Svenska English
Raceconsulting
2013-09-21 Rejmes Svängen Official final
On SS 1
142 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 208 Mats Jonsson Forshaga MC 4 WD Ford 51,0
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
 
2 52 Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 51,4 0,4 0,4 0,4
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant:Högdalens Bil o Skadecenter
 
3 49 Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 51,7 0,7 0,7 0,3
3   Mikael Johansson Vansbro MK   Octavia  
 
4 204 Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 WD Mitsubishi 52,7 1,7 1,7 1,0
4   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
5 51 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Ford 53,1 2,1 2,1 0,4
5   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC  
 
6 53 Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 53,3 2,3 2,3 0,2
6   Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI  
 
7 202 Mattias Jirvelius SMK Örebro 4 WD Ford 54,1 3,1 3,1 0,8
7   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta S2000  
 
8 55 Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 54,2 3,2 3,2 0,1
8   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
9 54 Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 54,4 3,4 3,4 0,2
9   Mikael Kjellgren Hjo MK   Focus  
 
9 56 Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 54,4 3,4 3,4
9   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
60 Magnus Johansson Älvbygdens MK 4 WD Mitsubishi 54,5 3,5 3,5 0,1
11   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
11 29 Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare 2 WD Ford 54,5 3,5
1   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Escort  
 
13 115 Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 54,8 3,8 0,3
1   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
13 46 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 54,8 3,8 0,3
2   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
13 44 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 54,8 3,8 0,3
2   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza  
 
16 119 Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 54,9 3,9 0,1 0,1
2   Jonas Eriksson SMK Nyköping   242  
 
16 114 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 54,9 3,9 0,1
2   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
18 27 Mats Lundholm Tjust MK A-förare 2 WD M-B 55,1 4,1 0,6 0,2
4   Christian Larsson Tjust MK   190e  
 
18 122 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 55,1 4,1 0,3
4   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
Entrant:Racepart Sweden
 
20 126 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 55,3 4,3 0,5 0,2
5   Kent Johansson BMW Sport Club   242  
 
20 123 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 55,3 4,3 0,5
5   Christian Ohlsson Kils MK Bil   240  
 
22 130 Niklas Blomkvist Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 55,4 4,4 0,6 0,1
7   Gustav Johansson Fryksdalens MK   242  
 
22 48 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 55,4 4,4 0,9
5   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
 
24 133 Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 55,5 4,5 0,1
1   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI  
Entrant:Ledin Motorsport
 
25 45 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 55,6 4,6 1,1 0,1
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
31 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 55,6 4,6 1,1
6   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
25 59 Andreas Arwidson Falköpings MK 4 WD Mitsubishi 55,6 4,6 4,6
12   Kristian Floren Kullings MS   Evo  
 
28 211 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 55,9 4,9 1,4 0,3
8   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:CEJN AB
 
29 112 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 56,0 5,0 1,2 0,1
8   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
 
30 116 Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 56,1 5,1 1,3 0,1
9   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
 
30 127 Magnus Yxsjö Andersson SMK Örebro B-förare 2 WD BMW 56,1 5,1 1,3
9   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   325i  
Entrant:XL-Bygg Frövi
 
32 23 Erik Davidsson Almunge MK A-förare 2 WD Opel 56,2 5,2 1,7 0,1
9   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant:Hyreslandslaget AB
 
33 43 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 56,3 5,3 1,8 0,1
10   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
34 57 Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 56,4 5,4 5,4 0,1
13   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant:Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
34 37 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 56,4 5,4 1,9
11   Fredrik Peterson   940  
 
36 36 Mats Andersson MK Kinda A-förare 2 WD Peugeot 56,5 5,5 2,0 0,1
12   Mattias Edvardsson Linköpings MS   306 GTI  
Entrant:Team Appelskogs Bil
 
36 62 Marcus Johnsson Katrineholms MK 4 WD Subaru 56,5 5,5 5,5
14   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
 
38 128 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 56,6 5,6 1,8 0,1
11   Sivert Svensson Laxå MK   940  
 
38 121 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2 WD Volvo 56,6 5,6 1,8
11   Kim Göransson SMK Motala Bil   940  
 
38 132 Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 56,6 5,6 1,1
2   Tobias Grammer Storfors MK   242  
 
