Svenska English
Volvo Original Cup Raceconsulting
2010-09-04 Västrallyt Volvo Original / Mega Rally Cup Official final
On SS 5
66 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
239 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2wd Volvo 8:12,8
1   Stefan Bäckström   740  
Entrant:Team Dialect
 
2 241 Thomas Hegge Alingsås MK A-förare 2wd Volvo 8:14,1 1,3 1,3 1,3
2   Ida Hegge Vara MK   240  
 
3 207 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 8:15,7 2,9 1,6
1   Martin Holmdahl MK Ran Askersund   940  
Entrant:Team Nya Åkeriet Örebro
 
4 508 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 8:18,3 5,5 2,6
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
5 504 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 8:20,9 8,1 5,2 2,6
2   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant:Norrbottens Bildemontering AB
 
6 245 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 8:23,3 10,5 5,0 2,4
2   Magdalena Oskarsson Huddinge MK   242  
 
7 206 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 8:24,0 11,2 8,3 0,7
3   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
 
8 222 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 8:26,6 13,8 2,6
1   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
9 238 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 8:26,7 13,9 13,9 0,1
3   Matti Johansson Vara MK   242  
 
10 509 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 8:26,8 14,0 14,0 0,1
4   Per Löfqvist Skene MS   Ascona B  
 
243 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 8:27,4 14,6 9,1 0,6
3   Niklas Johansson Ryds MK   Golf II  
Entrant:www.danielmolin.se
 
209 Robert Nordin MK Rimo Volvo Original Elit B Volvo 8:29,1 16,3 2,5 1,7
2   Johnnie Fredriksson Östhammars MK   940  
 
13 205 Samuel Linddahl Norrahammars MK Volvo Original Elit A Volvo 8:32,2 19,4 16,5 3,1
4   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant:Bergfors Snickerifabrik AB
 
242 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare Grupp E Volvo 8:32,5 19,7 0,3
1   Sven Olsson Vänersborgs MK   940  
 
15 211 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 8:33,0 20,2 6,4 0,5
3   Lars Andersson Dals MK   940  
 
210 Morgan Eriksson Gullabo RC Volvo Original Elit B Volvo 8:33,2 20,4 6,6 0,2
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
 
17 208 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit B Volvo 8:33,5 20,7 6,9 0,3
5   Peder Johansson Team MK Treske   944  
 
18 236 Bosse Sundin Dals MK Appendix K Volvo 8:33,8 21,0 0,3
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
19 221 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:34,0 21,2 7,4 0,2
6   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
503 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 8:34,4 21,6 18,7 0,4
5   Tomas Wikström Kalix MK   940  
 
502 Johan Lundqvist SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 8:35,0 22,2 0,6
1   Mikael Kullberg SMK Trollhättan   244  
Entrant:www.rallyimport.se
 
226 David Pettersson Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 8:35,9 23,1 0,9 0,9
2   Kalle Nattsson Falköpings MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
214 Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 8:36,3 23,5 9,7 0,4
7   Johan Karlsson Säffle MC   940  
 
24 501 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit B Volvo 8:40,9 28,1 14,3 4,6
8   Gustav Holmdahl SMK Linde   940  
 
25 237 Per Gustavsson Kullings MS Appendix K Volvo 8:41,0 28,2 7,2 0,1
2   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
26 516 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 8:42,3 29,5 15,7 1,3
9   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
27 213 Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B Volvo 8:42,7 29,9 16,1 0,4
10   Daniel Särbring SMK Hörby   740  
 
27 233 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 8:42,7 29,9 7,7
3   Torbjörn Thomsén Älvbygdens MK   240  
 
29 216 Fredrik Karlander Kinds MK Volvo Original Elit B Volvo 8:43,3 30,5 16,7 0,6
11   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:OLA STOKKA MOTORSPORT
 
