Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
On SS 2
85 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 3:05,3
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
 
2 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 3:05,8 0,5 0,5 0,5
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
 
3 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 3:08,5 3,2 3,2 2,7
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
 
3 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 3:08,5 3,2 3,2
3   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
 
5 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 3:09,6 4,3 4,3 1,1
5   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
 
6 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:10,8 5,5 1,2
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
7 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 3:12,2 6,9 1,4
1   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
8 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 3:12,7 7,4 7,4 0,5
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
 
9 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:13,1 7,8 2,3 0,4
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
10 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 3:13,3 8,0 1,1 0,2
2   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
 
11 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 3:13,4 8,1 1,2 0,1
3   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
12 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:13,5 8,2 2,7 0,1
3   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
13 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 3:13,6 8,3 1,4 0,1
4   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
 
14 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 3:14,7 9,4 9,4 1,1
7   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
 
15 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 3:14,8 9,5 2,6 0,1
5   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
16 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 3:15,0 9,7 9,7 0,2
8   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
17 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:15,3 10,0 4,5 0,3
4   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
 
18 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 3:16,0 10,7 3,8 0,7
6   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
 
19 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 3:16,6 11,3 11,3 0,6
9   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
 
20 34 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 3:17,6 12,3 12,3 1,0
10   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
Entrant:JH Spårservice AB
 
21 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 3:17,8 12,5 0,2
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
 
21 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 3:17,8 12,5
1   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
 
21 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 3:17,8 12,5 5,6
7   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
24 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 3:18,7 13,4 7,9 0,9
5   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
24 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 3:18,7 13,4 6,5
8   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
26 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 3:19,4 14,1 7,2 0,7
9   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
 
27 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 3:19,5 14,2 1,7 0,1
3   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
 
27 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 3:19,5 14,2 1,7
3   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
 
29 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 3:19,9 14,6 2,1 0,4
5   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
 
30 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 3:21,0 15,7 15,7 1,1
11   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
31 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:21,5 16,2 10,7 0,5
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
32 66 Magnus Strömberg MK Nordjämten Trimmat 2WD VW 3:21,7 16,4 9,5 0,2
10   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf  
Entrant:HL Service Laxå AB
 
33 46 Mattias Adielssson Götebors MF Otrimmat 2WD Peugeot 3:21,8 16,5 4,0 0,1
6   Christoffer Bäck SMK Hedemora   208 R2  
 
34 43 Rickie Borgström Osby MK Trimmat 2WD Volvo 3:22,9 17,6 10,7 1,1
11   Mattias Bengtsson Ryd MK   240  
Entrant:TEAM NYBE
 
35 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:23,0 17,7 12,2 0,1
7   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
35 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 3:23,0 17,7 5,2
7   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
 
37 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:23,5 18,2 5,7 0,5
8   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
38 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:24,0 18,7 13,2 0,5
8   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
39 58 Torbjörn Johansson Vänersborgs MK Trimmat 4WD Ford 3:24,2 18,9 18,9 0,2
12   Håkan Skött Vänersborgs MK   Escort Cosworth  
 
40 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 3:24,8 19,5 14,0 0,6
9   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
 
41 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 3:25,2 19,9 13,0 0,4
12   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
42 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 3:25,3 20,0 13,1 0,1
13   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
 
43 76 Jan Johansson Frykdalens MK Trimmat 2WD Toyota 3:25,4 20,1 13,2 0,1
14   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corolla  
 
44 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 3:25,9 20,6 13,7 0,5
15   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
 
45 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 3:26,0 20,7 13,8 0,1
16   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
46 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 3:26,5 21,2 14,3 0,5
17   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
47 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 3:26,8 21,5 14,6 0,3
18   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
48 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 3:28,1 22,8 15,9 1,3
19   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
49 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 3:28,6 23,3 10,8 0,5
9   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
 
50 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 3:28,7 23,4 23,4 0,1
13   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
 
51 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 3:30,9 25,6 18,7 2,2
20   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
 
52 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 3:31,0 25,7 13,2 0,1
10   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
 
53 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 3:31,3 26,0 19,1 0,3
21   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
 
54 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 3:32,5 27,2 20,3 1,2
22   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
55 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 3:33,0 27,7 20,8 0,5
23   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
 
56 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 3:33,2 27,9 21,0 0,2
24   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
57 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 3:33,4 28,1 21,2 0,2
25   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
 
58 85 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 3:33,5 28,2 21,3 0,1
26   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
59 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:34,6 29,3 16,8 1,1
11   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
60 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 3:35,4 30,1 0,8
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
 
60 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 3:35,4 30,1 17,6
12   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
 
62 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 3:37,7 32,4 25,5 2,3
27   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
63 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 3:38,1 32,8 0,4
1   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
63 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 3:38,1 32,8 27,3
10   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
 
65 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 3:38,7 33,4 26,5 0,6
28   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
66 14 David Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 3:39,0 33,7 3,6 0,3
2   Andreas Peters Kolsva MS   240  
 
67 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 3:40,1 34,8 2,0 1,1
2   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
68 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 3:42,8 37,5 7,4 2,7
3   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
 
69 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 3:44,9 39,6 9,5 2,1
4   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
 
70 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 3:45,6 40,3 0,7
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
 
71 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 3:45,9 40,6 7,8 0,3
3   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
72 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 3:46,1 40,8 10,7 0,2
5   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
 
73 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 3:50,8 45,5 33,0 4,7
13   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
 
74 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 3:51,5 46,2 33,7 0,7
14   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
75 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 3:52,1 46,8 16,7 0,6
6   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
 
76 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 3:52,6 47,3 17,2 0,5
7   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
 
77 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 3:54,6 49,3 19,2 2,0
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
77 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 3:54,6 49,3 9,0
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
 
79 6 Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 3:55,1 49,8 17,0 0,5
4   Annette Åhman Almunge MK   Escort RS 1800  
Entrant:Bevelko Historic Rally Team Sweden
 
80 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 3:56,7 51,4 44,5 1,6
29   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
 
81 95 Niklas Karlsson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 3:59,2 53,9 47,0 2,5
30   Håkan Jansson MK Rimo   242  
 
82 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 4:05,3 1:00,0 53,1 6,1
31   Julia Svensson Gullabo RC   309  
 
83 72 Oskar Sundell Järbo MK Trimmat 2WD Volvo 6:12,2 3:06,9 3:00,0 2:06,9
32   Johan Lingvall Järbo MK   940  
Entrant:Järbo Alltech
 
83 73 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2WD M-B 6:12,2 3:06,9 3:00,0
32   Christian Larsson Tjust MK   190e  
 
85 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 6:35,4 3:30,1 3:00,0 23,2
9   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!