Svenska English
Raceconsulting
2014-09-13 EMK Kannan Official final
On SS 4
78 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 59 Mattias Rönnkvist Vännäs MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:19,0
1   Jonny Olofsson Úmeå AK   Evo IX  
 
2 79 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 3:19,4 0,4 0,4
1   Daniel Mörn Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
3 80 Daniel Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:20,1 1,1 0,7 0,7
2   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Golf III  
Entrant:www.rallyimport.se
 
4 61 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia Delta 3:20,3 1,3 1,3 0,2
2   Micael Eriksson Vännäs MK   Integrale16v  
 
5 81 Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2 WD Toyota 3:21,2 2,2 1,8 0,9
3   Kristoffer Nordlund Gnesta MK   Corolla  
 
6 92 Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 3:23,4 4,4 2,2
1   Micke Westling Eskilstuna MK   242  
 
7 58 Roger Brenemark Haninge MK A-förare 4 WD Ford 3:23,5 4,5 4,5 0,1
3   Björn Larsson Haninge MK   Escort WRC  
 
8 68 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:23,7 4,7 4,3 0,2
4   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant:Tältproffsen i Eskilstuna
 
9 73 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 WD Volvo 3:24,1 5,1 4,7 0,4
5   Andreas Johansson Östgöta BSF   240  
 
10 74 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 3:24,2 5,2 4,8 0,1
6   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
11 82 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:24,7 5,7 5,3 0,5
7   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf II  
Entrant:Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
12 64 Marcus Gerdåker Katrineholms MK B/C-förare 4 WD Subaru 3:25,3 6,3 0,6
1   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
 
13 86 Antti Johannesson Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 3:28,3 9,3 4,9 3,0
2   Andreas Peters Kolsva MS   242  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
14 90 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 3:29,3 10,3 5,9 1,0
3   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
 
15 69 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:29,4 10,4 10,0 0,1
8   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
16 13 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:30,2 11,2 0,8
1   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
 
17 10 Patrik Adolfsson Säffle MC A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:31,3 12,3 1,1
1   Jesper Samuelsson Storfors MK   244  
Entrant:Team Koskela Golv & Bygg
 
18 83 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 3:31,8 12,8 12,4 0,5
9   Carl-Gustav Karlsson Eskilstuna MK   242  
 
19 84 Mikael Wallon Kolsva MS B-förare 2 WD Volvo 3:32,2 13,2 8,8 0,4
4   Robin Hallman Kolsva MS   240  
 
20 53 Markus Kujanpää Södertälje KRC A/B-förare 1300 RallyCup Suzuki 3:32,4 13,4 0,2
1   Tobias Steen Gotlands MFBK   Swift Mk1 GTI  
 
21 11 Pär Nordahl MK Ratten A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:33,1 14,1 1,8 0,7
2   Patrik Barth MK Ratten   940  
Entrant:TEAM JC RACE TEKNIK
 
22 88 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 WD Opel 3:33,4 14,4 10,0 0,3
5   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
 
23 21 Fredrik Jonasson Krokoms MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:33,5 14,5 3,3 0,1
2   Johan Garli Stuguns MK   744  
 
24 78 Kjell Friberg KAK Motorsport A-förare 2 WD Citroen 3:34,4 15,4 15,0 0,9
10   Jan Östh KAK Motorsport   C2 R2 Max  
 
25 77 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 3:34,6 15,6 15,2 0,2
11   Henrik Hedlund Huddinge MK   Clio  
 
26 19 Andreas Johansson Fagersta MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:34,7 15,7 4,5 0,1
3   Pär Sundqvist Fagersta MK   940  
 
27 76 Ragnar Öknegård Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 3:35,4 16,4 16,0 0,7
12   Crister Johansson Flens MS   940  
 
28 16 Erik Karlström Nässjö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:35,8 16,8 5,6 0,4
4   Henrik Söderqvist Skillingaryds MK   940  
 
29 96 Stefan Packalen Eskilstuna MK C-förare 2 WD Volvo 3:36,2 17,2 0,4
1   Johan Siim SMK Södermanland   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
29 12 Anton Brorsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:36,2 17,2 4,9
3   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
31 17 Dennis Askling Hallsbergs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:36,7 17,7 6,5 0,5
5   Jonas Arvidsson Laxå MK   940  
 
31 75 Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2 WD Peugeot 3:36,7 17,7 17,3
13   Stefan Andersson Västerås MS   205  
 
31 8 Victor Karlsson Vimmerby MS A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:36,7 17,7 5,4
4   Ida Bood MK Ratten   940  
Entrant:Dekaltrim.nu
 
34 35 Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:37,2 18,2 0,5
1   Gunnar Flodén Kullings MS   240  
 
35 18 Tommy Larsson Kullings MS B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:37,4 18,4 7,2 0,2
6   Thomas Larsson Kullings MS   940  
Entrant:www.terrazzo.se
 
36 51 Hampus Böe Filipstads MC A/B-förare Grupp E Opel 3:37,6 18,6 0,2
1   Markus Böe Filipstads MC   Vectra  
Entrant:Kjellbergs AB
 
37 14 Fredrik Jansson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:37,7 18,7 7,5 0,1
7   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant:Peter Jansson Åkeri AB
 
38 63 Johan Åkeson Gnesta MK B/C-förare 4 WD Audi 3:37,9 18,9 12,6 0,2
2   Mikael Rosvall Gnesta MK   S2 Quattro  
 
38 97 Rasmus Eriksson Gnesta MK C-förare 2 WD Volvo 3:37,9 18,9 1,7
2   Joakim Eriksson Gnesta MK   240  
 
