Svenska English
Volvo Original Cup Raceconsulting
2010-09-04 Västrallyt Volvo Original / Mega Rally Cup Official final
On SS 7
59 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 508 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 9:42,2
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
2 207 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 9:48,4 6,2 6,2
1   Martin Holmdahl MK Ran Askersund   940  
Entrant:Team Nya Åkeriet Örebro
 
3 504 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 9:49,3 7,1 0,9 0,9
2   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant:Norrbottens Bildemontering AB
 
4 241 Thomas Hegge Alingsås MK A-förare 2wd Volvo 9:51,3 9,1 2,0
1   Ida Hegge Vara MK   240  
 
5 206 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 9:55,2 13,0 6,8 3,9
3   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
6 501 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit B Volvo 9:57,7 15,5 2,5
1   Gustav Holmdahl SMK Linde   940  
 
7 238 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 10:01,4 19,2 10,1 3,7
2   Matti Johansson Vara MK   242  
 
7 509 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 10:01,4 19,2 10,1
2   Per Löfqvist Skene MS   Ascona B  
 
9 208 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit B Volvo 10:01,9 19,7 4,2 0,5
2   Peder Johansson Team MK Treske   944  
 
10 222 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 10:04,0 21,8 6,3 2,1
3   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
11 221 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:06,1 23,9 8,4 2,1
4   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
12 216 Fredrik Karlander Kinds MK Volvo Original Elit B Volvo 10:09,3 27,1 11,6 3,2
5   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:OLA STOKKA MOTORSPORT
 
502 Johan Lundqvist SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 10:10,6 28,4 1,3
1   Mikael Kullberg SMK Trollhättan   244  
Entrant:www.rallyimport.se
 
14 205 Samuel Linddahl Norrahammars MK Volvo Original Elit A Volvo 10:11,6 29,4 23,2 1,0
4   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant:Bergfors Snickerifabrik AB
 
15 203 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 10:12,5 30,3 24,1 0,9
5   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
242 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare Grupp E Volvo 10:12,6 30,4 0,1
1   Sven Olsson Vänersborgs MK   940  
 
17 204 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 10:13,4 31,2 25,0 0,8
6   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
18 245 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 10:14,4 32,2 32,2 1,0
2   Magdalena Oskarsson Huddinge MK   242  
 
19 236 Bosse Sundin Dals MK Appendix K Volvo 10:15,1 32,9 0,7
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
20 516 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 10:17,9 35,7 20,2 2,8
6   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
21 237 Per Gustavsson Kullings MS Appendix K Volvo 10:18,7 36,5 3,6 0,8
2   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
22 213 Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B Volvo 10:21,1 38,9 23,4 2,4
7   Daniel Särbring SMK Hörby   740  
 
23 230 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 10:21,2 39,0 10,6 0,1
2   Ola Persson Rasbo MK   940  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
24 224 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:21,8 39,6 24,1 0,6
8   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant:www.terrazzo.se
 
25 215 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 10:22,0 39,8 24,3 0,2
9   Håkan Nilsson Ragundadalens RC   240  
 
26 201 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 10:24,8 42,6 36,4 2,8
7   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
27 227 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 10:25,8 43,6 15,2 1,0
3   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
28 218 Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 10:29,4 47,2 31,7 3,6
10   Bo Lindgren Mälaröarnas MK   940  
 
29 246 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 10:29,7 47,5 0,3
1   Ingmar Lund Kullings MS   740  
 
30 217 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 10:31,1 48,9 33,4 1,4
11   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
31 225 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 10:31,9 49,7 34,2 0,8
12   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
32 223 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 10:32,3 50,1 34,6 0,4
13   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
33 505 Carl Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 10:33,7 51,5 4,0 1,4
2   Johan Svensson Vara MK   9000  
 
34 234 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 10:34,1 51,9 23,5 0,4
4   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
35 233 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 10:34,6 52,4 24,0 0,5
5   Torbjörn Thomsén Älvbygdens MK   240  
 
36 232 Christian Eliasson Wäxjö MS Volvo Original C-förare Volvo 10:37,1 54,9 26,5 2,5
6   Åke Lundberg Wäxjö MS   740  
 
37 202 Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 10:37,9 55,7 49,5 0,8
8   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
 
38 252 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 10:40,2 58,0 2,3
1   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant:High Performance Heads
 
39 249 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 10:40,4 58,2 0,2
1   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
40 511 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 10:42,3 1:00,1 31,7 1,9
7   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
41 250 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 10:43,2 1:01,0 3,0 0,9
2   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
42 220 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 10:43,7 1:01,5 46,0 0,5
14   Annette André Göteborgs MF   242  
 
43 229 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 10:44,3 1:02,1 33,7 0,6
8   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
44 219 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 10:44,7 1:02,5 47,0 0,4
15   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant:ugil.se
 
45 235 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 10:54,3 1:12,1 43,7 9,6
9   Sebastian Nihlmar Götene MK   244  
 
46 251 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 10:54,9 1:12,7 14,7 0,6
3   Ronny Johansson Vara MK   240  
 
47 512 Mikael Simonsson SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 10:55,9 1:13,7 45,3 1,0
10   Michaela Johansson SMK Trollhättan   244  
 
47 506 Siegfried Mayr Volvo Original Elit A Volvo 10:55,9 1:13,7 1:07,5
9   Hubert Spindler   740  
 
49 211 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 11:01,4 1:19,2 1:03,7 5,5
16   Lars Andersson Dals MK   940  
 
50 253 Steve Potter Göteborgs MF C-förare Grupp E VW 11:12,5 1:30,3 32,3 11,1
4   Mikael Stoopendahl Göteborgs MF   Golf  
 
51 507 Tor Bekkevold KNA Varna B-förare 2wd Nissan 11:17,0 1:34,8 1:34,8 4,5
3   Henriette Lie NAF Moss   Almera  
 
52 256 Erik Telehagen Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 11:18,4 1:36,2 1,4
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   242  
 
53 247 Mikael Andersson Kullings MS B-förare Grupp E BMW 11:18,7 1:36,5 49,0 0,3
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
 
54 515 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 11:30,4 1:48,2 50,2 11,7
5   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
55 254 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 11:43,5 2:01,3 1:03,3 13,1
6   Andreas Andersson Älvbygdens MK   940  
 
210 Morgan Eriksson Gullabo RC Volvo Original Elit B Volvo 12:19,3 2:37,1 2:21,6 35,8
17   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
 
57 255 Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 13:10,3 3:28,1 2:30,1 51,0
7   Jan Larsson Vara MK   Jetta  
 
209 Robert Nordin MK Rimo Volvo Original Elit B Volvo 15:30,3 5:48,1 5:32,6 2:20,0
18   Johnnie Fredriksson Östhammars MK   940  
 
503 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 33:48,1 24:05,9 23:59,7 18:17,8
10   Tomas Wikström Kalix MK   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!