Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
On SS 7
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 4:12,1
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
 
2 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 4:12,3 0,2 0,2 0,2
2   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
 
3 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:14,3 2,2 2,0
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
4 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 4:15,0 2,9 2,9 0,7
3   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
 
5 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:16,2 4,1 1,9 1,2
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
6 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 4:16,7 4,6 4,6 0,5
4   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
 
7 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:17,3 5,2 3,0 0,6
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
 
8 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 4:19,1 7,0 7,0 1,8
5   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
9 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 4:19,6 7,5 0,5
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
10 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:19,7 7,6 5,4 0,1
4   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
11 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 4:19,8 7,7 0,2 0,1
2   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
11 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 4:19,8 7,7 7,7
6   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
 
13 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 4:20,7 8,6 1,1 0,9
3   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
 
14 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 4:20,9 8,8 8,8 0,2
7   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
 
15 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 4:22,5 10,4 2,9 1,6
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
16 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:23,3 11,2 11,2 0,8
8   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
 
17 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,1 12,0 9,8 0,8
5   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
18 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 4:24,3 12,2 4,7 0,2
5   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
19 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 4:24,8 12,7 0,5
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
 
20 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 4:25,4 13,3 11,1 0,6
6   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
21 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 4:25,9 13,8 1,1 0,5
2   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
 
22 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:26,8 14,7 12,5 0,9
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
23 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 4:27,2 15,1 2,4 0,4
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
 
24 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 4:27,4 15,3 15,3 0,2
9   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
 
25 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 4:28,0 15,9 8,4 0,6
6   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
26 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 4:28,2 16,1 3,4 0,2
4   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
27 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 4:28,7 16,6 9,1 0,5
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
 
27 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:28,7 16,6 14,4
8   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
29 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 4:29,2 17,1 9,6 0,5
8   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
30 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 4:29,6 17,5 4,8 0,4
5   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
 
31 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 4:31,0 18,9 6,2 1,4
6   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
 
32 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 4:31,8 19,7 12,2 0,8
9   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
33 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 4:32,1 20,0 12,5 0,3
10   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
 
34 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 4:32,8 20,7 8,0 0,7
7   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
 
35 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 4:34,3 22,2 20,0 1,5
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
 
36 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 4:34,9 22,8 15,3 0,6
11   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
37 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 4:35,2 23,1 15,6 0,3
12   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
 
38 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 4:36,4 24,3 11,6 1,2
8   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
 
39 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 4:36,5 24,4 16,9 0,1
13   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
40 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 4:36,8 24,7 17,2 0,3
14   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
41 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 4:38,7 26,6 19,1 1,9
15   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
 
42 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 4:40,6 28,5 21,0 1,9
16   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
43 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 4:41,7 29,6 22,1 1,1
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
 
44 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 4:42,4 30,3 22,8 0,7
18   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
 
45 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 4:42,6 30,5 17,8 0,2
9   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
46 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 4:43,8 31,7 24,2 1,2
19   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
 
47 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 4:44,8 32,7 20,0 1,0
10   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
48 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 4:45,8 33,7 26,2 1,0
20   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
49 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 4:47,0 34,9 27,4 1,2
21   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
50 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 4:48,1 36,0 1,1
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
 
51 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 4:48,7 36,6 29,1 0,6
22   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
 
52 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 4:49,3 37,2 1,2 0,6
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
 
53 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 4:50,5 38,4 30,9 1,2
23   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
54 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 4:51,4 39,3 26,6 0,9
11   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
 
55 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 4:53,2 41,1 1,8
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
 
56 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 4:57,0 44,9 3,8
1   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
57 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 4:59,3 47,2 2,3 2,3
2   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
58 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 5:03,1 51,0 38,3 3,8
12   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
59 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 5:03,5 51,4 15,4 0,4
3   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
 
60 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 5:04,3 52,2 16,2 0,8
4   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
61 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 5:05,0 52,9 16,9 0,7
5   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
 
62 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 5:05,2 53,1 45,6 0,2
24   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
 
63 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 5:05,9 53,8 17,8 0,7
6   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
64 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 5:08,4 56,3 20,3 2,5
7   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
 
65 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 5:11,8 59,7 23,7 3,4
8   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
 
66 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 5:13,7 1:01,6 20,5 1,9
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
 
67 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 5:32,2 1:20,1 1:12,6 18,5
25   Julia Svensson Gullabo RC   309  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!