Svenska English
Katrineholms MK Raceconsulting
2010-10-09 KMK-Trofén DM / Mekonomen Rallycup Official final
On SS 3
69 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 210 Johan Nyberg SMK Arboga 4 WD Mazda 5:49,4
1   Mattias Thorin SMK Arboga   323  
 
2 217 Mattias Lundqvist Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 5:51,3 1,9 1,9 1,9
2   Sophia Karlsson Taxinge MK   Lancer Evo V  
 
3 211 Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 5:52,2 2,8 2,8 0,9
3   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant:JRM RACING AB
 
4 233 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2wd VW 5:53,5 4,1 1,3
1   Lars Wickman Kolsva MS   Golf III  
 
5 222 Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2wd VW 5:54,2 4,8 0,7 0,7
2   Hans Pettersson SMK Nyköping   Golf Kit Car  
 
6 303 Thobias Wahlström Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 5:55,2 5,8 5,8 1,0
4   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo Ix  
 
7 301 Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd Opel 5:55,7 6,3 2,2 0,5
3   Mats Jägerhult Vallentuna MK   Corsa B  
Entrant:J:Son mark o Maskin AB
 
8 252 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 5:58,3 8,9 2,6
1   Eric Hult Kullings MS   940  
 
9 214 Mattias Ekman Södertälje KRC 4 WD Mitsubishi 5:58,5 9,1 9,1 0,2
5   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo IV  
 
10 215 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK 4 WD Mitsubishi 6:00,1 10,7 10,7 1,6
6   Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo VII  
 
11 224 Håkan Långkvist Fagersta MK A-förare 2wd Volvo 6:01,0 11,6 7,5 0,9
4   Martin Östmark Kolsva MS   240  
Entrant:Erikslund Åkeri AB
 
12 216 Michael Karlsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 6:02,2 12,8 12,8 1,2
7   Peter Hultberg Björnjägarn RC   Lancer Evo VII  
 
13 213 Björn Gustafsson Haninge MK 4 WD Subaru 6:03,1 13,7 13,7 0,9
8   Henrik Hedlund Huddinge MK   Impeza WRX STi  
 
14 234 Tony Karlsson Flens MS A-förare 2wd Volvo 6:05,4 16,0 11,9 2,3
5   Pär Carlsson Flens MS   242  
Entrant:t månssons åkeri otrp ab
 
15 228 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 6:06,8 17,4 13,3 1,4
6   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
16 218 Andreas Sandin Gnesta MK 4 WD Toyota 6:10,1 20,7 20,7 3,3
9   Linda Sjölin Flens MS   Celica  
 
17 245 Elias Björkdahl Gotlands Mfs BK B-förare 2wd Volvo 6:10,5 21,1 12,2 0,4
2   Håkan Marions Gotlands Mfs BK   240  
 
18 261 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:11,1 21,7 0,6
1   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant:BDS Bil o Fritid
 
19 279 Johan Eklund MSK Hammaren Grupp E Opel 6:12,2 22,8 1,1
1   Charlie Ekström Eskilstuna MK   Ascona B  
 
20 243 Stefan Hanhela Eskilstuna MK B-förare 2wd VW 6:13,1 23,7 14,8 0,9
3   Peter Hanhela Eskilstuna MK   Golf III  
 
21 249 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 6:15,2 25,8 16,9 2,1
4   Per Christensen Rasbo MK   Astra  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala AB
 
22 272 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 6:16,0 26,6 0,8
1   Andreas Johnsson Eskilstuna MK   940  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
23 302 Niklas Östmark Kolsva MS Volvo Original Elit / N1 Suzuki 6:16,7 27,3 5,6 0,7
2   Jonny Östmark Kolsva MS   Swift  
Entrant:Östmarks Bildemontering o Service AB
 
24 242 Tomas Ingberg Gnesta MK B-förare 2wd Volvo 6:18,1 28,7 19,8 1,4
5   Johan Lund Gnesta MK   242  
 
25 235 Jan Onkamo MSK Hammaren B-förare 2wd Opel 6:18,2 28,8 19,9 0,1
6   Ola Kilestad MSK Hammaren   Ascona  
 
26 262 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:18,4 29,0 7,3 0,2
3   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
27 263 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:19,8 30,4 8,7 1,4
4   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
28 250 Johan Östlund Flens MS B-förare 2wd VW 6:21,5 32,1 23,2 1,7
7   Kent Fargo Flens MS   Golf  
Entrant:T MÅNSSONS ÅKERI o TRP AB
 
29 227 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2wd VW 6:22,3 32,9 28,8 0,8
7   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk 2  
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
30 236 Robin Wallon SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 6:22,4 33,0 24,1 0,1
8   Rickard Strindlund Eskilstuna MK   240  
 
31 240 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd Peugeot 6:23,5 34,1 25,2 1,1
9   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
32 244 Mikael Olsson Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 6:23,7 34,3 25,4 0,2
10   Anders Söderberg Golands MF BK   Escort  
 
33 246 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2wd Opel 6:24,2 34,8 25,9 0,5
11   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
 
34 260 Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:24,6 35,2 13,5 0,4
5   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
 
35 251 Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 6:25,0 35,6 26,7 0,4
12   Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240  
 
36 204 Göran Andersson SMK Vingåker Historiska rallybilar Opel 6:25,1 35,7 0,1
1   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
37 238 Andreas Pettersson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 6:27,2 37,8 28,9 2,1
13   Tobias Olsson Norrköping MK   240  
 
