Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
On SS 6
73 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 8:40,2
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
 
2 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 8:48,6 8,4 8,4
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
3 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 8:49,5 9,3 9,3 0,9
2   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
 
4 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 8:51,4 11,2 2,8 1,9
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
5 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 8:51,9 11,7 11,7 0,5
3   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
 
6 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 8:52,2 12,0 12,0 0,3
4   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
 
7 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 8:54,5 14,3 2,3
1   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
8 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 8:56,2 16,0 16,0 1,7
5   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
 
9 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 8:57,1 16,9 8,5 0,9
3   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
10 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 8:57,6 17,4 9,0 0,5
4   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
11 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 8:58,4 18,2 9,8 0,8
5   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
 
12 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 8:59,2 19,0 4,7 0,8
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
13 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 9:01,3 21,1 2,1
1   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
14 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 9:02,0 21,8 21,8 0,7
6   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
 
15 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 9:04,2 24,0 24,0 2,2
7   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
16 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 9:04,3 24,1 9,8 0,1
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
17 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 9:05,0 24,8 10,5 0,7
4   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
18 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 9:05,5 25,3 16,9 0,5
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
19 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 9:07,9 27,7 13,4 2,4
5   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
 
20 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 9:08,0 27,8 13,5 0,1
6   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
 
21 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 9:09,7 29,5 21,1 1,7
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
22 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 9:10,4 30,2 9,1 0,7
2   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
 
23 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 9:10,6 30,4 22,0 0,2
8   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
23 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 9:10,6 30,4 16,1
7   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
25 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 9:11,2 31,0 9,9 0,6
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
 
26 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 9:13,4 33,2 18,9 2,2
8   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
27 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 9:14,2 34,0 12,9 0,8
4   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
 
28 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 9:15,7 35,5 14,4 1,5
5   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
 
29 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 9:15,9 35,7 21,4 0,2
9   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
 
30 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 9:16,6 36,4 15,3 0,7
6   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
31 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 9:17,8 37,6 37,6 1,2
8   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
 
32 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 9:18,8 38,6 24,3 1,0
10   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
33 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 9:20,4 40,2 40,2 1,6
9   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
 
34 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 9:21,8 41,6 27,3 1,4
11   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
35 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 9:22,1 41,9 20,8 0,3
7   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
 
36 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 9:22,2 42,0 27,7 0,1
12   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
37 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 9:22,6 42,4 21,3 0,4
8   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
 
38 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 9:24,2 44,0 29,7 1,6
13   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
 
39 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 9:25,4 45,2 45,2 1,2
10   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
40 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 9:25,8 45,6 37,2 0,4
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
 
41 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 9:27,5 47,3 33,0 1,7
14   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
 
42 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 9:28,3 48,1 33,8 0,8
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
43 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 9:28,5 48,3 34,0 0,2
16   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
44 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 9:31,9 51,7 37,4 3,4
17   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
 
45 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 9:35,1 54,9 40,6 3,2
18   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
 
46 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 9:38,1 57,9 36,8 3,0
9   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
 
47 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 9:40,7 1:00,5 39,4 2,6
10   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
 
48 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 9:44,0 1:03,8 3,3
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
 
49 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 9:44,6 1:04,4 43,3 0,6
11   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
50 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 9:45,6 1:05,4 51,1 1,0
19   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
51 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 9:46,6 1:06,4 52,1 1,0
20   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
 
52 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 9:49,0 1:08,8 54,5 2,4
21   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
53 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 9:56,7 1:16,5 1:08,1 7,7
10   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
 
54 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 9:57,2 1:17,0 1:02,7 0,5
22   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
55 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 9:59,5 1:19,3 1:05,0 2,3
23   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
56 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 10:04,1 1:23,9 4,6
1   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
57 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 10:06,7 1:26,5 2,6 2,6
2   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
58 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 10:08,9 1:28,7 2,2
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
 
59 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 10:21,5 1:41,3 1:20,2 12,6
12   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
60 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 10:23,5 1:43,3 19,4 2,0
3   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
61 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 10:26,6 1:46,4 17,7 3,1
2   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
 
62 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 10:30,7 1:50,5 21,8 4,1
3   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
 
63 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 10:31,2 1:51,0 22,3 0,5
4   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
 
64 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 10:34,9 1:54,7 1:40,4 3,7
24   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
 
65 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 10:40,8 2:00,6 31,9 5,9
5   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
 
66 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 10:42,3 2:02,1 33,4 1,5
6   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
67 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 10:45,8 2:05,6 36,9 3,5
7   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
 
68 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 10:52,9 2:12,7 1:08,9 7,1
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
 
69 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 11:02,6 2:22,4 2:08,1 9,7
25   Julia Svensson Gullabo RC   309  
 
70 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 11:54,5 3:14,3 3:00,0 51,9
26   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
 
71 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 12:01,3 3:21,1 3:00,0 6,8
13   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
 
72 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 13:08,9 4:28,7 3:00,0 1:07,6
8   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
73 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 16:04,2 7:24,0 7:24,0 2:55,3
11   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!