Svenska English
Rikspokalen Raceconsulting
2009-10-17 Rikspokalen Official final
On SS 3
133 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 203 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 9:09,6
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
1 21 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 9:09,6
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin AB
 
3 22 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 9:29,2 19,6 19,6 19,6
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
4 23 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4wd Mitsubishi 9:31,6 22,0 22,0 2,4
4   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer  
Entrant:EMM Rallyteam
 
5 27 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 9:33,5 23,9 23,9 1,9
5   Henrik Eriksson Laxå MK   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
6 24 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4wd Mitsubishi 9:35,7 26,1 26,1 2,2
6   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant:JRM RACING AB
 
7 26 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 9:39,8 30,2 30,2 4,1
7   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
 
8 87 Daniel Falk Nollåtta MK B-förare 4wd Mazda 9:47,0 37,4 7,2
1   Daniel Jansson SMK Södermanland   323 GTR  
Entrant:www.finess.se
 
9 36 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 9:50,4 40,8 3,4
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
10 39 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 9:50,9 41,3 0,5 0,5
2   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   Corolla  
 
11 41 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 9:53,2 43,6 2,8 2,3
3   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
12 30 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 9:57,7 48,1 48,1 4,5
8   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
 
13 89 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 9:58,9 49,3 11,9 1,2
2   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza  
Entrant:Team Car Care Sthlm
 
14 37 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 9:59,9 50,3 9,5 1,0
4   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant:MP Maskin o Motor AB
 
15 61 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd Nissan 10:02,5 52,9 12,1 2,6
5   Andreas Ohlsson Rasbo MK   Sunny  
 
16 48 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 10:03,5 53,9 13,1 1,0
6   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:A.Jansson o son skogsmaskiner
 
17 46 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 10:03,6 54,0 13,2 0,1
7   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 JB  
 
18 67 Magnus Johansson SMK Östgöta A-förare 2wd Volvo 10:03,9 54,3 13,5 0,3
8   Andreas Johansson SMK Östgöta   240  
 
19 38 Robert Forsberg Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 10:04,1 54,5 13,7 0,2
9   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   240  
 
20 40 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 10:04,5 54,9 14,1 0,4
10   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
21 32 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 10:05,1 55,5 55,5 0,6
9   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
 
22 57 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 10:05,7 56,1 15,3 0,6
11   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
23 29 Roland Eliasson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 10:06,1 56,5 56,5 0,4
10   Reine Lundqvist SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
 
24 103 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare 2wd VW 10:08,8 59,2 2,7
1   Gustav Holmdahl Hallsbergs MK   Golf I JB X-flow  
Entrant:Stig Blomqvist Classic Motorsport
 
25 102 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 10:08,9 59,3 0,1 0,1
2   Eje Bernström Degerfors RC   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
26 54 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 10:09,1 59,5 18,7 0,2
12   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant:DANNEVALLoLASSILA MOTOR
 
27 86 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 10:10,7 1:01,1 23,7 1,6
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant:TEAM CAR CARE STHLM
 
28 60 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 10:11,4 1:01,8 21,0 0,7
13   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
 
29 33 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4wd Mitsubishi 10:12,4 1:02,8 1:02,8 1,0
11   Leif Lindberg Huddinge MK   Evo  
 
30 50 Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd Opel 10:12,9 1:03,3 22,5 0,5
14   Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
31 92 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 10:13,9 1:04,3 5,1 1,0
3   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MK   Ascona  
Entrant:Leijtorp Racing
 
32 101 Bertil Nylander Värmdö MK B-förare 2wd Volvo 10:15,4 1:05,8 6,6 1,5
4   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   940  
 
33 96 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 10:16,2 1:06,6 7,4 0,8
5   Linda Maltanski Sandvikens MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
34 91 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 10:16,7 1:07,1 7,9 0,5
6   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
 
35 110 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil B-förare 2wd Ford 10:21,3 1:11,7 12,5 4,6
7   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
 
36 136 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 10:21,4 1:11,8 0,1
1   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
37 52 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 10:22,3 1:12,7 31,9 0,9
15   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant:PROMT AB
 
38 109 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 10:23,5 1:13,9 14,7 1,2
8   Jonas Holm Laxå MK   Ascona B 2.0  
 
39 132 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 10:24,8 1:15,2 3,4 1,3
2   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Km  
 