38 225 Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2wd Ford 6:27,3 37,9 33,8 0,1
8   Carolina Axberg Västerås MS   RS 1800  
 
39 264 Andreas Guillemot Eskilstuna MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:27,9 38,5 16,8 0,6
6   Rickard Andersson Eskilstuna MK   240  
 
40 205 Björn Bäckström Botkyrka MK Historiska rallybilar Opel 6:29,4 40,0 4,3 1,5
2   Tommy Sildh Botkyrka MK   Kadett GTE  
Entrant:Meca Hoffsten Motor AB
 
41 265 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:30,1 40,7 19,0 0,7
7   Jimmie Nordin SMK Södermanland   240  
 
42 207 Sören Elofsson Västerås MS Historiska rallybilar Opel 6:30,8 41,4 5,7 0,7
3   Anna Andersson Utter Kolsva MS   Ascona A  
Entrant:CAR-FIX RALLYTEAM
 
42 220 Hans Öberg Kolsva MS 4 WD Nissan 6:30,8 41,4 41,4
10   Niklas Johansson Ryds MK   GTI-R  
 
44 273 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original / N1 C-förare Suzuki 6:32,6 43,2 16,6 1,8
2   Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI  
 
45 277 Marcus Fors SMK Hälsinge Grupp E VW 6:33,5 44,1 21,3 0,9
2   Daniel Fors SMK Hälsinge   Golf  
 
46 305 Per Dellrud Gnesta MK Historiska rallybilar Volvo 6:34,1 44,7 9,0 0,6
4   Emil Eklund Gestrike RT   240  
Entrant:Pro-Rally Team
 
47 203 Jonas Larsson SMK Vingåker Historiska rallybilar Volvo 6:34,5 45,1 9,4 0,4
5   Mikael Larsson   142  
 
48 257 Thomas Eriksson MK Speed C-förare 2wd Peugeot 6:38,2 48,8 3,7
1   Johan Sundin MK Speed   306 GTI  
 
49 278 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 6:38,9 49,5 26,7 0,7
3   Maths Storm Katrineholms MK   Ascona B  
 
50 276 Richard Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 6:39,2 49,8 27,0 0,3
4   Mikael Andersson Norrköpings MK   Golf  
 
51 283 Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 6:39,7 50,3 27,5 0,5
5   Niclas Andersson Katineholms MK   Golf  
 
52 219 Kimmo Frondelius Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 6:39,9 50,5 50,5 0,2
11   Håkan Bennetoft Katrineholms MK   Lancer Evo Ix  
 
53 202 Peter Rådén Taxinge MK Historiska rallybilar Opel 6:43,8 54,4 18,7 3,9
6   Conny Rådén Taxinge MK   Ascona  
 
54 237 Andrew Rönnle Gotlands MF Bilklubb B-förare 2wd Ford 6:44,5 55,1 46,2 0,7
14   Jesper Lantz Gotlands MF Bilklubb   Sierra  
 
55 254 Mickael Glans Västerås MS C-förare 2wd Opel 6:46,2 56,8 8,0 1,7
2   Peter Glans Västerås MS   Ascona B  
 
56 304 Mario Fincken Värmdö MK C-förare 2wd Volvo 6:47,7 58,3 9,5 1,5
3   Tobias Lis Värmdö MK   242  
 
57 267 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 6:48,1 58,7 32,1 0,4
3   Mathias Johnsson Katrineholms MK   940  
 
58 269 Fredrik Undin SMK Sala Volvo Original / N1 C-förare Volvo 6:49,0 59,6 33,0 0,9
4   Emma Berglind SMK Sala   940  
 
59 229 Robert Almevik Linköpings MS A-förare 2wd Honda 6:55,8 1:06,4 1:02,3 6,8
9   Daniel Lindh Linköpings MS   Civic Type R  
 
60 221 Peder Randonius Vallentuna MK A-förare 2wd Saab 6:58,9 1:09,5 1:05,4 3,1
10   Anne Randonius Vallentuna MK   9:3 E  
 
61 209 Tomas Tell Gnesta MK Historiska rallybilar Volvo 6:59,1 1:09,7 34,0 0,2
7   Thomas Carlsson Flens MS   142  
 
62 208 Lars Carlson Katrineholms MK Historiska rallybilar Volvo 6:59,3 1:09,9 34,2 0,2
8   Emilia Carlson Katrineholms MK   121  
 
63 281 Daniel Andersson Rasbo MK Grupp E VW 7:06,5 1:17,1 54,3 7,2
6   Peter Eriksson Almunge MK   Golf  
Entrant:Wennmansbilplåt AB
 
64 270 Claes Claesson Björkviks MC Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:13,9 1:24,5 57,9 7,4
5   Peter Fritz Björkviks MC   240  
 
65 280 Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Grupp E Suzuki 7:15,2 1:25,8 1:03,0 1,3
7   Börje Abrahamsson Katrineholms MK   Swift  
 
66 282 Christer Ström Kolsva MS Grupp E VW 7:17,2 1:27,8 1:05,0 2,0
8   Johan Landegren Kolsva MS   Golf GT  
 
67 201 Claes Grill SMK Vingåker Historiska rallybilar VW 7:17,7 1:28,3 52,6 0,5
9   Timo Helisten SMK Vingåker   Golf 1  
 
68 271 John Bergkvist Katrineholms MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:36,0 1:46,6 1:20,0 18,3
6   Gustav Larsson Katrineholm MK   944  
 
69 232 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 7:41,2 1:51,8 1:47,7 5,2
11   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!