Svenska English
VOC Sverigeserien Raceconsulting
2012-09-08 Rejmes-Svängen Official final
On SS 4
76 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 76 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4 WD Ford 6:14,9
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin Entreprenad AB
 
2 77 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:25,4 10,5 10,5 10,5
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:WWW.LRSEVENT.SE
 
3 78 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:26,4 11,5 11,5 1,0
3   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
 
4 14 Jonas Johansson MK Ran A-förare 2 WD Toyota 6:27,5 12,6 1,1
1   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
 
5 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 6:30,7 15,8 3,2 3,2
2   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant:HL Service Laxå
 
6 12 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 6:38,8 23,9 11,3 8,1
3   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
7 83 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 6:40,4 25,5 1,6
1   Richard Svensson Storfors MK   940  
Entrant:HL service Laxå
 
8 13 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 6:41,6 26,7 14,1 1,2
4   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Corsa  
Entrant:Järbo Alltech
 
9 81 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:43,2 28,3 28,3 1,6
4   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
 
10 8 Oskar Sundell Järbo MK A-förare 2 WD Volvo 6:44,1 29,2 16,6 0,9
5   Johan Lingvall Järbo MK   940  
Entrant:Järbo Alltech
 
11 71 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 6:51,9 37,0 7,8
1   Tommy Sjölin Västerås MS   242  
Entrant:Axelssons Turisttrafik AB
 
12 88 Stefan Ryberg Forshaga MC B-förare 2 WD Volvo 6:52,7 37,8 12,3 0,8
2   Christian Ohlsson Kils MK Bil   940  
 
13 42 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit B Volvo 6:54,1 39,2 1,4
1   Anders Banger Ljusdals MS   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
14 203 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 6:57,5 42,6 17,1 3,4
3   Per Wilén Strängnäs AMS   240  
 
15 28 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A Volvo 6:57,8 42,9 0,3
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
16 53 Markus Theorin Skillingaryds MK VOC Cup Volvo 6:59,5 44,6 1,7
1   Stefan Ohlson Teknis MC   940  
Entrant:Bergfors snickerifabrik
 
17 30 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B Volvo 7:01,1 46,2 7,0 1,6
2   Krister Gull Kils MK Bil   240  
Entrant:valbo alltjänst
 
18 95 Jan Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Opel 7:01,5 46,6 21,1 0,4
4   Christoffer Lund Kullings MS   Ascona B  
 
19 25 Peter Elg Säffle MC VOC Elit A Volvo 7:01,6 46,7 3,8 0,1
2   Peter Johansson Säffle MC   940  
Entrant:AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
20 35 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 7:02,0 47,1 7,9 0,4
3   Mikael Kjellgren Laxå MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
 
21 29 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit B Volvo 7:02,7 47,8 8,6 0,7
4   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
22 20 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A Volvo 7:03,2 48,3 5,4 0,5
3   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
23 9 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 7:03,8 48,9 36,3 0,6
6   Rickard Eriksson Hagfors MK   R19  
 
24 98 Mattias Lindberg Vänersborgs MK B-förare 4 WD Subaru 7:04,3 49,4 0,5
1   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Impreza  
 
25 48 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 7:06,1 51,2 6,6 1,8
2   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
 
26 27 Thomas Lahti NMS Boden VOC Elit A Volvo 7:06,6 51,7 8,8 0,5
4   Tomas Wikström Kalix MK   940  
Entrant:Team Cabby Racing
 
27 38 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit B Volvo 7:07,6 52,7 13,5 1,0
5   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
28 93 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 7:08,2 53,3 27,8 0,6
5   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
29 32 Joakim Källberg Örsundsbro MK VOC Elit B Volvo 7:08,7 53,8 14,6 0,5
6   Micke Eriksson Rasbo MK   740  
 
30 52 Johan Emilsson MK Nord-jämten VOC Cup Volvo 7:08,8 53,9 9,3 0,1
3   Linnea Johansen MK Nord-jämten   940  
 
31 22 Håkan Süld Östhammars MK VOC Elit A Volvo 7:08,9 54,0 11,1 0,1
5   Ola Persson Rasbo MK   940  
 
32 26 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A Volvo 7:09,1 54,2 11,3 0,2
6   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
33 21 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 7:09,3 54,4 11,5 0,2
7   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
34 99 Conny Rolfsson Laxå MK B-förare 4 WD Mitsubishi 7:09,5 54,6 5,2 0,2
2   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
35 73 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 7:09,7 54,8 17,8 0,2
2   Ronnie Ivarsson Laxå MK   242  
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
36 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 7:09,9 55,0 29,5 0,2
6   Per-Erik Svensson Teknis MC   242  
 
37 87 Joakim Smedberg Götene MK B-förare 2 WD Volvo 7:10,3 55,4 29,9 0,4
7   Sonny Torgrimsson Tidahoms MK   242  
 
38 17 Anders Johansson Kullings MS VOC Elit A Volvo 7:10,4 55,5 12,6 0,1
8   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
39 94 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 7:10,7 55,8 30,3 0,3
8   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Escort Mk 2  
 
