Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
On SS 3
85 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 1:36,1
1   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
 
2 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 1:38,0 1,9 1,9 1,9
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
 
3 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 1:38,2 2,1 2,1 0,2
3   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
 
4 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 1:38,5 2,4 2,4 0,3
4   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
 
5 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 1:39,1 3,0 3,0 0,6
5   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
 
6 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 1:39,9 3,8 0,8
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
 
6 58 Torbjörn Johansson Vänersborgs MK Trimmat 4WD Ford 1:39,9 3,8 3,8
6   Håkan Skött Vänersborgs MK   Escort Cosworth  
 
8 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 1:40,1 4,0 4,0 0,2
7   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
9 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:40,2 4,1 4,1 0,1
8   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
 
10 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 1:41,9 5,8 2,0 1,7
2   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
 
10 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 1:41,9 5,8
1   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
 
10 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 1:41,9 5,8
1   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
13 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 1:42,2 6,1 0,3 0,3
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
14 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:42,6 6,5 0,4
1   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
14 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 1:42,6 6,5 2,7
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
 
16 34 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 1:43,0 6,9 6,9 0,4
9   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
Entrant:JH Spårservice AB
 
17 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 1:43,3 7,2 3,4 0,3
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
 
18 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:43,4 7,3 0,8 0,1
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
18 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 1:43,4 7,3 1,5
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
18 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 1:43,4 7,3 1,5
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
21 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 1:43,5 7,4 1,6 0,1
6   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
22 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 1:43,8 7,7 1,9 0,3
7   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
 
23 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:43,9 7,8 1,3 0,1
3   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
24 43 Rickie Borgström Osby MK Trimmat 2WD Volvo 1:44,1 8,0 2,2 0,2
8   Mattias Bengtsson Ryd MK   240  
Entrant:TEAM NYBE
 
24 46 Mattias Adielssson Götebors MF Otrimmat 2WD Peugeot 1:44,1 8,0 4,2
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   208 R2  
 
26 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:44,2 8,1 1,6 0,1
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
27 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 1:44,6 8,5 8,5 0,4
10   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
 
27 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 1:44,6 8,5 4,7
6   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
 
29 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 1:44,7 8,6 0,1
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
 
29 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 1:44,7 8,6 4,8
7   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
 
31 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:44,9 8,8 8,8 0,2
11   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
 
32 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:45,1 9,0 3,2 0,2
9   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
 
32 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 1:45,1 9,0 3,2
9   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
34 66 Magnus Strömberg MK Nordjämten Trimmat 2WD VW 1:45,4 9,3 3,5 0,3
11   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf  
Entrant:HL Service Laxå AB
 
35 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 1:45,5 9,4 5,6 0,1
8   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
36 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:46,0 9,9 3,4 0,5
5   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
 
37 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:46,9 10,8 5,0 0,9
12   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
38 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 1:47,3 11,2 4,7 0,4
6   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
 
39 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 1:47,5 11,4 5,6 0,2
13   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
 
40 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 1:47,6 11,5 5,7 0,1
14   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
 
41 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 1:47,9 11,8 8,0 0,3
9   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
42 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 1:48,4 12,3 6,5 0,5
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
42 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 1:48,4 12,3 8,5
10   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
 
44 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 1:48,7 12,6 6,8 0,3
16   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
45 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 1:49,2 13,1 9,3 0,5
11   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
46 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 1:49,3 13,2 7,4 0,1
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
 
47 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 1:49,4 13,3 9,5 0,1
12   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
 
48 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:49,5 13,4 6,9 0,1
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
49 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 1:49,6 13,5 0,1
1   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
50 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:50,1 14,0 14,0 0,5
12   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
50 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 1:50,1 14,0 8,2
18   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
 
52 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 1:50,3 14,2 8,4 0,2
19   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
 
53 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 1:50,5 14,4 8,6 0,2
20   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
54 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 1:50,6 14,5 8,0 0,1
8   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
 
55 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 1:50,7 14,6 1,1 0,1
2   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
56 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 1:51,2 15,1 1,6 0,5
3   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
57 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 1:51,3 15,2 6,6 0,1
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
 
58 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 1:51,5 15,4 6,8 0,2
3   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
 
59 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 1:51,6 15,5 9,7 0,1
21   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
 
60 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 1:51,8 15,7 11,9 0,2
13   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
61 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:51,9 15,8 10,0 0,1
22   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
 
61 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 1:51,9 15,8 10,0
22   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
63 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 1:52,0 15,9 0,1
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
 
63 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 1:52,0 15,9 7,3
4   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
 
65 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 1:52,2 16,1 9,6 0,2
9   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
66 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:53,1 17,0 11,2 0,9
24   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
67 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 1:53,2 17,1 11,3 0,1
25   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
68 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:53,7 17,6 11,1 0,5
10   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
69 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 1:53,8 17,7 13,9 0,1
14   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
 
70 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 1:53,9 17,8 12,0 0,1
26   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
71 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 1:57,3 21,2 12,6 3,4
5   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
72 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 1:58,2 22,1 13,5 0,9
6   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
 
73 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 1:58,8 22,7 16,9 0,6
27   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
74 14 David Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 1:59,0 22,9 14,3 0,2
7   Andreas Peters Kolsva MS   240  
 
75 6 Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 1:59,6 23,5 10,0 0,6
4   Annette Åhman Almunge MK   Escort RS 1800  
Entrant:Bevelko Historic Rally Team Sweden
 
76 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 2:00,8 24,7 8,8 1,2
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
 
77 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 2:02,1 26,0 17,4 1,3
8   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
 
78 85 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 2:03,4 27,3 21,5 1,3
28   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
79 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 2:04,5 28,4 22,6 1,1
29   Julia Svensson Gullabo RC   309  
 
80 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 4:36,1 3:00,0 3:00,0 2:31,6
13   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
 
81 72 Oskar Sundell Järbo MK Trimmat 2WD Volvo 4:41,9 3:05,8 3:00,0 5,8
30   Johan Lingvall Järbo MK   940  
Entrant:Järbo Alltech
 
81 73 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2WD M-B 4:41,9 3:05,8 3:00,0
30   Christian Larsson Tjust MK   190e  
 
81 76 Jan Johansson Frykdalens MK Trimmat 2WD Toyota 4:41,9 3:05,8 3:00,0
30   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corolla  
 
81 95 Niklas Karlsson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 4:41,9 3:05,8 3:00,0
30   Håkan Jansson MK Rimo   242  
 
85 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 4:44,7 3:08,6 3:00,0 2,8
9   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!