Svenska English
VOC Sverigeserien Raceconsulting
2012-09-08 Rejmes-Svängen Official final
On SS 2
91 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 76 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4 WD Ford 9:58,6
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin Entreprenad AB
 
2 78 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 10:24,3 25,7 25,7 25,7
2   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
 
3 77 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 10:28,4 29,8 29,8 4,1
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:WWW.LRSEVENT.SE
 
4 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 10:35,4 36,8 7,0
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant:HL Service Laxå
 
5 81 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 10:37,0 38,4 38,4 1,6
4   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
 
6 83 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 10:37,3 38,7 0,3
1   Richard Svensson Storfors MK   940  
Entrant:HL service Laxå
 
7 82 Roger Gustafsson Östernärkes RMC A-förare 4 WD Mitsubishi 10:38,8 40,2 40,2 1,5
5   Marie Andersson SMK Örebro   Lancer Evo IV  
 
8 14 Jonas Johansson MK Ran A-förare 2 WD Toyota 10:41,0 42,4 5,6 2,2
2   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
 
9 13 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 10:51,5 52,9 16,1 10,5
3   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Corsa  
Entrant:Järbo Alltech
 
10 12 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 10:55,7 57,1 20,3 4,2
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
10 11 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2 WD Volvo 10:55,7 57,1 20,3
4   Pierre Ellison Säffle MC   940  
 
12 71 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 10:58,8 1:00,2 3,1
1   Tommy Sjölin Västerås MS   242  
Entrant:Axelssons Turisttrafik AB
 
13 98 Mattias Lindberg Vänersborgs MK B-förare 4 WD Subaru 11:01,5 1:02,9 2,7
1   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Impreza  
 
14 8 Oskar Sundell Järbo MK A-förare 2 WD Volvo 11:04,4 1:05,8 29,0 2,9
6   Johan Lingvall Järbo MK   940  
Entrant:Järbo Alltech
 
15 42 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit B Volvo 11:05,3 1:06,7 0,9
1   Anders Banger Ljusdals MS   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
16 28 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A Volvo 11:08,1 1:09,5 2,8
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
17 85 Mikael Viberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 11:12,1 1:13,5 34,8 4,0
2   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
18 88 Stefan Ryberg Forshaga MC B-förare 2 WD Volvo 11:13,8 1:15,2 36,5 1,7
3   Christian Ohlsson Kils MK Bil   940  
 
19 27 Thomas Lahti NMS Boden VOC Elit A Volvo 11:18,5 1:19,9 10,4 4,7
2   Tomas Wikström Kalix MK   940  
Entrant:Team Cabby Racing
 
20 73 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 11:20,8 1:22,2 22,0 2,3
2   Ronnie Ivarsson Laxå MK   242  
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
21 95 Jan Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Opel 11:21,8 1:23,2 44,5 1,0
4   Christoffer Lund Kullings MS   Ascona B  
 
22 48 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 11:23,9 1:25,3 2,1
1   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
 
23 93 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 11:24,2 1:25,6 46,9 0,3
5   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
24 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 11:24,4 1:25,8 47,1 0,2
6   Per-Erik Svensson Teknis MC   242  
 
25 53 Markus Theorin Skillingaryds MK VOC Cup Volvo 11:25,2 1:26,6 1,3 0,8
2   Stefan Ohlson Teknis MC   940  
Entrant:Bergfors snickerifabrik
 
26 203 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 11:25,4 1:26,8 48,1 0,2
7   Per Wilén Strängnäs AMS   240  
 
27 29 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit B Volvo 11:25,6 1:27,0 20,3 0,2
2   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
28 102 Alan Karlsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 11:25,9 1:27,3 0,3
1   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
 
29 30 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B Volvo 11:26,0 1:27,4 20,7 0,1
3   Krister Gull Kils MK Bil   240  
Entrant:valbo alltjänst
 
30 31 Roger Fransson Vännäs MK VOC Elit B Volvo 11:28,7 1:30,1 23,4 2,7
4   Charlott Holmqvist Vännäs MK   240  
 
30 32 Joakim Källberg Örsundsbro MK VOC Elit B Volvo 11:28,7 1:30,1 23,4
4   Micke Eriksson Rasbo MK   740  
 
