Svenska English
Volvo Original Cup Raceconsulting
2010-09-04 Västrallyt Volvo Original / Mega Rally Cup Official final
On SS 11
52 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 207 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 10:04,4
1   Martin Holmdahl MK Ran Askersund   940  
Entrant:Team Nya Åkeriet Örebro
 
2 206 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 10:04,7 0,3 0,3 0,3
2   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
3 504 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 10:08,0 3,6 3,6 3,3
3   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant:Norrbottens Bildemontering AB
 
3 508 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 10:08,0 3,6
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
5 211 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 10:12,3 7,9 4,3
1   Lars Andersson Dals MK   940  
 
6 216 Fredrik Karlander Kinds MK Volvo Original Elit B Volvo 10:14,7 10,3 2,4 2,4
2   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:OLA STOKKA MOTORSPORT
 
7 501 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit B Volvo 10:16,8 12,4 4,5 2,1
3   Gustav Holmdahl SMK Linde   940  
 
8 509 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 10:16,9 12,5 0,1
1   Per Löfqvist Skene MS   Ascona B  
 
8 208 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit B Volvo 10:16,9 12,5 4,6
4   Peder Johansson Team MK Treske   944  
 
10 221 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:17,6 13,2 5,3 0,7
5   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
11 222 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 10:19,9 15,5 7,6 2,3
6   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
12 203 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 10:24,3 19,9 19,9 4,4
4   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
13 215 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 10:28,9 24,5 16,6 4,6
7   Håkan Nilsson Ragundadalens RC   240  
 
14 204 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 10:29,0 24,6 24,6 0,1
5   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
15 238 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 10:30,6 26,2 13,7 1,6
2   Matti Johansson Vara MK   242  
 
16 230 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 10:31,1 26,7 0,5
1   Ola Persson Rasbo MK   940  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
17 201 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 10:31,6 27,2 27,2 0,5
6   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
18 236 Bosse Sundin Dals MK Appendix K Volvo 10:32,0 27,6 0,4
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
19 233 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 10:32,6 28,2 1,5 0,6
2   Torbjörn Thomsén Älvbygdens MK   240  
 
19 217 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 10:32,6 28,2 20,3
8   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
21 237 Per Gustavsson Kullings MS Appendix K Volvo 10:33,3 28,9 1,3 0,7
2   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
22 505 Carl Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 10:36,1 31,7 2,8
1   Johan Svensson Vara MK   9000  
 
23 205 Samuel Linddahl Norrahammars MK Volvo Original Elit A Volvo 10:37,4 33,0 33,0 1,3
7   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant:Bergfors Snickerifabrik AB
 
24 516 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 10:39,0 34,6 26,7 1,6
9   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
25 213 Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B Volvo 10:39,3 34,9 27,0 0,3
10   Daniel Särbring SMK Hörby   740  
 
26 245 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 10:40,7 36,3 32,7 1,4
2   Magdalena Oskarsson Huddinge MK   242  
 
27 223 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:43,3 38,9 31,0 2,6
11   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
28 202 Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 10:48,4 44,0 44,0 5,1
8   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
 
29 252 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 10:49,1 44,7 0,7
1   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant:High Performance Heads
 
30 224 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:51,1 46,7 38,8 2,0
12   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant:www.terrazzo.se
 
31 246 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 10:51,3 46,9 15,2 0,2
2   Ingmar Lund Kullings MS   740  
 
32 250 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 10:54,6 50,2 5,5 3,3
2   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
33 227 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 10:55,0 50,6 23,9 0,4
3   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
34 511 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 10:57,2 52,8 26,1 2,2
4   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
35 218 Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 10:57,9 53,5 45,6 0,7
13   Bo Lindgren Mälaröarnas MK   940  
 
36 229 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 11:02,2 57,8 31,1 4,3
5   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
37 225 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 11:02,9 58,5 50,6 0,7
14   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
38 232 Christian Eliasson Wäxjö MS Volvo Original C-förare Volvo 11:06,9 1:02,5 35,8 4,0
6   Åke Lundberg Wäxjö MS   740  
 
39 220 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 11:07,0 1:02,6 54,7 0,1
15   Annette André Göteborgs MF   242  
 
40 235 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 11:08,2 1:03,8 37,1 1,2
7   Sebastian Nihlmar Götene MK   244  
 
41 234 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 11:11,0 1:06,6 39,9 2,8
8   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
42 219 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 11:14,8 1:10,4 1:02,5 3,8
16   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant:ugil.se
 
43 251 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 11:16,3 1:11,9 27,2 1,5
3   Ronny Johansson Vara MK   240  
 
44 249 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 11:18,0 1:13,6 1,7
1   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
45 506 Siegfried Mayr Volvo Original Elit A Volvo 11:20,1 1:15,7 1:15,7 2,1
9   Hubert Spindler   740  
 
46 253 Steve Potter Göteborgs MF C-förare Grupp E VW 11:31,0 1:26,6 41,9 10,9
4   Mikael Stoopendahl Göteborgs MF   Golf  
 
47 256 Erik Telehagen Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 11:34,4 1:30,0 3,4
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   242  
 
48 247 Mikael Andersson Kullings MS B-förare Grupp E BMW 11:41,1 1:36,7 1:05,0 6,7
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
 
49 507 Tor Bekkevold KNA Varna B-förare 2wd Nissan 11:51,3 1:46,9 1:43,3 10,2
3   Henriette Lie NAF Moss   Almera  
 
50 515 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 11:54,4 1:50,0 1:05,3 3,1
5   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
51 254 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 11:55,9 1:51,5 1:06,8 1,5
6   Andreas Andersson Älvbygdens MK   940  
 
52 255 Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 13:17,0 3:12,6 2:27,9 1:21,1
7   Jan Larsson Vara MK   Jetta  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!