40 24 Pär Pålsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 7:11,2 56,3 13,4 0,5
9   Tina Blom Jämtlands MK   940  
 
41 102 Alan Karlsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 7:12,4 57,5 1,2
1   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
 
42 44 Emil Karlsson Hällefors MK VOC Cup Volvo 7:13,3 58,4 13,8 0,9
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
43 57 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 7:14,2 59,3 14,7 0,9
5   Peter Fogel Kullings MS   940  
 
44 37 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit B Volvo 7:14,5 59,6 20,4 0,3
7   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
 
45 33 Per Allo Katrineholms MK VOC Elit B Volvo 7:14,6 59,7 20,5 0,1
8   Magnus Nilsson Katrineholms MK   940  
 
46 204 Niklas Nilsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 7:14,9 1:00,0 17,1 0,3
10   Lennar Gälliner Jämtlands MK   940  
 
47 54 Magnus Eriksson Laxå MK VOC Cup Volvo 7:15,4 1:00,5 15,9 0,5
6   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant:EMS Finnerödja AB
 
48 55 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 7:17,4 1:02,5 17,9 2,0
7   Dan Levin MK Ratten   940  
 
49 19 Mattias Nilsson Omk VOC Elit A Volvo 7:18,1 1:03,2 20,3 0,7
11   Alf Jonsson Jämtlands MK   240  
 
50 16 Kenneth Tomasson MK Ratten VOC Elit A Volvo 7:19,5 1:04,6 21,7 1,4
12   Henrik Zetterlund MK Ratten   940  
 
51 89 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 7:20,1 1:05,2 39,7 0,6
9   Stig Åhlgren SMK Karlskoga   242  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
 
52 47 Johan Eriksson MK Ratten VOC Cup Volvo 7:20,4 1:05,5 20,9 0,3
8   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
53 18 Frank Hoffmann SMK Linde VOC Elit A Volvo 7:22,0 1:07,1 24,2 1,6
13   Anders Östlund MK Hällefors   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
54 46 Henrik Carlsson MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 7:23,1 1:08,2 23,6 1,1
9   Thorbjörn Degerfeldt MK Ran   242  
 
55 5 Pontus Lönnström Nora MK Ungdomsrally Volvo 7:23,8 1:08,9 0,7
1   Mikael Lönnström Nora MK   244  
 
56 49 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 7:23,9 1:09,0 24,4 0,1
10   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
 
57 40 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit B Volvo 7:25,3 1:10,4 31,2 1,4
9   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
 
58 67 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 7:29,5 1:14,6 4,2
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
59 34 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B Volvo 7:30,0 1:15,1 35,9 0,5
10   Owe Holmgren Rasbo MK   940  
 
60 61 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 7:32,2 1:17,3 32,7 2,2
11   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   240  
 
61 106 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK C-förare 4 WD Subaru 7:33,3 1:18,4 1,1
1   Anders Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
62 39 Kjell Hansson Dals MK VOC Elit B Volvo 7:33,7 1:18,8 39,6 0,4
11   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
 
62 100 Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 7:33,7 1:18,8 21,3
2   Håkan Johansson Säffle MC   325  
 
64 6 Tobias Isaksson Laxå MK Ungdomsrally VW 7:34,5 1:19,6 10,7 0,8
2   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
 
65 51 Tore Bigsten Götene MK VOC Cup Volvo 7:35,9 1:21,0 36,4 1,4
12   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
66 36 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 7:40,1 1:25,2 46,0 4,2
12   Oskar Heden Kullings MS   944  
 
67 1 Rikard Engström Storfors MK Ungdomsrally Volvo 7:45,1 1:30,2 21,3 5,0
3   Börje Engström Storfors MK   244  
 
68 72 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K Saab 7:49,8 1:34,9 57,9 4,7
3   Kenneth Svensson Filipstads MC   99  
 
69 4 Jim Johansson Skövde MK Ungdomsrally Volvo 7:50,0 1:35,1 26,2 0,2
4   Kent Johansson Skövde MK   244  
 
70 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 7:57,0 1:42,1 33,2 7,0
5   Daniel Thuresson Degerfors RC   940  
 
71 56 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup Volvo 8:03,5 1:48,6 1:04,0 6,5
13   Erik Werner Kolsva MS   240  
 
72 59 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 8:06,0 1:51,1 1:06,5 2,5
14   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
 
73 201 Joakim Rönnbäck Ssro Motorklubb Grupp E Opel 8:22,9 2:08,0 53,4 16,9
2   Bo Rönnbäck Östernärkes RMC   Ascona  
 
74 64 Mimmi Öhlin MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 9:02,2 2:47,3 2:02,7 39,3
15   Lennart Dybeck Rönne MK   242  
Entrant:Team superhjältarna
 
75 74 Bengt Andersson Kullings MS Appendix K Saab 9:20,1 3:05,2 2:28,2 17,9
4   Leif Kärnede Älvbygdens MK   V4  
 
76 63 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup Volvo 11:10,7 4:55,8 4:11,2 1:50,6
16   Patrick Larsson Eskilstuna MK   242  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!