C-förare Grupp E Opel 5:10,1 1:24,6 42,9 5,9
4   Erik Bergström MK Team Westom   Corsa Sport  
 
73 58 Roger Brenemark Haninge MK A-förare 4 WD Ford 5:25,6 1:40,1 1:40,1 15,5
4   Björn Larsson Haninge MK   Escort WRC  
 
74 30 Anders Höjman Forshaga MC B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 5:28,8 1:43,3 1:25,5 3,2
16   Kjell Persson Åmåls MK   242  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!