Svenska English
Raceconsulting
2012-08-18 Västrallyt Grp. E & MRC Official final
On SS 5
63 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 118 Anders Kärnede Älvbygdens MK 4 WD Mitsubishi 7:59,2
1   Markus Börjesson Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
 
2 303 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 2 WD Opel 8:05,2 6,0 6,0
1   Stefan Ottosson Vetlanda RRC   Corsa B  
 
3 302 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 8:09,7 10,5 4,5
1   Jesper Eriksson Järbo MK   240  
 
4 119 Mattias Lindberg Vänersborgs MK 4 WD Subaru 8:18,5 19,3 19,3 8,8
2   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Impreza  
 
5 129 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 8:24,3 25,1 5,8
1   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
 
6 122 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2 WD BMW 8:24,5 25,3 19,3 0,2
2   Sven Olsson Vänersborgs MK   325i  
 
7 123 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2 WD Opel 8:25,1 25,9 19,9 0,6
3   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
 
8 128 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 8:25,7 26,5 1,4 0,6
2   Benny Larsson   940  
 
9 143 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit A Volvo 8:29,1 29,9 3,4
1   Albin Timell SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
 
10 125 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2 WD Volvo 8:30,1 30,9 5,8 1,0
3   Pierre Ellison Säffle MC   242  
 
11 312 Jimmy Wessbo Kullings MS VOC Elit B Volvo 8:31,4 32,2 1,3
1   Robert Teiffel Kullings MS   940  
 
12 138 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2 WD Volvo 8:33,9 34,7 9,6 2,5
4   Leif Lindgren Kinds MK   240  
 
13 305 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 8:34,0 34,8 2,6 0,1
2   Mikael Kjellgren Laxå MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
 
14 309 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 8:35,3 36,1 1,3
1   Dan Levin MK Ratten   940  
 
15 142 Pär Karlsson Lidköpings MSF VOC Elit A Volvo 8:37,9 38,7 8,8 2,6
2   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
16 151 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Cup Volvo 8:38,1 38,9 2,8 0,2
2   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
 
17 134 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 8:39,8 40,6 15,5 1,7
5   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
18 132 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 8:40,0 40,8 15,7 0,2
6   Johan Wickelgren SMK Trollhättan   Golf Mk2  
 
19 315 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 8:43,4 44,2 14,3 3,4
3   Nina Jonasson Wäxjö MS   240  
 
20 141 Anders Larsson Stenungsunds MS C-förare 2 WD Volvo 8:44,7 45,5 35,0 1,3
2   Markus Björklund Stenungsunds MS   940  
 
21 137 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 8:45,3 46,1 21,0 0,6
7   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242  
 
22 133 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 8:46,0 46,8 21,7 0,7
8   Andreas Westlund Kullings MS   940  
 
23 145 Henrik Nellis Kullings MS VOC Elit B Volvo 8:46,4 47,2 15,0 0,4
3   Benny Holmstrand Kullings MS   940  
 
24 152 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 8:47,0 47,8 11,7 0,6
3   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
 
25 139 Tage Lundgren Stenungsunds MS C-förare 2 WD Volvo 8:47,3 48,1 37,6 0,3
3   Stefan Larsson Dals MK   242  
 
26 126 Stefan Grönberg Dals MK B-förare 2 WD Opel 8:49,7 50,5 25,4 2,4
9   Rolf Isaksson Dals MK   Ascona B  
 
27 127 Conny Jernås Dals MK B-förare 2 WD Volvo 8:50,7 51,5 26,4 1,0
10   Tobias Holmström Dals MK   242  
 
28 104 Jesper Samuelsson Storfors MK B-förare Grupp E VW 8:50,9 51,7 0,2
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
29 316 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS A-förare Grupp E Opel 8:52,5 53,3 1,6
1   Erik Karjula Ludvika MS   Astra  
 
29 314 Lars Markusson Kullings MS VOC Elit B Volvo 8:52,5 53,3 21,1
4   Per Markusson Kullings MS   940  
 
31 156 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 8:53,9 54,7 18,6 1,4
4   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
 
32 144 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 8:56,4 57,2 25,0 2,5
5   Annette André Göteborgs MF   944  
 
33 161 Pontus Berglund Arlövs MC VOC Cup Volvo 8:57,4 58,2 22,1 1,0
5   Peter Berglund Arlövs MC   940  
 
34 148 Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit B Volvo 8:58,8 59,6 27,4 1,4
6   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
 