203 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 56,6 5,6
1   Viktor Larsson Laxå MK   242  
Entrant:HL SERVICE LAXÅ
 
42 111 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 56,7 5,7 1,9 0,1
13   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
42 34 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2 WD Volvo 56,7 5,7 2,2
13   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
 
42 117 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 56,7 5,7 1,9
13   Jonas Sandberg Norrköpings MK   Escort Mk II  
Entrant:Lejtorp Racing
 
45 32 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 56,9 5,9 2,4 0,2
14   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa  
Entrant:Järbo Alltech
 
45 63 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 56,9 5,9 0,3
2   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant:AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
47 8 Stefan Sollenfelt Teknis MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 57,0 6,0 0,1
1   Per-Erik Svensson Teknis MC   Swift Mk2  
Entrant:Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
47 13 Jan Erik Eriksson Ludvika MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki Swift 57,0 6,0
1   Magnus Nilsson Katrineholms MK   GTI  
 
35 Gustav Holmdahl SMK Linde A-förare 2 WD SEAT 57,0 6,0 2,5
15   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Ibiza  
 
50 33 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 57,1 6,1 2,6 0,1
16   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
50 58 Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 57,1 6,1 6,1
15   Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V  
 
52 125 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 WD Wv 57,2 6,2 2,4 0,1
15   Mats Forsberg Flens MS   Golf  
 
53 105 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,3 6,3 0,1
1   Henning Greek MK Ratten   940  
 
54 47 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 57,4 6,4 2,9 0,1
17   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
55 131 André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 57,5 6,5 2,0 0,1
3   Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett  
 
38 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 57,7 6,7 3,2 0,2
18   Pontus Åhman Almunge MK   Corolla  
 
56 120 Michael Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 57,7 6,7 2,9
16   Lina Jonasson Ydre MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE LAXÅ AB
 
10 Christian Granfors Kolsva MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 57,7 6,7 0,7
3   Caroline Östmark Kolsva MS   Mk1  
Entrant:Östmarks Bildemo
 
59 95 Anton Suontausta Kolsva MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,8 6,8 0,5 0,1
2   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
59 118 Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 57,8 6,8 3,0
17   Torbjörn Tholander Toarps MK   940  
 
59 61 Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD Mitsubishi 57,8 6,8 6,8
16   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
62 25 Tommie Lindberg Hällefors MK A-förare 2 WD VW 57,9 6,9 3,4 0,1
19   Martin Lindberg Hällefors MK   Golf Mk3 16v  
 
62 98 Tom Thomasson MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,9 6,9 0,6
3   Dan Levin MK Ratten   940  
 
64 24 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 58,0 7,0 3,5 0,1
20   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
 
64 30 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 58,0 7,0 3,5
20   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
64 73 Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E VW 58,0 7,0
1   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
 
67 68 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 58,1 7,1 1,5 0,1
3   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
67 75 Max Nensén Gnesta MK Grupp E VW 58,1 7,1 0,1
2   Conny Rådén Taxinge MK   Golf  
 
28 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 58,1 7,1 3,6
22   Mikael Johansson Fagersta MK   Corsa B  
 
70 97 Andreas Pettersson MSK Hammaren VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,2 7,2 0,9 0,1
4   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
71 96 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,4 7,4 1,1 0,2
5   Lars Andersson Dals MK   940  
Entrant:O'Learys Racing
 
71 67 Håkan Westlund Almunge MK Appendix K Opel 58,4 7,4 1,8
4   Bo Eriksson Östhammars MK   Ascona  
 
71 77 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 58,4 7,4 0,4
3   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2  
Entrant:Åhls´ Bildelar AB
 
74 108 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,5 7,5 1,2 0,1
6   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
75 64 Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 58,6 7,6 2,0 0,1
5   Ulf Johansson MK Kinda   240  
Entrant:HYCKLINGE BENSINoSERVICE AB
 
75 100 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,6 7,6 1,3
7   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
 
83 Mattias Ledin MK Kopparberg Grupp E Saab 58,6 7,6 0,6
4   Jimmy Persson MK Kopparberg   9000  
Entrant:Ledin Motorsport
 
