Svenska English
Rikspokalen Raceconsulting
2009-10-17 Rikspokalen Official final
On SS 2
143 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 1:23,2
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin AB
 
2 203 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:24,4 1,2 1,2 1,2
2   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
3 23 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:25,4 2,2 2,2 1,0
3   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer  
Entrant:EMM Rallyteam
 
4 24 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:26,1 2,9 2,9 0,7
4   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant:JRM RACING AB
 
5 22 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 1:26,7 3,5 3,5 0,6
5   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
6 32 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:27,6 4,4 4,4 0,9
6   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
 
7 27 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 1:28,5 5,3 5,3 0,9
7   Henrik Eriksson Laxå MK   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
8 89 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 1:28,8 5,6 0,3
1   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza  
Entrant:Team Car Care Sthlm
 
9 87 Daniel Falk Nollåtta MK B-förare 4wd Mazda 1:29,9 6,7 1,1 1,1
2   Daniel Jansson SMK Södermanland   323 GTR  
Entrant:www.finess.se
 
10 30 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 1:30,1 6,9 6,9 0,2
8   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
 
11 33 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:30,2 7,0 7,0 0,1
9   Leif Lindberg Huddinge MK   Evo  
 
12 36 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 1:30,5 7,3 0,3
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
13 29 Roland Eliasson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 1:31,0 7,8 7,8 0,5
10   Reine Lundqvist SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
 
14 67 Magnus Johansson SMK Östgöta A-förare 2wd Volvo 1:31,5 8,3 1,0 0,5
2   Andreas Johansson SMK Östgöta   240  
 
15 48 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 1:31,7 8,5 1,2 0,2
3   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:A.Jansson o son skogsmaskiner
 
16 57 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 1:32,1 8,9 1,6 0,4
4   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
16 39 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 1:32,1 8,9 1,6
4   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   Corolla  
 
18 26 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 1:32,3 9,1 9,1 0,2
11   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
 
19 46 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:32,4 9,2 1,9 0,1
6   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 JB  
 
20 61 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd Nissan 1:32,5 9,3 2,0 0,1
7   Andreas Ohlsson Rasbo MK   Sunny  
 
20 86 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 1:32,5 9,3 3,7
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant:TEAM CAR CARE STHLM
 
22 37 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 1:32,6 9,4 2,1 0,1
8   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant:MP Maskin o Motor AB
 
22 85 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Subaru 1:32,6 9,4 3,8
4   Per Näs Borlänge MK   Impreza  
 
24 54 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 1:32,7 9,5 2,2 0,1
9   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant:DANNEVALLoLASSILA MOTOR
 
24 52 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 1:32,7 9,5 2,2
9   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant:PROMT AB
 
26 41 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 1:32,9 9,7 2,4 0,2
11   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
27 60 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 1:33,0 9,8 2,5 0,1
12   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
 
27 38 Robert Forsberg Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 1:33,0 9,8 2,5
12   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   240  
 
29 91 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 1:33,1 9,9 0,1
1   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
 
30 40 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:33,3 10,1 2,8 0,2
14   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
31 103 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare 2wd VW 1:33,4 10,2 0,3 0,1
2   Gustav Holmdahl Hallsbergs MK   Golf I JB X-flow  
Entrant:Stig Blomqvist Classic Motorsport
 
32 208 Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd Ford 1:33,6 10,4 3,1 0,2
15   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
33 88 Bengt Gustavson Örsundsbro MK B-förare 4wd Mazda 1:33,7 10,5 4,9 0,1
5   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
 
33 42 Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 1:33,7 10,5 3,2
16   Stefan Johansson Kinds MK   M3  
 
35 59 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK A-förare 2wd Volvo 1:33,8 10,6 3,3 0,1
17   Mats Jägerhult Vallentuna MK   940  
Entrant:BlästerMäster
 
35 51 Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd Opel 1:33,8 10,6 3,3
17   Anders Johansson MK Team Westom   Astra  
 
35 99 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 1:33,8 10,6 0,7
3   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
 
35 92 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 1:33,8 10,6 0,7
3   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MK   Ascona  
Entrant:Leijtorp Racing
 
