Svenska English
Volvo Original Cup Raceconsulting
2010-09-04 Västrallyt Volvo Original / Mega Rally Cup Official final
On SS 10
54 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 508 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 4:28,5
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
2 207 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 4:31,1 2,6 2,6
1   Martin Holmdahl MK Ran Askersund   940  
Entrant:Team Nya Åkeriet Örebro
 
3 238 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 4:32,9 4,4 1,8
1   Matti Johansson Vara MK   242  
 
4 206 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 4:33,1 4,6 2,0 0,2
2   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
5 504 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 4:33,6 5,1 2,5 0,5
3   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant:Norrbottens Bildemontering AB
 
6 509 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 4:35,5 7,0 2,6 1,9
2   Per Löfqvist Skene MS   Ascona B  
 
7 211 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 4:37,5 9,0 2,0
1   Lars Andersson Dals MK   940  
 
8 222 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 4:37,8 9,3 0,3 0,3
2   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
9 501 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit B Volvo 4:39,2 10,7 1,7 1,4
3   Gustav Holmdahl SMK Linde   940  
 
10 208 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit B Volvo 4:39,8 11,3 2,3 0,6
4   Peder Johansson Team MK Treske   944  
 
11 221 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:40,2 11,7 2,7 0,4
5   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
12 236 Bosse Sundin Dals MK Appendix K Volvo 4:42,5 14,0 2,3
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
13 216 Fredrik Karlander Kinds MK Volvo Original Elit B Volvo 4:42,8 14,3 5,3 0,3
6   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:OLA STOKKA MOTORSPORT
 
14 205 Samuel Linddahl Norrahammars MK Volvo Original Elit A Volvo 4:43,1 14,6 12,0 0,3
4   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant:Bergfors Snickerifabrik AB
 
15 230 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 4:44,6 16,1 1,5
1   Ola Persson Rasbo MK   940  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
16 215 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 4:44,9 16,4 7,4 0,3
7   Håkan Nilsson Ragundadalens RC   240  
 
17 201 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 4:45,0 16,5 13,9 0,1
5   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
18 233 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 4:45,7 17,2 1,1 0,7
2   Torbjörn Thomsén Älvbygdens MK   240  
 
19 237 Per Gustavsson Kullings MS Appendix K Volvo 4:46,2 17,7 3,7 0,5
2   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
20 203 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 4:46,5 18,0 15,4 0,3
6   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
21 202 Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 4:46,7 18,2 15,6 0,2
7   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
 
22 204 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 4:46,8 18,3 15,7 0,1
8   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
23 213 Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B Volvo 4:48,8 20,3 11,3 2,0
8   Daniel Särbring SMK Hörby   740  
 
24 217 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 4:49,7 21,2 12,2 0,9
9   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
25 246 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 4:51,2 22,7 1,5
1   Ingmar Lund Kullings MS   740  
 
26 218 Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 4:51,4 22,9 13,9 0,2
10   Bo Lindgren Mälaröarnas MK   940  
 
27 516 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 4:51,8 23,3 14,3 0,4
11   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
28 250 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 4:52,8 24,3 1,0
1   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
29 245 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 4:53,9 25,4 25,4 1,1
2   Magdalena Oskarsson Huddinge MK   242  
 
30 505 Carl Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 4:54,0 25,5 2,8 0,1
2   Johan Svensson Vara MK   9000  
 
31 223 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:54,9 26,4 17,4 0,9
12   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
32 224 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:55,6 27,1 18,1 0,7
13   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant:www.terrazzo.se
 
33 225 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 4:58,2 29,7 20,7 2,6
14   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
34 227 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 4:59,1 30,6 14,5 0,9
3   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
35 511 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 4:59,2 30,7 14,6 0,1
4   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
36 229 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 4:59,5 31,0 14,9 0,3
5   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
37 252 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 5:00,5 32,0 7,7 1,0
2   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant:High Performance Heads
 
38 232 Christian Eliasson Wäxjö MS Volvo Original C-förare Volvo 5:00,9 32,4 16,3 0,4
6   Åke Lundberg Wäxjö MS   740  
 
39 234 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 5:02,7 34,2 18,1 1,8
7   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
40 235 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 5:04,0 35,5 19,4 1,3
8   Sebastian Nihlmar Götene MK   244  
 
41 512 Mikael Simonsson SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 5:06,9 38,4 22,3 2,9
9   Michaela Johansson SMK Trollhättan   244  
 
42 249 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 5:07,9 39,4 1,0
1   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
43 506 Siegfried Mayr Volvo Original Elit A Volvo 5:08,1 39,6 37,0 0,2
9   Hubert Spindler   740  
 
44 253 Steve Potter Göteborgs MF C-förare Grupp E VW 5:09,2 40,7 16,4 1,1
3   Mikael Stoopendahl Göteborgs MF   Golf  
 
45 220 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 5:10,6 42,1 33,1 1,4
15   Annette André Göteborgs MF   242  
 
46 219 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 5:10,7 42,2 33,2 0,1
16   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant:ugil.se
 
47 247 Mikael Andersson Kullings MS B-förare Grupp E BMW 5:11,6 43,1 20,4 0,9
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
 
48 251 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 5:12,9 44,4 20,1 1,3
4   Ronny Johansson Vara MK   240  
 
49 507 Tor Bekkevold KNA Varna B-förare 2wd Nissan 5:15,8 47,3 47,3 2,9
3   Henriette Lie NAF Moss   Almera  
 
50 256 Erik Telehagen Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 5:18,4 49,9 2,6
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   242  
 
51 254 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 5:22,2 53,7 29,4 3,8
5   Andreas Andersson Älvbygdens MK   940  
 
52 515 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 5:33,1 1:04,6 40,3 10,9
6   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
53 255 Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 6:12,3 1:43,8 1:19,5 39,2
7   Jan Larsson Vara MK   Jetta  
 
54 241 Thomas Hegge Alingsås MK A-förare 2wd Volvo 12:38,8 8:10,3 8:05,9 6:26,5
3   Ida Hegge Vara MK   240  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!