32 38 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit B Volvo 11:29,6 1:31,0 24,3 0,9
6   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
33 22 Håkan Süld Östhammars MK VOC Elit A Volvo 11:29,9 1:31,3 21,8 0,3
3   Ola Persson Rasbo MK   940  
 
34 9 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 11:30,9 1:32,3 55,5 1,0
7   Rickard Eriksson Hagfors MK   R19  
 
35 26 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A Volvo 11:31,0 1:32,4 22,9 0,1
4   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
36 35 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 11:31,3 1:32,7 26,0 0,3
7   Mikael Kjellgren Laxå MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
 
37 86 Patrik Werner Vänersborgs MK B-förare 2 WD Volvo 11:32,1 1:33,5 54,8 0,8
8   Tobias Östling Vänersborgs MK   242 Turbo  
 
38 25 Peter Elg Säffle MC VOC Elit A Volvo 11:32,5 1:33,9 24,4 0,4
5   Peter Johansson Säffle MC   940  
Entrant:AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
39 87 Joakim Smedberg Götene MK B-förare 2 WD Volvo 11:33,2 1:34,6 55,9 0,7
9   Sonny Torgrimsson Tidahoms MK   242  
 
40 99 Conny Rolfsson Laxå MK B-förare 4 WD Mitsubishi 11:34,1 1:35,5 32,6 0,9
2   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
41 67 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 11:34,8 1:36,2 0,7
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
42 55 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 11:35,6 1:37,0 11,7 0,8
3   Dan Levin MK Ratten   940  
 
43 20 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A Volvo 11:35,8 1:37,2 27,7 0,2
6   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
44 204 Niklas Nilsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 11:37,6 1:39,0 29,5 1,8
7   Lennar Gälliner Jämtlands MK   940  
 
45 89 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 11:38,6 1:40,0 1:01,3 1,0
10   Stig Åhlgren SMK Karlskoga   242  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
 
46 94 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 11:38,7 1:40,1 1:01,4 0,1
11   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Escort Mk 2  
 
47 54 Magnus Eriksson Laxå MK VOC Cup Volvo 11:39,5 1:40,9 15,6 0,8
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant:EMS Finnerödja AB
 
48 17 Anders Johansson Kullings MS VOC Elit A Volvo 11:39,6 1:41,0 31,5 0,1
8   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
49 24 Pär Pålsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 11:39,9 1:41,3 31,8 0,3
9   Tina Blom Jämtlands MK   940  
 
50 58 Fredrik Persson Laxå MK VOC Cup Volvo 11:40,6 1:42,0 16,7 0,7
5   Peter Sedig Rönne MK   940  
Entrant:Team Copter
 
51 52 Johan Emilsson MK Nord-jämten VOC Cup Volvo 11:43,6 1:45,0 19,7 3,0
6   Linnea Johansen MK Nord-jämten   940  
 
52 34 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B Volvo 11:43,7 1:45,1 38,4 0,1
8   Owe Holmgren Rasbo MK   940  
 
53 19 Mattias Nilsson Omk VOC Elit A Volvo 11:45,0 1:46,4 36,9 1,3
10   Alf Jonsson Jämtlands MK   240  
 
54 100 Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 11:46,1 1:47,5 20,2 1,1
2   Håkan Johansson Säffle MC   325  
 
55 21 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 11:46,7 1:48,1 38,6 0,6
11   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
56 63 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup Volvo 11:50,5 1:51,9 26,6 3,8
7   Patrick Larsson Eskilstuna MK   242  
 
57 65 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Grupp E Opel 11:51,4 1:52,8 16,6 0,9
2   Anders Wallbom KAK Motorsport   Corsa  
 
58 106 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK C-förare 4 WD Subaru 11:51,5 1:52,9 0,1
1   Anders Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
59 33 Per Allo Katrineholms MK VOC Elit B Volvo 11:51,7 1:53,1 46,4 0,2
9   Magnus Nilsson Katrineholms MK   940  
 
60 18 Frank Hoffmann SMK Linde VOC Elit A Volvo 11:52,7 1:54,1 44,6 1,0
12   Anders Östlund MK Hällefors   240  
Entrant:Järbo Alltech
 
61 46 Henrik Carlsson MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 11:54,1 1:55,5 30,2 1,4
8   Thorbjörn Degerfeldt MK Ran   242  
 
62 43 Per Kvarnström Hällefors MK VOC Cup Volvo 11:55,8 1:57,2 31,9 1,7
9   Rasmus Holm Hällefors   940  
 
