Svenska English
Raceconsulting
2014-06-07 Laxårallyt Official final
On SS 3
110 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 205 Algot Öberg Eskilstuna MK A 4 WD Subaru 4:12,8
1   Niklas Johansson Ryds MK   STi WRX  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
2 208 Jimmy Olsson Storfors MK A 2 WD Volvo 4:20,1 7,3 7,3
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
3 86 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A 2 WD Volvo 4:22,4 9,6 2,3 2,3
2   Terje Plomén SMK Valdemarsvik   240  
 
4 76 Jennie-Lee Hermansson KAK A 4 WD Mitsubishi 4:23,7 10,9 10,9 1,3
2   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo IX  
 
5 74 Jan Östlund Munkfors MC A 4 WD Mitsubishi 4:25,7 12,9 12,9 2,0
3   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   Lancer Evo IV  
 
6 92 Andreas Levin Lima MS A 2 WD Nissan 4:26,1 13,3 6,0 0,4
3   Therese Levin Lima MS   Sunny  
 
7 91 Leif Persson Laxå MK A 2 WD Volvo 4:27,1 14,3 7,0 1,0
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
Entrant:ELITEOIL
 
8 75 Lars-Ove Olsson Forshaga MC A 4 WD Mazda 4:27,6 14,8 14,8 0,5
4   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
9 85 Philip Haag Kullings MS A 2 WD Citroën 4:27,7 14,9 7,6 0,1
5   Jim Hjerpe Säters MK   Ds3  
 
9 104 Mikael Wiberg Storfors MK B 2 WD Volvo 4:27,7 14,9
1   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
11 109 Emil Karlsson Hällefors MK B 2 WD Volvo 4:28,7 15,9 1,0 1,0
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
12 39 Jens Sjöström Malungs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:28,8 16,0 0,1
1   Patrik Hårdén Malungs MK   940  
 
13 90 Kaj Banck Storfors MK A 2 WD Volvo 4:30,0 17,2 9,9 1,2
6   Andreas Fransson Nora MK   940 GL  
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
14 127 Pontus Lönnström Nora MK C 2 WD Volvo 4:30,2 17,4 0,2
1   Emil Arvidsson Teknis MK   242  
 
15 93 Daniel Hoffmann SMK Linde A 2 WD Opel 4:30,5 17,7 10,4 0,3
7   Erik Gustavsson SMK Linde   Corsa  
 
16 88 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A 2 WD Volvo 4:30,7 17,9 10,6 0,2
8   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   940  
 
17 206 Håkan Svensson Fägre MK A 4 WD Mitsubishi 4:30,8 18,0 18,0 0,1
5   Tommy Sävik Vara MK   Lancer Evo VII  
 
18 111 Daniel Johansson Munkfors MC B 2 WD Volvo 4:34,5 21,7 6,8 3,7
3   Jonas Holm Laxå MK   240  
 
19 105 Pär Johansson Laxå MK B 2 WD Volvo 4:34,6 21,8 6,9 0,1
4   Pär Edrell Laxå MK   940  
 
20 118 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B 2 WD Volvo 4:35,4 22,6 7,7 0,8
5   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
 
20 107 Micke Larsson Rönne MK B 2 WD Volvo 4:35,4 22,6 7,7
5   Alan Karlsson Laxå MK   940  
Entrant:Hl Service i Laxå AB
 
20 114 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B 2 WD VW 4:35,4 22,6 7,7
5   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf II  
Entrant:Åhl's Bildelar AB
 
23 101 Tommy Häljeskog Kopparberg MK B 2 WD Volvo 4:35,8 23,0 8,1 0,4
8   Sivert Svensson Laxå MK   944  
 
24 102 Martin Holmdahl MK Ran Askersund B 2 WD Volvo 4:35,9 23,1 8,2 0,1
9   Ola Persson Ludvika MS   940  
 
25 89 Tommy Sahlqvist Laxå MK A 2 WD Volvo 4:36,7 23,9 16,6 0,8
9   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
26 73 Emil Tigerberg Götene MK A 4 WD Mitsubishi 4:36,8 24,0 24,0 0,1
6   Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo VII  
 
27 79 Thomas Hegge Alingsås MK A 2 WD Volvo 4:37,4 24,6 17,3 0,6
10   Stefan Larsson Kullings MS   240  
 
