Svenska English
Raceconsulting
2010-04-10 Socknasvängen Official final
On SS 4
27 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 14 Mikael Stark Tjust MK A-förare 2wd Ford 1:56,5
1   Mikael Petersson Tjust MK   Escort  
Entrant:Lejtorp Racing
 
2 15 Roger Andersson Norrköpings MK A-förare 2wd VW 1:56,8 0,3 0,3 0,3
2   Jonas Sandberg Tjust MK   Golf 3  
 
3 13 Jörgen Johansson Westerviks Motorsportklub A-förare 2wd Opel 1:59,6 3,1 3,1 2,8
3   Crister Mohlin Åtvidabergs MK   Ascona B  
 
4 24 Björn Vincent Ydre MK C-förare 2wd Opel 2:02,4 5,9 2,8
1   Sören Svensson   Corsa  
 
5 16 Peter Måhagen Linköpings MS A-förare 2wd VW 2:03,2 6,7 6,7 0,8
4   Bengt Bergström Linköpings MS   Golf  
 
6 12 Mikael Ekman Oskarshamns RRC A-förare 2wd Opel 2:03,6 7,1 7,1 0,4
5   Kenneth Ekman Oskarshamns RRC   Kadett  
 
7 3 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B Volvo 2:03,7 7,2 0,1
1   Frida Karlsson SMK Östgöta   240  
Entrant:ad-center i norrköping
 
8 30 Morgan Olsson Vimmerby MS Volvo Original Elit A Volvo 2:03,9 7,4 0,2
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS   740  
 
9 17 Stefan Eldh Östgötabilsportsförening B-förare 2wd Ford 2:05,6 9,1 1,7
1   Lars Bjärbom Östgötabilsportsförening   Escort  
 
10 4 Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 2:05,7 9,2 0,1
1   Robin Alenfalk V:a Östergötlands MK   240  
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
11 2 Jimmy Karlsson Storfors MK Volvo Original Elit B Volvo 2:06,8 10,3 3,1 1,1
2   Jan-Ove Karlsson SMK Karlskoga   240  
 
12 27 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Historiska rallybilar Volvo 2:07,0 10,5 0,2
1   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
 
13 7 Christian Karlsson Åtvidabergs MK C-förare Grupp E VW 2:07,5 11,0 0,5
1   Tina Berglund   Golf GT  
Entrant:KA ELEKTRONIK AB
 
14 9 Jörgen Andersson Östgöta Bilsportförening C-förare Grupp E Saab 2:07,6 11,1 0,1 0,1
2   Therése Gustafsson Ydre MK   99  
Entrant:www.anderssonmotorsport.tk
 
14 10 Fredrik Levstad Linköpings MS C-förare Grupp E Opel 2:07,6 11,1 0,1
2   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   Ascona B  
 
16 25 Rickey Lundqvist Åtvidabergs MK C-förare 2wd Volvo 2:07,7 11,2 5,3 0,1
2   Anderias Karlsson Åtvidabergs MK   242  
 
17 1 David Johansson SMK Valdemarsvik Volvo Original Elit B Volvo 2:08,5 12,0 4,8 0,8
3   Fredrik Jonsson SMK Valdemarsvik   242  
 
18 6 Pierre Andersson V.a Östergötlands MK B-förare Grupp E VW 2:09,0 12,5 0,5
1   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf  
 
19 11 Leif Karlsson Åtvidabergs MK C-förare Grupp E VW 2:09,6 13,1 2,1 0,6
4   Malena Ohlsson Kils MK Bil   Golf GT  
Entrant:KA ELEKTRONIK AB
 
20 23 Joakim Larsson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Ford 2:09,7 13,2 4,1 0,1
2   Jonas Larsson SMK Valdemarsvik   Escort  
 
21 5 Mikael Andersson Östgöta Bilsportförening B-förare Grupp E Saab 2:10,1 13,6 1,1 0,4
2   Lars Andersson Östgöta Bilsportförening   99  
 
22 32 Eddie Johansson Vadstena RRC Historiska rallybilar Alfa 2:10,9 14,4 3,9 0,8
2   Hampus Bergendahl Vadstena RRC   2000 GTV  
 
23 31 Tommy Nilsson Ydre MK C-förare 2wd Volvo 2:11,2 14,7 8,8 0,3
3   Kenny Hallén Ydre MK   240  
 
24 21 Jonny Hederstedt Gotlands Mf:s BK B-förare 2wd Ford 2:11,4 14,9 5,8 0,2
3   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
Entrant:Lejtorp Racing
 
25 8 Sofie Dahlberg SMK Östgöta C-förare Grupp E Suzuki 2:13,0 16,5 5,5 1,6
5   Mats Dahlberg SMK Östgöta   Swift  
Entrant:Ad Center Norrköping
 
26 18 Björn Lövenhed Boxholms MK B-förare 2wd Opel 2:14,4 17,9 8,8 1,4
4   Sven-Erik Svensson Boxholms MK   Corsa  
 
27 26 Thomas Lindberg Åtvidabergs MK C-förare 2wd Opel 2:16,5 20,0 14,1 2,1
4   Christian Karlsson Åtvidabergs MK   Ascona B  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!