39 45 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 1:34,0 10,8 3,5 0,2
19   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
40 101 Bertil Nylander Värmdö MK B-förare 2wd Volvo 1:34,1 10,9 1,0 0,1
5   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   940  
 
40 63 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 1:34,1 10,9 3,6
20   Mattias Andersson SMK Motala Bil   240 Bp  
 
42 110 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil B-förare 2wd Ford 1:34,2 11,0 1,1 0,1
6   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
 
43 132 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 1:34,3 11,1 0,1
1   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Km  
 
44 90 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 1:34,4 11,2 5,6 0,1
6   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
Entrant:Rallyworks
 
44 95 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 1:34,4 11,2 1,3
7   Rolf Isaksson Dals MK   242  
 
44 58 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 1:34,4 11,2 3,9
21   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
47 96 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 1:34,5 11,3 1,4 0,1
8   Linda Maltanski Sandvikens MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
48 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 1:34,6 11,4 1,5 0,1
9   Per Änsth Ludvika MS   Ascona 2,4  
 
49 106 Svein Tore Løvhøiden KNA Kongsvinger B-förare 2wd Opel 1:34,9 11,7 1,8 0,3
10   Kim Hjalmarsen KNA Konsvinger   Kadet GSI  
 
50 109 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 1:35,0 11,8 1,9 0,1
11   Jonas Holm Laxå MK   Ascona B 2.0  
 
51 50 Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd Opel 1:35,2 12,0 4,7 0,2
22   Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
51 204 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 1:35,2 12,0 0,9
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
53 35 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 1:35,3 12,1 12,1 0,1
12   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
54 102 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 1:35,4 12,2 2,3 0,1
12   Eje Bernström Degerfors RC   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
54 114 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 1:35,4 12,2 2,3
12   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2  
 
56 64 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare 2wd Opel 1:35,5 12,3 5,0 0,1
23   Per-Erik Svensson Teknis MC   Corsa 1600  
 
57 104 Boris Olsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 1:35,7 12,5 2,6 0,2
14   Magnus Lindqvist Degerfors RC   Ascona B  
 
58 62 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Peugeot 1:35,8 12,6 5,3 0,1
24   Simeon Larsson Laxå MK   306  
Entrant:Däckverkstan i Nora
 
59 137 Andreas Hjalmarsson SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 1:35,9 12,7 1,6 0,1
3   Niklas Johansson Ryds MK   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
60 126 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 1:36,0 12,8 0,1
1   Stefan Gustavsson Degerfors RC   940  
 
61 47 Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2wd Volvo 1:36,2 13,0 5,7 0,2
25   Jörgen Sperl Skutskärs MS   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
61 55 Anders Andersson MK Kopparberg A-förare 2wd VW 1:36,2 13,0 5,7
25   Ted Nytting Nora MK   Golf JB  
 
61 12 Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 1:36,2 13,0
1   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
 
64 97 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 1:36,5 13,3 3,4 0,3
15   Christoffer Svensson Jönköpings MK   Golf II  
Entrant:www.danielmolin.se
 
64 43 Kjell Hellund Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW 1:36,5 13,3 6,0
27   Daniel Brus Mälaröarnas MK   Golf  
 
66 206 Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 1:36,6 13,4 0,6 0,1
2   Daniel Särbring SMK Hörby   940  
 
67 112 Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2wd Peugeot 1:36,7 13,5 3,6 0,1
16   Jonas Sandberg Tjust MK   306  
 
68 136 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 1:36,9 13,7 2,6 0,2
4   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant:Lejtorp Racing
 
69 65 Arne Nörager SMK Östgöta A-förare 2wd VW 1:37,0 13,8 6,5 0,1
28   Mikael Carnklev SMK Östgöta   Golf GTI 16v  
 
70 121 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 1:37,2 14,0 1,2 0,2
3   Lars Andersson Dals MK   940  
 
70 66 Janne Gustafson Teknis MC A-förare 2wd Volvo 1:37,2 14,0 6,7
29   Pia Klemming Teknis MC   940  
 
70 144 Johan Eriksson Linköpings MS C-förare 2wd Opel 1:37,2 14,0 2,9
5   Mattias Oscarsson Linköpings MS   Ascona B  
 
