Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
On SS 2
72 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 67 Petter Solberg NAF 4 WD Special Citroën 15:58,3
1   Phil Mills Gb   C4 WRC  
 
2 75 Fredrik Åhlin Värmlands KC 4 WD Subaru 17:42,4 1:44,1 1:44,1
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Impreza N12  
 
3 83 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2wd Opel 17:44,4 1:46,1 2,0
1   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
4 73 Erik Simonsson Lima MS 4 WD Mitsubishi 17:51,0 1:52,7 8,6 6,6
2   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
 
5 89 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2wd VW 18:06,6 2:08,3 15,6
1   Johan Ericson Lima MS   Golf 3  
Entrant:Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
 
6 71 Håkan Svensson Fägre MK 4 WD Mitsubishi 18:08,5 2:10,2 26,1 1,9
3   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
7 84 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 18:13,5 2:15,2 6,9 5,0
2   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
8 74 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 18:13,7 2:15,4 31,3 0,2
4   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
9 79 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Toyota 18:19,3 2:21,0 34,9 5,6
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
 
10 102 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 18:41,9 2:43,6 57,5 22,6
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
11 80 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 18:45,5 2:47,2 1:01,1 3,6
4   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
 
12 101 Sven Åman 4 WD Mitsubishi 18:46,6 2:48,3 1:04,2 1,1
5   Ulf Storm Stenungsunds MS   Lancer Evo VII  
 
13 62 Erik Johansson Ludvika MS Klass 8 H2+I 76-81 Audi 19:05,4 3:07,1 18,8
1   Bosse Tiger Ludvika MS   Quattro  
Entrant:ABS Motorsport AB
 
14 64 Staffan Bergdahl Teknis MC Klass 8 H2+I 76-81 Ford 19:07,2 3:08,9 1,8 1,8
2   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 1800  
 
15 81 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 19:07,7 3:09,4 1:23,3 0,5
5   Emma Schytt SMK Örebro   Fiesta  
Entrant:Lejtorp Racing
 
16 61 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 19:09,8 3:11,5 2,1
1   Henric Boive Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
17 91 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 19:23,2 3:24,9 13,4
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
18 88 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 19:24,3 3:26,0 1:17,7 1,1
3   Roger Johansson Munkfors MC   242  
Entrant:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
19 77 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Mitsubishi 19:35,4 3:37,1 1:53,0 11,1
6   Lasse Ekström Mkratten   Evo 6  
 
19 66 P-O Davidsson Kinds MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 19:35,4 3:37,1 30,0
3   Christer Haglund Kinds MK   242  
 
21 59 Mats Myrsell SMK Hedemora Klass 7 G2+H1 70-75 Porsche 19:36,1 3:37,8 26,3 0,7
2   Sven Arne Karlsson SMK Hedemora   911 RS  
Entrant:ABS Motorsport
 
22 104 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 19:53,3 3:55,0 47,9 17,2
4   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
23 57 Christer Steen Svärdsjö MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:57,1 3:58,8 47,3 3,8
3   Leif Fredriksson Björkviks MC   96  
 
24 56 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 20:00,2 4:01,9 50,4 3,1
4   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
 
25 58 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 20:20,5 4:22,2 1:10,7 20,3
5   Niklas Johansson   Escort RS 2000  
 
26 94 Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 20:27,0 4:28,7 1:03,8 6,5
2   Eveline Walfridsson MK Ratten   940  
 
27 51 Björn Ask Taxinge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 20:29,2 4:30,9 1:19,4 2,2
6   Håkan Hult Björkviks MC   142  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
28 30 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 20:39,5 4:41,2 10,3
1   Johan Ruden Vallentuna MK   Amazon  
 
29 92 Pontus Sevius Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 20:40,4 4:42,1 1:17,2 0,9
3   Sune Elofsson MK Team Westom   242  
 
30 50 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 20:41,7 4:43,4 1:31,9 1,3
7   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Storstockholms Bärningstjänst AB
 
31 29 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 20:42,9 4:44,6 3,4 1,2
2   Gunilla Lindberg Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
 
32 18 Magnus Karlsson Östergyllen RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 20:44,8 4:46,5 1,9
1   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Cortina Lotus  
 
33 54 Anders Olsson Waxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 20:46,9 4:48,6 1:37,1 2,1
8   Ulrik Wänersten Skepptuna MK   142  
 
34 25 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 21:00,9 5:02,6 21,4 14,0
3   Ola Eklund   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
35 24 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 21:07,8 5:09,5 28,3 6,9
4   Conny Abrahmsson   Falcon Sprint  
 
36 45 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 21:07,9 5:09,6 1:58,1 0,1
9   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A  
 
37 2 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 21:12,6 5:14,3 4,7
1   Magnus Lundin SMK Eksjö   Polo  
 