63 16 Kenneth Tomasson MK Ratten VOC Elit A Volvo 11:56,0 1:57,4 47,9 0,2
13   Henrik Zetterlund MK Ratten   940  
 
64 49 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 11:56,6 1:58,0 32,7 0,6
10   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
 
65 37 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit B Volvo 11:56,8 1:58,2 51,5 0,2
10   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
 
66 57 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 11:57,0 1:58,4 33,1 0,2
11   Peter Fogel Kullings MS   940  
 
67 40 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit B Volvo 11:57,4 1:58,8 52,1 0,4
11   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
 
68 39 Kjell Hansson Dals MK VOC Elit B Volvo 11:59,7 2:01,1 54,4 2,3
12   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
 
69 60 Per Ström Östmarks MFF VOC Cup Volvo 12:04,4 2:05,8 40,5 4,7
12   Ida Bood MK Ratten   242  
 
69 47 Johan Eriksson MK Ratten VOC Cup Volvo 12:04,4 2:05,8 40,5
12   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
71 61 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 12:04,7 2:06,1 40,8 0,3
14   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   240  
 
72 36 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 12:04,8 2:06,2 59,5 0,1
13   Oskar Heden Kullings MS   944  
 
73 5 Pontus Lönnström Nora MK Ungdomsrally Volvo 12:11,3 2:12,7 6,5
1   Mikael Lönnström Nora MK   244  
 
74 75 Johan Arwidson Falköpings MK Appendix K Volvo 12:13,5 2:14,9 1:14,7 2,2
3   Adam Sjöberg Falköpings MK   142 S  
 
75 72 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K Saab 12:20,8 2:22,2 1:22,0 7,3
4   Kenneth Svensson Filipstads MC   99  
 
76 6 Tobias Isaksson Laxå MK Ungdomsrally VW 12:24,4 2:25,8 13,1 3,6
2   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
 
77 51 Tore Bigsten Götene MK VOC Cup Volvo 12:29,0 2:30,4 1:05,1 4,6
15   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
78 101 Niclas Fransson Falköpings MK C-förare 2 WD Saab 12:40,1 2:41,5 1:14,2 11,1
3   Eine Larsson Tibro MK   99  
 
79 4 Jim Johansson Skövde MK Ungdomsrally Volvo 12:51,3 2:52,7 40,0 11,2
3   Kent Johansson Skövde MK   244  
 
80 59 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 12:54,0 2:55,4 1:30,1 2,7
16   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
 
81 23 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit A Volvo 12:56,7 2:58,1 1:48,6 2,7
14   Albin Timell SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
 
82 1 Rikard Engström Storfors MK Ungdomsrally Volvo 13:04,5 3:05,9 53,2 7,8
4   Börje Engström Storfors MK   244  
 
83 56 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup Volvo 13:09,1 3:10,5 1:45,2 4,6
17   Erik Werner Kolsva MS   240  
 
84 201 Joakim Rönnbäck Ssro Motorklubb Grupp E Opel 13:09,9 3:11,3 1:35,1 0,8
3   Bo Rönnbäck Östernärkes RMC   Ascona  
 
85 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 13:16,8 3:18,2 1:05,5 6,9
5   Daniel Thuresson Degerfors RC   940  
 
86 202 Patrik Pettersson Falköpings MK Grupp E VW 13:34,6 3:36,0 1:59,8 17,8
4   Thomas Åkesson Skövde MK   Golf GT  
 
87 3 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally VW 13:54,3 3:55,7 1:43,0 19,7
6   Kenneth Wallin Storfors MK   Golf Mk1  
 
88 74 Bengt Andersson Kullings MS Appendix K Saab 14:30,8 4:32,2 3:32,0 36,5
5   Leif Kärnede Älvbygdens MK   V4  
 
89 44 Emil Karlsson Hällefors MK VOC Cup Volvo 14:32,0 4:33,4 3:08,1 1,2
18   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
90 64 Mimmi Öhlin MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 15:53,7 5:55,1 4:29,8 1:21,7
19   Lennart Dybeck Rönne MK   242  
Entrant:Team superhjältarna
 
91 103 Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 18:06,3 8:07,7 6:40,4 2:12,6
4   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI  
Entrant:Ledin Motorsport
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!