28 98 Janne Andreasson SMK Örebro B/C 4 WD Mitsubishi 4:38,6 25,8 1,2
1   Christer Björnberg SMK Örebro   Evo IV  
 
29 95 Jan Johansson Fryksdalens MK A 2 WD Toyota 4:41,3 28,5 21,2 2,7
11   Henrik Hamberg Mora MK   Corolla  
 
30 44 Henrik Johansson Ydre MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:41,4 28,6 12,6 0,1
2   Lina Jonasson Ydre MK   940  
Entrant:Hycklinge Bensin & Service AB
 
31 112 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC B 2 WD Volvo 4:43,4 30,6 15,7 2,0
10   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
 
32 108 Niclas Åkerland Dals MK B 2 WD Volvo 4:46,2 33,4 18,5 2,8
11   Joakim Johannesson Dals MK   242  
 
33 100 Tobias Isaksson Laxå MK A/B Grupp E VW 4:47,2 34,4 1,0
1   Per Hansson Laxå MK   Golf II  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
 
34 7 Bo Warmenius Taxinge MK HRB Klass 3 Ford 4:47,4 34,6 0,2
1   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing
 
35 83 Gustav Holmdahl SMK Linde A 2 WD SEAT 4:48,5 35,7 28,4 1,1
12   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Ibiza  
 
36 126 Thomas Andersson Storfors MK C 2 WD Volvo 4:49,0 36,2 18,8 0,5
2   Tobias Grammer Storfors MK   242  
 
37 77 Kjell Friberg KAK A 2 WD Citroen 4:49,1 36,3 29,0 0,1
13   Jan Östh KAK   C2  
 
38 48 Patrik Westerberg MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:49,2 36,4 0,1
1   Anna Maria Barth MK Ratten   740  
 
39 24 Ingvar Nilsson Hällefors MK A VOC Mekonomen Rally Volvo 4:50,9 38,1 1,7
1   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
39 37 Dennis Askling Hallsbergs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:50,9 38,1 22,1
3   Jonas Arvidsson Laxå MK   940  
 
41 110 Henrik Carlzon MK Kopparberg B 2 WD Opel 4:51,6 38,8 23,9 0,7
12   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI  
Entrant:Ledin Motorsport
 
42 26 Erik Karlström Nässjö MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:51,8 39,0 23,0 0,2
4   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   940  
 
43 38 Emil Kåberg Laxå MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:52,6 39,8 23,8 0,8
5   Fredrik Persson Laxå MK   940  
 
43 25 Victor Karlsson Vimmerby MS A VOC Mekonomen Rally Volvo 4:52,6 39,8 1,7
2   Ida Bood MK Ratten   940  
Entrant:Dekaltrim.nu
 
45 128 Adrian Weststrand Storfors MK C 2 WD Volvo 4:52,9 40,1 22,7 0,3
3   Stefan Örstrand Forshaga MC   242  
 
45 22 Lars Ohlson SMK Vingåker A VOC Mekonomen Rally Volvo 4:52,9 40,1 2,0
3   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
47 121 Jimmy Lind Östmarks Motor o FF C Grupp E Volvo 4:53,3 40,5 0,4
1   Emil Olsson MK Ratten   940  
 
48 58 Sebastian Johansson Götene MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:53,6 40,8 4,4 0,3
2   Herman Höög Götene MK   940  
 
49 18 Staffan Bergdahl Teknis MC HRB Klass 4 Ford 4:53,9 41,1 0,3
1   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS  
 
50 10 Ruben Davidsson V:a Östergötlands MK HRB Klass 3 Volvo 4:54,4 41,6 7,0 0,5
2   Torbjörn Kadebro V:a Östergötland MK   142  
 
51 40 Dennis Persson Laxå MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:54,6 41,8 25,8 0,2
6   Christoffer Standar Laxå MK   940  
Entrant:ELITE OIL
 
52 68 Christoffer Olsson Säffle MC C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:54,7 41,9 5,5 0,1
3   Philip Olsson Säffle MC   240  
 
53 36 Kent-Ola Björklund MK Ratten B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:54,8 42,0 26,0 0,1
7   Dan Rhodin SMK Trollhättan   940  
Entrant:Fryksdalensbil AB
 
54 34 Per Allo Katrineholms MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:55,4 42,6 26,6 0,6
8   Magnus Nilsson Katrineholms MK   940  
 
55 47 Pontus Jardstedt Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:56,0 43,2 6,8 0,6
4   Åsa Wigertsson Kullings MS   240  
 