38 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 21:12,8 5:14,5 33,3 0,2
5   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
39 42 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 21:14,8 5:16,5 2:05,0 2,0
10   Fredrik Funk Skövde MK   142  
 
40 26 Kent Stigh Finspångs MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 21:15,6 5:17,3 36,1 0,8
6   Roger Karlsson Finspångs MS   Amazon  
Entrant:Lagagruppen AB
 
41 63 Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 21:18,2 5:19,9 2:12,8 2,6
5   Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B  
 
42 16 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 21:19,4 5:21,1 34,6 1,2
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
43 28 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 21:24,5 5:26,2 45,0 5,1
7   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
44 27 Thomas Theorin Andersorp RC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 21:25,4 5:27,1 45,9 0,9
8   Bengt Svensson Anderstorp   Amazon  
 
45 48 Matti Tarkki Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 21:30,0 5:31,7 2:20,2 4,6
11   Daniel Gadell Kinds MK   142  
Entrant:Muovitech AB
 
46 9 Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 21:33,3 5:35,0 3,3
1   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 
47 8 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 96 21:34,3 5:36,0 1,0 1,0
2   Thomas Rathsman   Sport  
 
48 41 Dan Andersson Eskilstuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 21:53,6 5:55,3 2:43,8 19,3
12   Robert Andersson Eskilsuna MK   V4  
Entrant:T. Månssons Åkeri OTRP AB
 
49 3 Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 22:01,6 6:03,3 49,0 8,0
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK   242  
 
50 6 Magnus Wallén Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 22:03,2 6:04,9 29,9 1,6
3   Mattias Nyström Skepptuna MK   96 Monte Carlo 850  
 
51 23 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 22:08,6 6:10,3 1:29,1 5,4
9   Kai Rantanen Enköping MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammabygård
 
52 1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 22:20,9 6:22,6 1:08,3 12,3
3   Per Överström Munkfors MC   9000  
 
53 7 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 22:21,5 6:23,2 48,2 0,6
4   Peter Svensson Mälaröarnas MK   Sport  
Entrant:Team Ergo Nordic
 
54 47 Kjell Svensson Linköpings MS Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 22:24,0 6:25,7 3:14,2 2,5
13   Göran Svensson SHRA Mantorp   V4  
Entrant:MANTORP PARK
 
55 5 Mattias Engvall SMK Gävle Ungdomsrally VW 22:40,6 6:42,3 1:28,0 16,6
4   Mats Engvall Skutskärs MS   Golf 1  
 
56 21 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 22:42,7 6:44,4 2:03,2 2,1
10   Dan Gustafsson   PV 544 Sport  
 
57 93 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 22:51,0 6:52,7 3:27,8 8,3
4   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
 
58 40 Roland Karlsson BMK Uddevalla Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 22:53,0 6:54,7 3:43,2 2,0
14   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   V4 96  
 
59 22 Bertil Molander Kullings MS Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 23:06,1 7:07,8 2:26,6 13,1
11   Anders Dicander Alingsås MK   Mustang  
 
60 106 Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 23:06,5 7:08,2 3:56,7 0,4
15   Arne Johansson   142  
 
60 44 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 23:06,5 7:08,2 3:56,7
15   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
62 96 Johan Wedin Fryksdalens MK C-förare Grupp E Volvo 23:18,2 7:19,9 11,7
1   Oscar Vöks MK Kopparberg   240  
 
63 36 Johan Arwidson Falköping MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 23:18,3 7:20,0 4:08,5 0,1
17   Andreas Arwidson Falköping MK   142  
 
64 37 Stig Carlsson Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 23:51,1 7:52,8 4:41,3 32,8
18   Björn Engblom Skepptuna   142 S  
 
65 78 Emelie Olsson Likenäs MK 4 WD Audi 26:17,6 10:19,3 8:35,2 2:26,5
7   Viktoria Arnesson Likenäs MK   Coupé Quattro  
 
66 12 Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 26:22,7 10:24,4 5,1
1   Anders Lönnberg Rallyklassikerna   Cortina  
 
67 35 Håkan Gustavsson MK Speed Klass 6 G1 66-69 Saab 27:11,7 11:13,4 49,0
1   Conny Hellström MK Speed   V4  
Entrant:TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
 
68 19 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 27:25,5 11:27,2 6:46,0 13,8
12   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
 
69 10 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:33,1 12:34,8 6:59,8 1:07,6
5   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
70 4 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 32:32,2 16:33,9 11:19,6 3:59,1
5   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
71 32 Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:03:54,2 47:55,9 43:14,7 31:22,0
13   Anders Johansson Bengtsfors MC   Amazon  
 
72 31 Anders Prick SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo Amazon 1:06:15,4 50:17,1 45:35,9 2:21,2
14   Stefan Larsson Kullings MK   122S  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!