Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
On SS 1
88 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 67 Petter Solberg NAF 4 WD Special Citroën 8:05,7
1   Phil Mills Gb   C4 WRC  
 
2 71 Håkan Svensson Fägre MK 4 WD Mitsubishi 8:58,4 52,7 52,7
1   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
3 70 Peter Dahlgren Huddinge MK 4 WD Ford 9:01,1 55,4 2,7 2,7
2   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Cosworth  
Entrant:SKAB
 
4 75 Fredrik Åhlin Värmlands KC 4 WD Subaru 9:04,7 59,0 6,3 3,6
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Impreza N12  
 
5 73 Erik Simonsson Lima MS 4 WD Mitsubishi 9:04,9 59,2 6,5 0,2
4   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
 
6 83 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2wd Opel 9:11,4 1:05,7 6,5
1   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
7 79 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Toyota 9:16,5 1:10,8 5,1 5,1
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
 
8 74 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 9:18,6 1:12,9 20,2 2,1
5   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
9 89 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2wd VW 9:22,5 1:16,8 3,9
1   Johan Ericson Lima MS   Golf 3  
Entrant:Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
 
10 84 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 9:24,2 1:18,5 1,7 1,7
2   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
11 62 Erik Johansson Ludvika MS Klass 8 H2+I 76-81 Audi 9:25,1 1:19,4 0,9
1   Bosse Tiger Ludvika MS   Quattro  
Entrant:ABS Motorsport AB
 
12 61 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 9:38,0 1:32,3 12,9
1   Henric Boive Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
13 90 Johan Kindahl Ydre MK B-förare 2wd Saab 9:43,5 1:37,8 21,0 5,5
3   Elin Frode Ydre MK   900 T16  
 
14 81 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 9:44,3 1:38,6 32,9 0,8
3   Emma Schytt SMK Örebro   Fiesta  
Entrant:Lejtorp Racing
 
15 101 Sven Åman 4 WD Mitsubishi 9:44,8 1:39,1 46,4 0,5
6   Ulf Storm Stenungsunds MS   Lancer Evo VII  
 
16 66 P-O Davidsson Kinds MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 9:46,9 1:41,2 21,8 2,1
2   Christer Haglund Kinds MK   242  
 
17 102 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 9:48,7 1:43,0 37,3 1,8
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
18 88 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 9:49,1 1:43,4 26,6 0,4
4   Roger Johansson Munkfors MC   242  
Entrant:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
19 65 Mats Thorszelius Uppsala MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 9:53,4 1:47,7 28,3 4,3
3   Peter Johansson Uppsala MK   Ascona  
 
20 64 Staffan Bergdahl Teknis MC Klass 8 H2+I 76-81 Ford 9:55,4 1:49,7 30,3 2,0
4   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 1800  
 
21 59 Mats Myrsell SMK Hedemora Klass 7 G2+H1 70-75 Porsche 9:58,4 1:52,7 20,4 3,0
2   Sven Arne Karlsson SMK Hedemora   911 RS  
Entrant:ABS Motorsport
 
22 57 Christer Steen Svärdsjö MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 10:02,7 1:57,0 24,7 4,3
3   Leif Fredriksson Björkviks MC   96  
 
23 93 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 10:07,8 2:02,1 5,1
1   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
 
23 91 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 10:07,8 2:02,1
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
25 58 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 10:09,0 2:03,3 31,0 1,2
4   Niklas Johansson   Escort RS 2000  
 
26 104 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 10:14,3 2:08,6 49,2 5,3
5   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
27 41 Dan Andersson Eskilstuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 10:14,4 2:08,7 36,4 0,1
5   Robert Andersson Eskilsuna MK   V4  
Entrant:T. Månssons Åkeri OTRP AB
 
28 56 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 10:16,0 2:10,3 38,0 1,6
6   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
 
29 80 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 10:16,8 2:11,1 1:05,4 0,8
5   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
 
30 32 Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 10:18,7 2:13,0 1,9
1   Anders Johansson Bengtsfors MC   Amazon  
 