56 202 Roger Fransson Vännäs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:56,2 43,4 27,4 0,2
9   Fredrik Andrén MS Umeå   940  
 
57 97 Henning Enqvist KAK MK B/C 4 WD Subaru 4:56,3 43,5 17,7 0,1
2   Joakim Gustafsson Haninge MK   Impreza  
 
58 33 Rickard Gustafsson SMK Södermanland B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:56,7 43,9 27,9 0,4
10   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
Entrant:www.rallyimport.se
 
59 46 Per Ström Östmarks Motor o FF C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:57,1 44,3 7,9 0,4
5   Emma Eriksson MK Ratten   242  
 
60 21 Henrik Enner Likenäs MK A VOC Mekonomen Rally Volvo 4:57,7 44,9 6,8 0,6
4   Erland Stigsson Fryksdalens MK   940  
 
61 50 Erik Corell SMK Nyköping C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:58,0 45,2 8,8 0,3
6   Emil Corell   242  
 
62 125 Anders Elofsson Laxå MK C 2 WD Volvo 4:59,3 46,5 29,1 1,3
4   Magnus Lindqvist Laxå MK   240  
 
63 31 Christoffer Gunnarsson Fägre MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 4:59,5 46,7 30,7 0,2
11   Marcus Jansson Storfors MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
64 51 Robert Teiffel Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo 4:59,6 46,8 10,4 0,1
7   Susanne Hallengren Kullings MS   940  
 
65 69 Jack Ernstson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:00,0 47,2 10,8 0,4
8   Jan Adolfsson Finnskoga MK   244  
 
66 52 André Eriksson MK Kopparberg C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:00,3 47,5 11,1 0,3
9   Ove Persson SMK Linde   940  
 
67 30 Tommy Larsson Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:00,7 47,9 31,9 0,4
12   Thomas Larsson Kullings MS   940  
Entrant:www.terrazzo.se
 
68 62 Johan Eriksson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:00,8 48,0 11,6 0,1
10   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
69 70 Joakim Jansson Fjugesta MS C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:02,2 49,4 13,0 1,4
11   Kristoffer Ringström Fjugesta MS   240  
Entrant:LEJTORP RACING
 
70 66 Tore Bigsten Götene MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:02,4 49,6 13,2 0,2
12   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
71 57 Ola Wördin MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:03,2 50,4 14,0 0,8
13   Caroline Magnusson MK Ratten   940  
 
72 59 Linus Flodin Kils MK Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:03,3 50,5 14,1 0,1
14   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
73 35 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:04,4 51,6 35,6 1,1
13   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
74 201 Thomas Theorin Anderstorp RC KRB Klass 2 Volvo 5:04,8 52,0 0,4
1   Jan Nilsson Kolsva MS   Amazon Sport  
 
75 120 Kevin Jirvelius SMK Örebro C Grupp E VW 5:04,9 52,1 11,6 0,1
2   Anders Wallbom KAK   Golf II  
Entrant:www.jirvelius.com Mode på nätet
 
76 1 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 5:05,2 52,4 0,3
1   Örjan Kjellqvist Carlsborg MK   242  
 
77 55 Henrik Westerberg MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:05,3 52,5 16,1 0,1
15   Pär Johansson Likenäs MK   240  
 
78 27 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:05,5 52,7 36,7 0,2
14   Thorbjörn Tholander   940  
 
79 32 Henrik Nellis Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:05,8 53,0 37,0 0,3
15   Peter Wester Kullings MS   940  
 
80 54 Henrik Johansson Dals MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:09,5 56,7 20,3 3,7
16   Daniel Hansson BMK Uddevalla   240  
 
81 45 Jani Haiju Storfors MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:10,4 57,6 41,6 0,9
16   Jalo Haiju Storfors MK   940  
 
82 9 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK HRB Klass 3 Volvo 5:10,7 57,9 23,3 0,3
3   Tommy Andersson V:a Östergötlands MK   142  
 
83 56 Rikard Engström Storfors MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:11,6 58,8 22,4 0,9
17   Thomas Larsson Storfors MK   244  
 
84 53 Dennis Lundh V:a Östergötlands MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:11,9 59,1 22,7 0,3
18   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
 
85 14 Tom Sundberg Munkfors MC HRB Klass 3 Vovo 5:12,0 59,2 24,6 0,1
4   Danile Larsson Munkfors MC   164  
 