40 111 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 10:25,2 1:15,6 16,4 0,4
9   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
 
41 139 Joakim Süld Östhammars MK C-förare 2wd Opel 10:25,7 1:16,1 4,3 0,5
3   Jennie Süld Östhammars MK   Ascona B  
 
42 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 10:26,9 1:17,3 18,1 1,2
10   Per Änsth Ludvika MS   Ascona 2,4  
 
43 63 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 10:27,8 1:18,2 37,4 0,9
16   Mattias Andersson SMK Motala Bil   240 Bp  
 
44 88 Bengt Gustavson Örsundsbro MK B-förare 4wd Mazda 10:27,9 1:18,3 40,9 0,1
4   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
 
44 97 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 10:27,9 1:18,3 19,1
11   Christoffer Svensson Jönköpings MK   Golf II  
Entrant:www.danielmolin.se
 
46 208 Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd Ford 10:28,0 1:18,4 37,6 0,1
17   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
47 64 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare 2wd Opel 10:28,3 1:18,7 37,9 0,3
18   Per-Erik Svensson Teknis MC   Corsa 1600  
 
48 99 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 10:29,3 1:19,7 20,5 1,0
12   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
 
49 43 Kjell Hellund Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW 10:29,5 1:19,9 39,1 0,2
19   Daniel Brus Mälaröarnas MK   Golf  
 
50 47 Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2wd Volvo 10:30,7 1:21,1 40,3 1,2
20   Jörgen Sperl Skutskärs MS   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
51 98 Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2wd Volvo 10:34,3 1:24,7 25,5 3,6
13   Christian Rosén Åtvidabergs MK   240  
 
52 51 Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd Opel 10:35,2 1:25,6 44,8 0,9
21   Anders Johansson MK Team Westom   Astra  
 
53 137 Andreas Hjalmarsson SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 10:36,2 1:26,6 14,8 1,0
4   Niklas Johansson Ryds MK   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
54 95 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 10:36,3 1:26,7 27,5 0,1
14   Rolf Isaksson Dals MK   242  
 
55 126 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 10:36,6 1:27,0 0,3
1   Stefan Gustavsson Degerfors RC   940  
 
56 112 Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2wd Peugeot 10:37,9 1:28,3 29,1 1,3
15   Jonas Sandberg Tjust MK   306  
 
57 204 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 10:38,5 1:28,9 17,1 0,6
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
58 206 Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 10:38,8 1:29,2 2,2 0,3
2   Daniel Särbring SMK Hörby   940  
 
59 144 Johan Eriksson Linköpings MS C-förare 2wd Opel 10:40,6 1:31,0 19,2 1,8
6   Mattias Oscarsson Linköpings MS   Ascona B  
 
60 62 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Peugeot 10:40,7 1:31,1 50,3 0,1
22   Simeon Larsson Laxå MK   306  
Entrant:Däckverkstan i Nora
 
61 90 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 10:42,7 1:33,1 55,7 2,0
5   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
Entrant:Rallyworks
 
62 107 Björn Stensson SMK Örebro B-förare 2wd Volvo 10:42,9 1:33,3 34,1 0,2
16   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant:Järle Rally Team
 
63 69 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 10:43,0 1:33,4 0,1
1   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
64 121 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 10:46,1 1:36,5 9,5 3,1
3   Lars Andersson Dals MK   940  
 
65 35 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 10:47,3 1:37,7 1:37,7 1,2
12   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
66 147 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 10:48,4 1:38,8 1,1
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
67 66 Janne Gustafson Teknis MC A-förare 2wd Volvo 10:48,6 1:39,0 58,2 0,2
23   Pia Klemming Teknis MC   940  
 
68 65 Arne Nörager SMK Östgöta A-förare 2wd VW 10:49,8 1:40,2 59,4 1,2
24   Mikael Carnklev SMK Östgöta   Golf GTI 16v  
 
69 122 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B Volvo 10:51,1 1:41,5 14,5 1,3
4   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
Entrant:Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
70 100 Leif Sandkvist MK Rimo B-förare 2wd Volvo 10:54,7 1:45,1 45,9 3,6
17   Per-Olof Lundeborg MK Rimo   240  
 
71 53 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 10:56,9 1:47,3 1:06,5 2,2
25   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
 