40 5 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:39,2 20,2 7,9 1,3
5   Marcus Jansson Storfors MK   940  
Entrant:Svensson Racing
 
41 28 Jani Haiju Storfors MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:39,3 20,3 9,1 0,1
8   Jalo Haiju Storfors MK   940  
 
42 34 Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:39,6 20,6 2,4 0,3
2   Kent-Ola Björklund MK Ratten   740  
 
42 25 Christoffer Gunnarsson Fägre MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:39,6 20,6 9,4
9   Joakim Sjöberg Falköping MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
44 27 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:40,3 21,3 10,1 0,7
10   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
44 41 Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:40,3 21,3 3,1
3   Emil Corell SMK Nyköping   242  
 
46 9 Ingvar Nilsson Hällefors MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:40,8 21,8 9,5 0,5
6   Anders Östlund Hällefors MK   944  
 
47 89 Johan Dahlström Kolsva MS B-förare 2 WD Opel 3:41,1 22,1 17,7 0,3
6   Niklas Karlsson MSK Hammaren   Ascona B  
Entrant:SARGITUM CONSULTING AB
 
48 33 Mikael Bodén MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:41,7 22,7 4,5 0,6
4   Peter Johansson MK Team Treske   240  
 
49 4 Andreas Pettersson MSK Hammaren A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:42,0 23,0 10,7 0,3
7   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
50 23 Jens Sjöström Malungs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:42,1 23,1 11,9 0,1
11   Patrik Hårdén Malungs MK   940  
 
50 7 Pär Pålsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:42,1 23,1 10,8
8   Tina Blom Jämtlands MK   940  
 
50 39 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:42,1 23,1 4,9
5   Tom Hansson Mälaröarnas MK   240  
 
53 29 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:42,2 23,2 12,0 0,1
12   Felicia Grundtman Flens MS   240  
Entrant:www.rallyimport.se
 
54 48 Christer Adolfsson Haninge MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Opel 3:43,2 24,2 1,0
1   Micael Gelin Eskilstuna MK   Ascona A  
 
54 15 Andreas Broberg Värmdö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:43,2 24,2 13,0
13   Tobias Lis Värmdö MK   940  
 
56 98 Jonas Bodin Grödinge MK C-förare 2 WD Peugeot 3:43,4 24,4 7,2 0,2
3   Björn Norman Grödinge MK   306  
 
57 38 André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:44,8 25,8 7,6 1,4
6   Ove Persson SMK Lindesberg   940  
 
58 103 Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 3:44,9 25,9 0,1
1   Micke Widell Katrineholms MK   Jetta II  
 
58 60 Tony Karlsson Flens MS A-förare 4 WD Subaru 3:44,9 25,9 25,9
4   Patrik Larsson Gnesta MK   Legacy  
Entrant:Lejtorp Racing
 
60 52 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 3:45,6 26,6 8,0 0,7
2   Jonas Eriksson SMK Nyköping   Golf II  
 
61 26 Roger Fransson Vännäs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:45,8 26,8 15,6 0,2
14   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
62 32 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:46,3 27,3 16,1 0,5
15   Niclas Andersson   240  
 
63 102 Michael Lundin Eskilstuna MK C-förare Grupp E Saab 3:46,4 27,4 1,5 0,1
2   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   9000  
Entrant:Ledin Motorsport
 
64 43 Tore Bigsten Götene MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:46,5 27,5 9,3 0,1
7   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
65 24 Torbjörn Karlsson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:50,3 31,3 20,1 3,8
16   Max Nensén Gnesta MK   940  
 
66 36 Ove Björklund MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 3:50,4 31,4 13,2 0,1
8   Per Täppers MK Ratten   242  
 
67 99 Tony Rämsten Gnesta MK C-förare 2 WD Opel 3:51,2 32,2 15,0 0,8
4   Ricard Gelin Gnesta MK   Astra  
 
68 3 Mattias Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 3:59,6 40,6 8,4
1   Joakim Johannesson Dals MK   240  
 
69 1 Elias Lundberg SMK Sala Ungdomsrally Volvo 4:00,5 41,5 0,9 0,9
2   Robert Lundberg SMK Sala   240  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
70 45 Peter Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:02,6 43,6 25,4 2,1
9   Thomas Ryrvall SMK Nyköping   940  
 
71 105 Peter Rydholm Eskilstuna MK C-förare Grupp E Mazda 4:02,9 43,9 18,0 0,3
3   Per Erik Andersson   323  
 
72 66 Björn Compier Linköpings MK B/C-förare 4 WD Lancia 4:03,4 44,4 38,1 0,5
3   Mikael Lindgren Värmdö Motorklubb   Delta Integrale  
 
73 50 Tomas Ragnarsson SMK Nyköping A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 VW 4:06,3 47,3 23,1 2,9
2   Katrin Karlsson SMK Nyköping   1303s  
 
74 101 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E VW 4:07,3 48,3 22,4 1,0
4   Rickard Broberg Värmdö MK   Golf  
 
75 2 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 4:07,8 48,8 8,2 0,5
3   Reino Orava Laxå MK   940  
 
76 49 Larsove Runeson Eskilstuna MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Saab 4:10,0 51,0 26,8 2,2
3   Johan Runeson Eskilstuna MK   V4  
 
77 30 Anders Höjman Forshaga MC B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 4:10,7 51,7 40,5 0,7
17   Kjell Persson Åmåls MK   242  
 
78 201 Mathias Berg MK Team Treske C-förare Grupp E Opel 4:13,7 54,7 28,8 3,0
5   Erik Bergström MK Team Westom   Corsa Sport  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!