75 139 André Eriksson MK Kopparberg VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,6 7,6
1   Ove Persson SMK Linde   940  
 
79 137 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,7 7,7 0,1 0,1
2   Peter Svensson Kullings MS   240  
 
80 209 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,8 7,8 0,2 0,1
3   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
Entrant:www.rallyimport.se
 
81 94 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,9 7,9 1,6 0,1
8   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
 
82 113 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 59,0 8,0 4,2 0,1
18   Cecilia von Hebel Nora MK   242  
 
82 142 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 59,0 8,0 0,4
4   Susanne Wiberg Kullings MS   940  
 
82 207 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,0 8,0 1,7
9   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
 
85 102 Fredrik Persson Laxå MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,1 8,1 1,8 0,1
10   Peter Sedig Rönne MK   940  
 
86 26 Jimmy Wessbo Kullings MS A-förare 2 WD Volvo 59,2 8,2 4,7 0,1
23   Robert Teiffel Kullings MS   940  
 
86 74 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 59,2 8,2 1,2
5   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
86 129 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 59,2 8,2 4,4
19   Rebecka Stenblom Götene MS   Escort Mk2  
 
89 99 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,3 8,3 2,0 0,1
11   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
 
89 40 Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 59,3 8,3 4,8
24   Sofia Johansson Vimmerby MS   244  
 
89 85 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 59,3 8,3 1,3
6   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2  
 
89 201 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,3 8,3 2,0
11   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
89 134 Oskar Lundmark Kullings MS C-förare 2 WD Volvo 59,3 8,3 3,8
4   Johan Kempe Kullings MS   940  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
 
89 22 Fredrik Egeland Katrineholms MK A-förare 2 WD BMW 59,3 8,3 4,8
24   Robert Björling Katrineholms MK   325 Coupé  
 
95 39 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 59,5 8,5 5,0 0,2
26   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
95 84 Jörgen Joons Skutskärs MS Grupp E VW 59,5 8,5 1,5
7   Peter Encrantz Skutskärs MS   Golf GT  
 
97 15 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 59,7 8,7 2,7 0,2
4   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant:Östmarks Bildemotering
 
98 1 Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 59,8 8,8 0,1
1   John Wärnelius MK Kinda   940  
Entrant:Hycklinge Bensin o Service AB
 
98 138 Fredrik Fält Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 59,8 8,8 1,2
5   Thomas Larsson Storfors MK   242  
 
98 76 Tomas Wärn Norrköpings MK Grupp E VW 59,8 8,8 1,8
8   Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II  
 
82 Mattias Engvall Skutskärs MS Grupp E VW 1:00,0 9,0 2,0 0,2
9   Tim Joons Skutskärs MS   Golf Mk 4 2.0  
 
101 104 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,0 9,0 2,7
13   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
101 70 Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 1:00,0 9,0 3,4
6   Daniel Lindström Kolsva MS   Amazon  
 
104 136 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:00,1 9,1 1,5 0,1
6   Sebastian Holmgren V:a Östergötlands MK   240  
 
105 78 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 1:00,3 9,3 2,3 0,2
10   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf Mk 3  
 
105 16 Markus Kujanpää Södertälje KRC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:00,3 9,3 3,3
5   Vesa Kujanpää Södertälje KRC   Swift  
 
105 107 Erik Karlström Nässjö MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,3 9,3 3,0
14   Tom Thörngren SMK Eksjö   940  
 
108 90 Mauritz Lindqvist MK Ramunder Grupp E Ford 1:00,4 9,4 2,4 0,1
11   Tobias Steen Gotlands MF BK   Escort 16v  
 
109 103 Henrik Enner Likenäs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,5 9,5 3,2 0,1
15   Erland Stigsson   940  
 
110 14 Henry Nyberg Forshaga MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:00,6 9,6 3,6 0,1
6   Reine Nyberg Forshaga MC   Mk 2  
Entrant:HENRY NYBERGS ÅKERI AB
 
111 93 Johan Gustavson Ludvika MS Grupp E VW 1:00,7 9,7 2,7 0,1
12   Erik Gesteby Ludvika MS   Golf Mk2  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
 
112 81 Erik Brodin Sandvikens MK Grupp E Opel 1:00,9 9,9 2,9 0,2
13   Rebecca Engvall Sandvikens MK   Kadett  
Entrant:Svensson Racing
 