71 45 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 10:56,9 1:47,3 1:06,5
25   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
73 119 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 10:58,4 1:48,8 21,8 1,5
5   Emil Eklund Gestrike RT   940  
Entrant:T.Månsson åkeri o trp AB
 
74 117 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit B Volvo 10:58,5 1:48,9 21,9 0,1
6   Pär Edrell Laxå MK   940  
 
75 104 Boris Olsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 10:59,0 1:49,4 50,2 0,5
18   Magnus Lindqvist Degerfors RC   Ascona B  
 
76 113 Ulf Gustafson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 10:59,3 1:49,7 50,5 0,3
19   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Corsa  
 
77 74 Ronny Filipsson Laxå MK Grupp E Honda 10:59,6 1:50,0 0,3
1   Anders Isaksson Laxå MK   Civic  
 
78 71 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit A Volvo 11:00,4 1:50,8 17,4 0,8
2   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   940  
 
79 129 Arne Gustavsson Hallsbergs MK C-förare 4wd Audi 11:01,9 1:52,3 1,5
1   Anders Johansson Ludvika MS   80 Quattro  
Entrant:BILCENTER IHALLSBERG
 
80 207 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 11:02,1 1:52,5 0,2
1   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
81 150 Patrik Backman Bengtsfors MC Volvo Original C-förare Volvo 11:02,7 1:53,1 14,3 0,6
2   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   240  
 
82 148 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 11:02,8 1:53,2 14,4 0,1
3   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
83 153 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 11:03,3 1:53,7 14,9 0,5
4   Peter Sundqvist SMK Linde   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
84 140 Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd VW 11:04,2 1:54,6 42,8 0,9
7   Peter Berglund Haninge MK   Golf  
 
85 124 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 11:04,4 1:54,8 27,8 0,2
7   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
 
86 131 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 11:05,2 1:55,6 43,8 0,8
8   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
 
87 154 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 11:05,3 1:55,7 16,9 0,1
5   Johan Elofsson Hallsbergs MK   240  
 
88 72 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 11:05,4 1:55,8 22,4 0,1
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
 
89 73 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 11:06,5 1:56,9 23,5 1,1
4   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
90 118 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 11:07,1 1:57,5 30,5 0,6
8   Lars Lundblad Degerfors RC   740  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
 
91 127 Mikael Karlsson Teknis MC Volvo Original Elit B Volvo 11:07,3 1:57,7 30,7 0,2
9   Per Johsson Teknis MC   244  
 
92 17 Nils Johanson Hallsbergs MK Appendix K Opel 11:08,2 1:58,6 0,9
1   Tommy Svallin Hallsbergs MK   Ascona  
 
93 11 Dan Andersson Eskilstuna MK Appendix K Saab 11:08,7 1:59,1 0,5 0,5
2   Robert Andersson Eskilstuna MK   V4  
 
94 84 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 11:10,4 2:00,8 10,8 1,7
2   Mattias Kihlström Vara MK   9000 CS  
 
95 12 Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 11:10,8 2:01,2 2,6 0,4
3   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
 
96 7 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 11:11,0 2:01,4 8,9 0,2
2   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant:Lejtorp Racing
 
97 116 Maria Andersson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Peugeot 11:15,2 2:05,6 1:06,4 4,2
20   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
 
97 14 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 11:15,2 2:05,6 7,0
4   Kjell Skoog Forshaga MC   V4  
 
99 82 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E Mazda 11:17,6 2:08,0 18,0 2,4
3   Jesper Eriksson Järbo MK   323  
 
100 149 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 11:18,0 2:08,4 29,6 0,4
6   Bert Carlson Katrineholms MK   240  
 
101 135 Fredrik Sundqvist SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 11:19,1 2:09,5 57,7 1,1
9   Mikael Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
102 120 Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 11:20,4 2:10,8 43,8 1,3
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   244  
 
103 75 Stefan Frisk MK Kopparberg Grupp E VW 11:22,2 2:12,6 22,6 1,8
4   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
 
104 8 Andreas Pettersson MSK Hammaren Ungdomsrally Volvo 11:22,7 2:13,1 20,6 0,5
3   Tord Sahlström MSK Hammaren   240  
 
105 152 Christopher Tottie Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 11:23,2 2:13,6 34,8 0,5
7   Ulrik Nilsson Värmdö MK   240  
Entrant:Rent A Space 020 - 64 31 00
 