30 217 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 8:43,9 31,1 17,3 0,6
12   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
31 203 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 8:46,3 33,5 30,6 2,4
6   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
231 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 8:47,3 34,5 12,3 1,0
4   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
 
228 Staffan Ahlström SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 8:47,8 35,0 12,8 0,5
5   Jörgen Ahlström SMK Hörby   940  
 
33 215 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 8:47,8 35,0 21,2
13   Håkan Nilsson Ragundadalens RC   240  
 
35 252 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 8:48,5 35,7 0,7
1   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant:High Performance Heads
 
36 224 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:49,0 36,2 22,4 0,5
14   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant:www.terrazzo.se
 
36 204 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 8:49,0 36,2 33,3
7   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
 
38 223 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:49,1 36,3 22,5 0,1
15   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
38 230 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 8:49,1 36,3 14,1
6   Ola Persson Rasbo MK   940  
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
40 227 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 8:49,8 37,0 14,8 0,7
7   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
41 505 Carl Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 8:50,5 37,7 0,7
1   Johan Svensson Vara MK   9000  
 
42 201 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 8:52,1 39,3 36,4 1,6
8   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
43 246 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 8:54,3 41,5 3,8 2,2
2   Ingmar Lund Kullings MS   740  
 
44 225 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 8:54,9 42,1 28,3 0,6
16   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
45 256 Erik Telehagen Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 8:56,2 43,4 1,3
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   242  
 
46 234 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 8:58,1 45,3 23,1 1,9
8   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
514 Anton Hager-Bernats Rasbo MK A-förare 2wd Renault 9:00,4 47,6 47,6 2,3
5   Rickard Eriksson Hagfors MK   19  
 
48 202 Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 9:00,6 47,8 44,9 0,2
9   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
 
49 250 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 9:03,1 50,3 14,6 2,5
2   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
50 218 Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 9:04,8 52,0 38,2 1,7
17   Bo Lindgren Mälaröarnas MK   940  
 
51 219 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 9:04,9 52,1 38,3 0,1
18   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant:ugil.se
 
52 232 Christian Eliasson Wäxjö MS Volvo Original C-förare Volvo 9:05,9 53,1 30,9 1,0
9   Åke Lundberg Wäxjö MS   740  
 
53 235 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 9:08,3 55,5 33,3 2,4
10   Sebastian Nihlmar Götene MK   244  
 
54 220 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 9:08,7 55,9 42,1 0,4
19   Annette André Göteborgs MF   242  
 
55 506 Siegfried Mayr Volvo Original Elit A Volvo 9:10,5 57,7 54,8 1,8
10   Hubert Spindler   740  
 
56 229 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 9:10,8 58,0 35,8 0,3
11   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
56 249 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 9:10,8 58,0
1   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
58 511 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:11,6 58,8 36,6 0,8
12   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
59 512 Mikael Simonsson SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 9:14,2 1:01,4 39,2 2,6
13   Michaela Johansson SMK Trollhättan   244  
 
60 251 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 9:15,6 1:02,8 27,1 1,4
3   Ronny Johansson Vara MK   240  
 
61 507 Tor Bekkevold KNA Varna B-förare 2wd Nissan 9:28,6 1:15,8 1:10,3 13,0
4   Henriette Lie NAF Moss   Almera  
 
62 247 Mikael Andersson Kullings MS B-förare Grupp E BMW 9:29,4 1:16,6 38,9 0,8
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
 
63 515 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 9:32,1 1:19,3 43,6 2,7
4   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
64 253 Steve Potter Göteborgs MF C-förare Grupp E VW 9:42,0 1:29,2 53,5 9,9
5   Mikael Stoopendahl Göteborgs MF   Golf  
 
65 254 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 9:43,1 1:30,3 54,6 1,1
6   Andreas Andersson Älvbygdens MK   940  
 
66 255 Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 11:02,0 2:49,2 2:13,5 1:18,9
7   Jan Larsson Vara MK   Jetta  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!