Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
On SS 8
66 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 3:28,1
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
 
2 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 3:28,9 0,8 0,8 0,8
2   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
 
3 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 3:31,0 2,9 2,9 2,1
3   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
 
4 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:31,2 3,1 0,2
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
5 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 3:31,5 3,4 3,4 0,3
4   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
5 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:31,5 3,4 0,3
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
7 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 3:32,0 3,9 3,9 0,5
5   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
 
8 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 3:32,5 4,4 4,4 0,5
6   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
 
9 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 3:32,7 4,6 4,6 0,2
7   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
 
10 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:33,2 5,1 2,0 0,5
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
 
11 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 3:34,4 6,3 6,3 1,2
8   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
 
12 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 3:36,4 8,3 8,3 2,0
9   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
 
13 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 3:38,0 9,9 6,8 1,6
4   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
14 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:38,4 10,3 7,2 0,4
5   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
15 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 3:39,6 11,5 1,2
1   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
16 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 3:40,0 11,9 0,4 0,4
2   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
17 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 3:40,3 12,2 0,7 0,3
3   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
18 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 3:40,7 12,6 1,1 0,4
4   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
 
19 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:40,9 12,8 9,7 0,2
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
20 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:41,0 12,9 9,8 0,1
7   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
21 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 3:41,1 13,0 1,5 0,1
5   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
22 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 3:42,5 14,4 1,4
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
 
23 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 3:42,8 14,7 3,2 0,3
6   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
24 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 3:42,9 14,8 3,3 0,1
7   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
25 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 3:44,2 16,1 4,6 1,3
8   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
26 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 3:44,7 16,6 5,1 0,5
9   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
27 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 3:46,3 18,2 6,7 1,6
10   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
 
28 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 3:46,4 18,3 3,9 0,1
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
 
29 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:47,2 19,1 16,0 0,8
8   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
30 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 3:47,5 19,4 7,9 0,3
11   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
 
31 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 3:47,9 19,8 8,3 0,4
12   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
 
32 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 3:49,0 20,9 6,5 1,1
3   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
 
33 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:49,5 21,4 7,0 0,5
4   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
33 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 3:49,5 21,4 9,9
13   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
35 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 3:49,6 21,5 7,1 0,1
5   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
 
36 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 3:49,8 21,7 7,3 0,2
6   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
 
37 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 3:50,1 22,0 10,5 0,3
14   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
 
38 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 3:50,2 22,1 10,6 0,1
15   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
 
39 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 3:52,3 24,2 12,7 2,1
16   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
 
40 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 3:52,7 24,6 13,1 0,4
17   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
41 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 3:53,1 25,0 13,5 0,4
18   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
 
42 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 3:54,0 25,9 0,9
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
 
43 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 3:54,3 26,2 14,7 0,3
19   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
44 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 3:54,5 26,4 23,3 0,2
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
 
45 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 3:54,8 26,7 12,3 0,3
7   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
 
46 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:56,6 28,5 14,1 1,8
8   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
47 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:59,7 31,6 17,2 3,1
9   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
48 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 3:59,9 31,8 20,3 0,2
20   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
49 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 4:01,3 33,2 21,7 1,4
21   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
50 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 4:02,2 34,1 0,9
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
 
51 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 4:02,8 34,7 23,2 0,6
22   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
52 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 4:04,0 35,9 1,2
1   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
53 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 4:05,4 37,3 3,2 1,4
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
 
54 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 4:06,7 38,6 24,2 1,3
10   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
55 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 4:07,5 39,4 5,3 0,8
3   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
56 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 4:12,7 44,6 10,5 5,2
4   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
 
57 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 4:13,4 45,3 33,8 0,7
23   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
 
57 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 4:13,4 45,3 11,2
5   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
 
59 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 4:14,3 46,2 10,3 0,9
2   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
60 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 4:15,4 47,3 13,2 1,1
6   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
61 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 4:17,4 49,3 15,2 2,0
7   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
 
62 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 4:19,4 51,3 25,4 2,0
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
 
63 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 4:20,0 51,9 17,8 0,6
8   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
 
64 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 4:31,7 1:03,6 52,1 11,7
24   Julia Svensson Gullabo RC   309  
 
65 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 12:59,7 9:31,6 9:17,2 8:28,0
11   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
 
66 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 25:58,4 22:30,3 22:18,8 12:58,7
25   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!