106 13 Jörgen Einar Skepptuna MK Appendix K Volvo 11:24,5 2:14,9 16,3 1,3
5   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
 
107 18 Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 11:26,8 2:17,2 18,6 2,3
6   Lars Stålberg Waxholms MK   Amazon  
 
108 77 Magnus Andersson SMK Örebro Grupp E Opel 11:28,8 2:19,2 29,2 2,0
5   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   Ascona B  
 
109 155 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 11:30,2 2:20,6 41,8 1,4
8   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
 
110 80 Olle Berg Ekshärad MS Grupp E VW 11:33,5 2:23,9 33,9 3,3
6   Jonas Larsson Munkfors MC   Golf  
 
111 125 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 11:34,5 2:24,9 57,9 1,0
11   Jan-Olov Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
112 143 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 11:36,4 2:26,8 1:15,0 1,9
10   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant:McDonald´s Skövde
 
113 16 Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 11:39,1 2:29,5 30,9 2,7
7   Emelie Starby Vallentuna MK   Ascona B  
 
114 157 Anders Engström Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 11:41,2 2:31,6 52,8 2,1
9   Helena Mattsson Storfors MK   240  
 
115 108 Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd Suzuki 11:42,2 2:32,6 1:33,4 1,0
21   Calle Fincken Värmdö MK   GTI Mk1  
 
116 159 Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 11:42,9 2:33,3 54,5 0,7
10   Johan Adolfsson Östergyllen RC   244  
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
116 160 Robin Strömgren Fagersta MK Volvo Original C-förare Volvo 11:42,9 2:33,3 54,5
10   Kent Strömgren Fagersta MK   244 GLT  
 
118 76 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Opel 11:45,2 2:35,6 45,6 2,3
7   Marika Eng Laxå MK   Ascona B  
 
119 78 Sebastian Zielinski Haninge MK Grupp E Volvo 11:46,5 2:36,9 46,9 1,3
8   Conny Råden Botkyrka MK   240  
Entrant:Assistancekåren 020-912 912
 
120 123 Sören Gran Hallsbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 11:48,9 2:39,3 1:12,3 2,4
12   Steve Hägglund Hallsbergs MK   244  
Entrant:BILCENTER I HALLSBERG AB
 
120 79 Kristoffer Karlsson Säffle MC Grupp E VW 11:48,9 2:39,3 49,3
9   Peter Johansson Säffle MC   Golf 2  
 
122 83 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 11:51,3 2:41,7 51,7 2,4
10   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
 
123 81 Eric Larsson MK Kopparberg Grupp E VW 11:53,8 2:44,2 54,2 2,5
11   Per Livengård MK Kopparberg   Golf Mk1  
 
124 70 Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 12:11,8 3:02,2 1:28,8 18,0
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
125 15 Mari Ekström Thor Östernärkes RMC Appendix K Volvo 12:12,5 3:02,9 1:04,3 0,7
8   Anna Ekström Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant:Ekströms Bygg AB, Örebro
 
126 34 Jan Andréson Filipstads MC A-förare 4wd Toyota 12:28,0 3:18,4 3:18,4 15,5
13   Bjarne Sools   Celica  
 
127 19 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 12:31,8 3:22,2 1:23,6 3,8
9   Bengt Sannerfors Mariestads MS   142  
 
128 205 Rolf Karlsson Tidaholms MK Grupp E Ford 12:49,3 3:39,7 1:49,7 17,5
12   Mats Holmvik Tidaholms MK   Escort 1,8  
Entrant:McDonald´s Skövde
 
129 156 Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 12:53,8 3:44,2 2:05,4 4,5
12   Jeanette Stenius Almunge MK   244  
 
130 9 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 13:44,3 4:34,7 2:42,2 50,5
4   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
 
131 146 Fredrik Funk Skövde MK C-förare 2wd Suzuki 13:49,4 4:39,8 3:28,0 5,1
11   Petter Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
 
132 158 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 14:56,6 5:47,0 4:08,2 1:07,2
13   Lisa Johansson SMK Arboga   244 VOC  
Entrant:Team Viby
 
133 59 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK A-förare 2wd Volvo 18:57,9 9:48,3 9:07,5 4:01,3
27   Mats Jägerhult Vallentuna MK   940  
Entrant:BlästerMäster
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!