Svenska English
Raceconsulting
2013-06-20 Härjedalspokalen Official final
On SS 4
18 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 20 Lennart Olsson SMK Sundsvall 4 WD Mitsubishi 1:10,7
1   Magnus Proos Härjedalens AK   Evo IV  
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
2 19 Benny Persson Ljusdals MS 4 WD Mitsubishi 1:12,7 2,0 2,0 2,0
2   Lars Hallams Ljusdals MS   Evo Vll  
 
3 18 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 1:14,2 3,5 1,5
1   Åsa Stonegård SMK Hälsinge   240  
 
4 13 Stefan Hedström SMK Hälsinge B-förare 2 WD Citroën 1:15,9 5,2 1,7
1   Jesper Jonsson SMK Hälsinge   C2 R2  
Entrant:GL Bygg AB
 
5 17 Tomas Bergman SMK Hälsinge A-förare 2 WD VW 1:16,3 5,6 2,1 0,4
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Golf  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
6 12 Mats Zetterman Ljusdals MS B-förare 2 WD Ford 1:18,3 7,6 2,4 2,0
2   Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta  
 
6 15 Dan Axelsson Härjedalens AK A-förare 2 WD Ford 1:18,3 7,6 4,1
3   L-G Östlund Härjedalens AK   Escort Mk 2  
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
8 21 Mattias Nyström Ludvika MS 4 WD Subaru 1:19,1 8,4 8,4 0,8
3   Annika Holmqvist Härjedalens AK   Impreza  
 
9 7 Anders Wimark Bollnäs MK A/B-förare Grupp E Opel 1:21,1 10,4 2,0
1   Stig Runesson Bollnäs MK   Astra  
 
10 5 Jari Liiten SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:22,7 12,0 1,6
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   Escort  
 
11 23 Mikael Säll SMK Hälsinge C-förare 2 WD Opel 1:22,9 12,2 0,2
1   Jonas Rönning Härjedalens AK   Ascona  
 
12 10 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2 WD Citroën 1:23,0 12,3 7,1 0,1
3   Michael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
13 6 Jocke Halvarsson Ljusdals MS A/B-förare Grupp E Opel 1:23,8 13,1 2,7 0,8
2   Kjell Halvarsson Ilsbo MK   Kadett  
 
14 4 Erika Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 1:23,9 13,2 1,2 0,1
2   Michelle Söderman Mora MK   Calibra  
 
15 8 Philip Persson Ljusdals MS A/B-förare Grupp E VW 1:25,2 14,5 4,1 1,3
3   Patrik Ferm Härjedalens AK   Golf 2 1,8i  
 
16 9 Erik Söderholm Jämtlands MK C-förare 2 WD Volvo 1:28,8 18,1 5,9 3,6
2   Olov Söderholm Jämtlands MK   142  
 
17 3 Fredrik Basth SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 1:29,4 18,7 6,7 0,6
3   Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf II  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
18 1 Hans Åkerström Jämtlands MK C-förare Grupp E Volvo 1:42,5 31,8 19,8 13,1
4   Rickard Rolf Jämtlands MK   244  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!