35 310 Jesper Ödberg Falköping MK VOC Elit B Suzuki 9:02,5 1:03,3 31,1 3,7
7   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
 
36 301 Niclas Fransson Falköpings MK C-förare 2 WD Saab 9:02,9 1:03,7 53,2 0,4
4   Mikael Svensson Falköpings MK   99  
 
37 106 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare Grupp E VW 9:03,7 1:04,5 12,8 0,8
2   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant:Åhls´ Bildelar AB
 
38 101 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 9:04,1 1:04,9 0,4
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   Escort  
 
39 153 Jonas Kolbert Vara MK VOC Cup Volvo 9:04,5 1:05,3 29,2 0,4
6   Kent Kolbert Vara MK   244  
 
40 157 Tomas Sjöberg Sotenäs MK VOC Cup Volvo 9:06,5 1:07,3 31,2 2,0
7   Krister Gull Kils MK Bil   244  
Entrant:MA Motorsport
 
41 150 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 9:07,7 1:08,5 32,4 1,2
8   Ann-Charlotte Jonasson Stenungsunds MS   242  
 
42 158 Håkan Olausson Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 9:08,1 1:08,9 32,8 0,4
9   Anders Petersson Stenungsunds MS   240  
 
43 107 Anton Alkberg Småbacka MK C-förare Grupp E Opel 9:11,7 1:12,5 3,6
1   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
Entrant:Järbo Alltech
 
44 149 Lena Sandelius Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 9:12,8 1:13,6 41,4 1,1
8   Erik Sandelius Göteborgs MF   940  
Entrant:R Sandelius Bil AB
 
45 140 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2 WD BMW 9:16,2 1:17,0 1:06,5 3,4
5   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
46 103 Glenna Bjur Gnesta MK B-förare Grupp E Opel 9:19,1 1:19,9 28,2 2,9
3   Ricard Gelin Gnesta MK   Manta  
Entrant:TeamGlennaRacing
 
47 102 Bengt-Arne Gustafsson Vara MK Appendix K Opel 9:19,6 1:20,4 0,5
1   Claes Andersson   Ascona  
 
48 108 Michael Lundin Eskilstuna MK C-förare Grupp E VW 9:22,9 1:23,7 11,2 3,3
2   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   Golf  
 
49 114 Frida Axelsson Skillingaryds MK C-förare Grupp E VW 9:23,3 1:24,1 11,6 0,4
3   Per Uddesson Södra Sunnerbo MK   Golf II  
 
50 318 Ingmar Lund Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 9:28,3 1:29,1 16,6 5,0
4   Karl-Henrik Borhammar Kullings MS   740  
 
51 319 Kent Johansson Kullings MS Appendix K Volvo 9:33,6 1:34,4 14,0 5,3
2   Jörgen Andersson Kullings MS   164  
 
52 111 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 9:41,8 1:42,6 30,1 8,2
5   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
 
53 160 Jesper Simonsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 9:45,3 1:46,1 1:10,0 3,5
10   Tobias Johansson SMK Trollhättan   244  
 
54 109 Conny Palm Ilsbo MK C-förare Grupp E Opel 9:47,4 1:48,2 35,7 2,1
6   Rasmus Palm Ilsbo MK   Ascona B  
Entrant:WWW.FINESS.SE
 
55 159 Per-Åke Jonhsson MK Trophy VOC Cup Volvo 9:50,1 1:50,9 1:14,8 2,7
11   Roy Karlsson MK Trophy   242  
 
56 162 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 9:51,6 1:52,4 1:16,3 1,5
12   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
 
57 135 Bo Johannesson Dals MK B-förare 2 WD Saab 9:53,2 1:54,0 1:28,9 1,6
11   Tore Johannesson Dals MK   V4  
 
58 112 Alexander Kolbert Vara MK C-förare Grupp E Volvo 9:54,6 1:55,4 42,9 1,4
7   Joakim Ljungkvist Götene MK   740  
 
59 116 Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 10:16,2 2:17,0 1:04,5 21,6
8   Jan Larsson Vara MK   Jetta  
 
60 120 Urban Andersson Stenungsunds MS 4 WD Subaru 10:25,9 2:26,7 2:26,7 9,7
3   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
61 155 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 11:27,7 3:28,5 2:52,4 1:01,8
13   Peter Svensson Kullings MS   240  
 
62 115 Andreas Svensson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 12:04,2 4:05,0 2:52,5 36,5
9   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
 
63 146 Robert Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 15:52,1 7:52,9 7:20,7 3:47,9
9   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!