113 79 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E SEAT 1:01,0 10,0 3,0 0,1
14   Sebastian Ottosson Teknis MC   Ibiza  
Entrant:meca ottosbilservice
 
114 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 1:01,3 10,3 1,5 0,3
2   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
115 69 Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 1:01,5 10,5 4,9 0,2
7   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammarby gård
 
116 21 Emil Carlsson Katrineholms MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:02,0 11,0 5,0 0,5
7   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift  
Entrant:Dekaltrim
 
117 140 Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,1 11,1 3,5 0,1
7   Emelie Bodin Kullings MS   940  
 
118 91 Johannes Joons Skutskärs MS Grupp E VW 1:02,2 11,2 4,2 0,1
15   Magnus Eliasson Skutskärs MS   Golf III  
 
118 80 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 1:02,2 11,2 4,2
15   Emelie Mortensen Skillingaryds MK   Golf 2  
Entrant:Hejdu Hejdu Racing
 
120 143 Ola Törnqvist Nora MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,4 11,4 3,8 0,2
8   Niclas Albertsson Nora MK   244  
 
120 17 Daniel Budin Skutskärs MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:02,4 11,4 5,4
8   Andreas Persson Skutskärs MS   Swift  
 
122 141 Fredrik Alin Åmåls MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,5 11,5 3,9 0,1
9   Alexander Alin Åmåls MK   244  
 
122 87 Jennie Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 1:02,5 11,5 4,5
17   Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf  
 
4 Markus Karlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Volvo 1:02,9 11,9 3,1 0,4
3   Sven Karlsson Katrineholms MK   240  
 
124 144 Rikard Engström Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,9 11,9 4,3
10   Börje Engström Storfors MK   244  
 
126 9 Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,0 12,0 6,0 0,1
9   Brittmarie Ålund Nora MK   Swift Mk2  
Entrant:Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
205 Lars Werner Kolsva MS Appendix K Opel 1:03,1 12,1 6,5 0,1
8   Erik Werner Kolsva MS   Ascona A  
 
128 210 Joel Lindberg MK Kopparberg Grupp E Volvo 1:03,2 12,2 5,2 0,1
18   Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944  
 
129 18 Rolf Andersson MK Speed Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,4 12,4 6,4 0,2
10   Göran Adolfsson Gnesta MK   Swift Mk 1  
 
130 206 Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 1:03,8 12,8 4,0 0,4
4   Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2  
 
131 20 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,9 12,9 6,9 0,1
11   Rickard Forsell Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant:ÖSTMARKS Bildemontering
 
132 19 Ulf Örnevik Vallentuna MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:04,4 13,4 7,4 0,5
12   Christer Nilsson MK Rimo   Swift Mk1 GTI  
Entrant:Henry Nybergs Åkeri
 
132 71 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 1:04,4 13,4 7,8
9   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
12 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:04,5 13,5 7,5 0,1
13   Patrik Sällström Västerås MS   Swift GTI Mk1  
Entrant:Carfix Rally Team
 
72 Sven Erick Fröling SMK Motala Bil Appendix K Volvo 1:04,9 13,9 8,3 0,4
10   Lars Tendler SMK Motala Bil   142  
 
136 3 Simon Andersson Dals MK Ungdomsrally Volvo 1:05,0 14,0 5,2 0,1
5   Krister Glad Bengtsfors MC   240  
 
137 88 Linda Sjölin Flens MS Grupp E Opel 1:05,6 14,6 7,6 0,6
19   Mikael Söderberg Västerås MS   Astra 1,6 16v  
 
138 5 Tobias Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 1:05,9 14,9 6,1 0,3
6   Göran Hammarström SMK Gävle   Swift  
 
139 86 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Volvo 1:06,8 15,8 8,8 0,9
20   Marika Eng Laxå MK   940  
 
140 124 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 1:07,7 16,7 12,9 0,9
20   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
141 6 Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 1:09,8 18,8 10,0 2,1
7   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2  
 
142 89 Andreas Petersson MK Kinda Grupp E Volvo 1:10,6 19,6 12,6 0,8
21   Fredrik Karlsson SMK Valdemarsvik   740  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!