86 13 Øistein Solberg SMK Eda HRB Klass 3 Ford 5:12,2 59,4 24,8 0,2
5   Eira Solberg Team Westom   Escort RS 1600  
 
87 42 Lars-Magnus Persson MK Ratten B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:12,9 1:00,1 44,1 0,7
17   Peter Eriksson MK Ratten   244  
 
88 203 Lars Olsson SMK Trollhättan C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:13,1 1:00,3 23,9 0,2
19   Christine Sager SMK Trollhättan   940  
 
89 71 Roland Halvarsson Karlstad MC Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:13,4 1:00,6 24,2 0,3
20   Johanna Halvarsson Karlstad MC Bil   240  
 
90 67 Linus Thorsson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:14,6 1:01,8 25,4 1,2
21   Fredrik Ericson MK Ratten   240  
 
91 43 Niclas Lundgren Åmåls MK B VOC Mekonomen Rally Volvo 5:14,9 1:02,1 46,1 0,3
18   Marcus Persson Åmåls MK   940  
 
92 61 Henrik Johansson Stenungsunds MS C VOC Mekonomen Rally Volvo 5:15,8 1:03,0 26,6 0,9
22   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
93 119 Håkan Bauer Laxå MK C Grupp E Volvo 5:16,9 1:04,1 23,6 1,1
3   Marika Eng Laxå MK   940  
 
94 20 Jens Thorsell Falköpings MK A VOC Mekonomen Rally Volvo 5:20,8 1:08,0 29,9 3,9
5   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
 
95 122 Erik Johansson Falköpings MK C Grupp E VW 5:20,9 1:08,1 27,6 0,1
4   Joakim Andersson Falköpings MK   Golf  
 
96 23 Jan Lingheimer Linköpings MS A VOC Mekonomen Rally Volvo 5:22,3 1:09,5 31,4 1,4
6   Peter Malmberg Åtvidaberg MK   240  
 
97 81 Knut Boberg KNA Oslo A 2 WD VW 5:22,5 1:09,7 1:02,4 0,2
14   Leif A Nesset NAF Asker og Bærum   Golf  
 
98 2 Emelie Axelsson Säffle MC Ungdomsrally Volvo 5:25,0 1:12,2 19,8 2,5
2   Niklas Höög Åmåls MK   940  
 
99 3 Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 5:28,2 1:15,4 23,0 3,2
3   Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf II  
 
100 6 Ingvar Svensson Kullings MS KRB Klass 2 Volvo 5:31,1 1:18,3 26,3 2,9
2   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
101 17 Bengt-Göran Jonsson Teknis MC KRB Klass 2 Ford 5:33,5 1:20,7 28,7 2,4
3   Henrik Mellstig Teknis MC   Cortina GT  
 
102 11 Åke Rådström Stockholms BK HRB Klass 3 Volvo 5:43,4 1:30,6 56,0 9,9
6   David Högberg Linköpings MS   142  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
103 5 Gunnar Ståhlgren Karlstad MK Bil HRB Klass 4 Triumph 5:49,0 1:36,2 55,1 5,6
2   Åke Wikström Karlstad MK Bil   2.5 Pi  
 
104 123 Väinö Mustonen Laxå MK C Grupp E VW 5:52,6 1:39,8 59,3 3,6
5   Henrik Mustonen Laxå MK   Golf III  
 
105 19 Bengt Andersson Kullings MS HRB Klass 3 Saab 5:56,1 1:43,3 1:08,7 3,5
7   Thomas Andersson Laxå MK   V4  
 
106 15 Martin Miles Götene MK HRB Klass 3 Volvo 5:58,1 1:45,3 1:10,7 2,0
8   Stellan Karlsson Götene MK   142  
 
107 204 Conny Andersson Rönne MK C VOC Mekonomen Rally Volvo 6:04,7 1:51,9 1:15,5 6,6
23   Camilla Elmenmo Rönne MK   240  
 
108 60 Michael Nilsson Kils MK Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo 6:27,0 2:14,2 1:37,8 22,3
24   Johan Vedin Fryksdalens MK   242  
 
109 16 Rolf Karlsson SMK Arboga HRB Klass 3 Volvo 7:07,6 2:54,8 2:20,2 40,6
9   Åke Carlbom MSK Hammaren   140  
Entrant:PRO Rally team
 
110 29 Erik Stenberg Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo 17:06,2 12:53,4 12:37,4 9:58,6
19   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!