31 95 Pekka Lundefaret NMK Follo C-förare 2wd Citroën 10:25,6 2:19,9 6,9
1   Hege Veronica Haldammen NMK Hønefoss   Xsara  
 
32 54 Anders Olsson Waxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 10:26,4 2:20,7 48,4 0,8
7   Ulrik Wänersten Skepptuna MK   142  
 
33 51 Björn Ask Taxinge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 10:28,3 2:22,6 50,3 1,9
8   Håkan Hult Björkviks MC   142  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
34 50 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 10:29,9 2:24,2 51,9 1,6
9   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Storstockholms Bärningstjänst AB
 
35 18 Magnus Karlsson Östergyllen RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 10:30,7 2:25,0 0,8
1   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Cortina Lotus  
 
36 30 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 10:32,4 2:26,7 13,7 1,7
2   Johan Ruden Vallentuna MK   Amazon  
 
37 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 10:38,2 2:32,5 19,5 5,8
3   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
38 4 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 10:40,3 2:34,6 2,1
1   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
39 42 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 10:40,6 2:34,9 1:02,6 0,3
10   Fredrik Funk Skövde MK   142  
 
40 10 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 10:43,1 2:37,4 2,5
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
41 40 Roland Karlsson BMK Uddevalla Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 10:43,6 2:37,9 1:05,6 0,5
11   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   V4 96  
 
41 16 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 10:43,6 2:37,9 12,9
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
43 29 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 10:44,4 2:38,7 25,7 0,8
4   Gunilla Lindberg Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
 
44 28 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 10:46,9 2:41,2 28,2 2,5
5   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
45 45 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 10:47,9 2:42,2 1:09,9 1,0
12   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A  
 
46 48 Matti Tarkki Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 10:49,7 2:44,0 1:11,7 1,8
13   Daniel Gadell Kinds MK   142  
Entrant:Muovitech AB
 
47 24 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 10:51,3 2:45,6 32,6 1,6
6   Conny Abrahmsson   Falcon Sprint  
 
48 26 Kent Stigh Finspångs MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 10:52,1 2:46,4 33,4 0,8
7   Roger Karlsson Finspångs MS   Amazon  
Entrant:Lagagruppen AB
 
49 31 Anders Prick SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo Amazon 10:56,9 2:51,2 38,2 4,8
8   Stefan Larsson Kullings MK   122S  
 
50 25 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 10:59,3 2:53,6 40,6 2,4
9   Ola Eklund   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
51 27 Thomas Theorin Andersorp RC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 11:01,1 2:55,4 42,4 1,8
10   Bengt Svensson Anderstorp   Amazon  
 
52 63 Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 11:03,9 2:58,2 1:38,8 2,8
6   Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B  
 
53 9 Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 11:04,3 2:58,6 21,2 0,4
2   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 
54 8 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 96 11:04,9 2:59,2 21,8 0,6
3   Thomas Rathsman   Sport  
 
55 92 Pontus Sevius Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 11:06,5 3:00,8 58,7 1,6
3   Sune Elofsson MK Team Westom   242  
 
56 47 Kjell Svensson Linköpings MS Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 11:16,2 3:10,5 1:38,2 9,7
14   Göran Svensson SHRA Mantorp   V4  
Entrant:MANTORP PARK
 
57 19 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 11:17,3 3:11,6 58,6 1,1
11   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
 
58 13 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 11:17,6 3:11,9 0,3
1   Staffan Danielsson Rasbo MK   Anglia  
 
59 52 Bo Axelsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 11:18,3 3:12,6 1:40,3 0,7
15   Torbjörn Oläsligt Teknis MC   99  
 
60 22 Bertil Molander Kullings MS Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 11:22,2 3:16,5 1:03,5 3,9
12   Anders Dicander Alingsås MK   Mustang  
 
61 6 Magnus Wallén Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 11:22,7 3:17,0 39,6 0,5
4   Mattias Nyström Skepptuna MK   96 Monte Carlo 850  
 
61 5 Mattias Engvall SMK Gävle Ungdomsrally VW 11:22,7 3:17,0 42,4
2   Mats Engvall Skutskärs MS   Golf 1  
 
63 1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 11:26,3 3:20,6 46,0 3,6
3   Per Överström Munkfors MC   9000  
 
64 23 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 11:30,4 3:24,7 1:11,7 4,1
13   Kai Rantanen Enköping MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammabygård
 
65 94 Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 11:31,6 3:25,9 1:23,8 1,2
4   Eveline Walfridsson MK Ratten   940  
 
66 15 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 11:32,7 3:27,0 1:02,0 1,1
3   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
67 7 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 11:34,6 3:28,9 51,5 1,9
5   Peter Svensson Mälaröarnas MK   Sport  
Entrant:Team Ergo Nordic
 
68 106 Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 11:37,2 3:31,5 1:59,2 2,6
16   Arne Johansson   142  
 
69 46 Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 11:41,0 3:35,3 2:03,0 3,8
17   Åke Kjellgren VÖMK   V4  
Entrant:TEAM KåCe bilservice
 
70 21 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 11:42,0 3:36,3 1:23,3 1,0
14   Dan Gustafsson   PV 544 Sport  
 
71 44 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 11:42,9 3:37,2 2:04,9 0,9
18   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
72 3 Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 11:47,5 3:41,8 1:07,2 4,6
4   Thomas Gustavsson Emådalens MK   242  
 
73 37 Stig Carlsson Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 11:58,0 3:52,3 2:20,0 10,5
19   Björn Engblom Skepptuna   142 S  
 
74 36 Johan Arwidson Falköping MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 12:02,8 3:57,1 2:24,8 4,8
20   Andreas Arwidson Falköping MK   142  
 
75 34 Pelle Jonsson Ydre MK Klass 6 G1 66-69 Opel 12:07,0 4:01,3 4,2
1   Mikael Jonsson Ydre MK   Rally Kadett  
 
76 96 Johan Wedin Fryksdalens MK C-förare Grupp E Volvo 12:10,6 4:04,9 3,6
1   Oscar Vöks MK Kopparberg   240  
 
77 35 Håkan Gustavsson MK Speed Klass 6 G1 66-69 Saab 12:14,0 4:08,3 7,0 3,4
2   Conny Hellström MK Speed   V4  
Entrant:TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
 
78 12 Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 12:57,3 4:51,6 1:39,7 43,3
2   Anders Lönnberg Rallyklassikerna   Cortina  
 
79 55 Tom Axelsson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 13:19,6 5:13,9 3:41,6 22,3
21   Micke Dahl Teknis MC   Escort BDG  
Entrant:ARC Motorsport AB
 
79 33 Nisse Schön Tomelilla MK Klass 6 G1 66-69 Mercedes Ben 13:19,6 5:13,9 1:12,6
3   Tommy Thysell Tomelilla MK   250 S  
Entrant:Team Cawalli Bilsport o MC
 
81 103 Michael Klar Kinds MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 16:19,6 8:13,9 6:00,9 3:00,0
15   Lars Karlsson Kullings MS   Amazon  
 
82 60 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 17:27,6 9:21,9 7:49,6 1:08,0
22   Håkan Samuelsson   96  
 
83 77 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Mitsubishi 18:15,8 10:10,1 9:17,4 48,2
7   Lasse Ekström Mkratten   Evo 6  
 
84 43 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 19:27,8 11:22,1 9:49,8 1:12,0
23   Hans Svedberg Karlskoga F   Escort RS 2000  
 
85 78 Emelie Olsson Likenäs MK 4 WD Audi 20:18,8 12:13,1 11:20,4 51,0
8   Viktoria Arnesson Likenäs MK   Coupé Quattro  
 
86 2 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 26:07,3 18:01,6 15:27,0 5:48,5
5   Magnus Lundin SMK Eksjö   Polo  
 
87 14 Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 27:33,7 19:28,0 17:03,0 1:26,4
4   Anton Mattsson Umea AK   Cortina GT  
 
88 86 Daniel 'Mulle' Ernstedt Nollåtta MK B-förare 2wd SEAT 28:53,2 20:47,5 19:30,7 1:19,5
5   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!