73 69 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 1:37,3 14,1 0,1
1   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
74 98 Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2wd Volvo 1:37,5 14,3 4,4 0,2
17   Christian Rosén Åtvidabergs MK   240  
 
75 73 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 1:37,9 14,7 0,6 0,4
2   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
75 131 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 1:37,9 14,7 3,6
6   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
 
75 111 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 1:37,9 14,7 4,8
18   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
 
78 113 Ulf Gustafson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 1:38,0 14,8 4,9 0,1
19   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Corsa  
 
79 130 Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 1:38,1 14,9 3,8 0,1
7   Christian Ohlsson Kils MK Bil   740 GL  
 
80 44 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 1:38,3 15,1 7,8 0,2
30   Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B Hsr  
 
81 14 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 1:38,4 15,2 2,2 0,1
2   Kjell Skoog Forshaga MC   V4  
 
81 11 Dan Andersson Eskilstuna MK Appendix K Saab 1:38,4 15,2 2,2
2   Robert Andersson Eskilstuna MK   V4  
 
81 148 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 1:38,4 15,2
1   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
84 122 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B Volvo 1:38,5 15,3 2,5 0,1
4   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
Entrant:Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
84 139 Joakim Süld Östhammars MK C-förare 2wd Opel 1:38,5 15,3 4,2
8   Jennie Süld Östhammars MK   Ascona B  
 
86 17 Nils Johanson Hallsbergs MK Appendix K Opel 1:38,6 15,4 2,4 0,1
4   Tommy Svallin Hallsbergs MK   Ascona  
 
86 7 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 1:38,6 15,4
1   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant:Lejtorp Racing
 
88 150 Patrik Backman Bengtsfors MC Volvo Original C-förare Volvo 1:38,7 15,5 0,3 0,1
2   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   240  
 
89 74 Ronny Filipsson Laxå MK Grupp E Honda 1:38,9 15,7 0,2
1   Anders Isaksson Laxå MK   Civic  
 
90 71 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit A Volvo 1:39,0 15,8 1,7 0,1
3   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   940  
 
91 117 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit B Volvo 1:39,1 15,9 3,1 0,1
5   Pär Edrell Laxå MK   940  
 
91 207 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 1:39,1 15,9 0,5
2   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
 
91 72 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 1:39,1 15,9 1,8
4   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
 
94 107 Björn Stensson SMK Örebro B-förare 2wd Volvo 1:39,7 16,5 6,6 0,6
20   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant:Järle Rally Team
 
95 124 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 1:39,8 16,6 3,8 0,1
6   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
 
95 146 Fredrik Funk Skövde MK C-förare 2wd Suzuki 1:39,8 16,6 5,5
9   Petter Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
 
97 119 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 1:40,0 16,8 4,0 0,2
7   Emil Eklund Gestrike RT   940  
Entrant:T.Månsson åkeri o trp AB
 
98 100 Leif Sandkvist MK Rimo B-förare 2wd Volvo 1:40,1 16,9 7,0 0,1
21   Per-Olof Lundeborg MK Rimo   240  
 
99 77 Magnus Andersson SMK Örebro Grupp E Opel 1:40,3 17,1 1,4 0,2
2   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   Ascona B  
 
99 8 Andreas Pettersson MSK Hammaren Ungdomsrally Volvo 1:40,3 17,1 1,7
3   Tord Sahlström MSK Hammaren   240  
 
99 82 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E Mazda 1:40,3 17,1 1,4
2   Jesper Eriksson Järbo MK   323  
 
102 153 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 1:40,5 17,3 2,1 0,2
3   Peter Sundqvist SMK Linde   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
102 149 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 1:40,5 17,3 2,1
3   Bert Carlson Katrineholms MK   240  
 
102 13 Jörgen Einar Skepptuna MK Appendix K Volvo 1:40,5 17,3 4,3
5   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
 
105 127 Mikael Karlsson Teknis MC Volvo Original Elit B Volvo 1:40,6 17,4 4,6 0,1
8   Per Johsson Teknis MC   244  
 
105 129 Arne Gustavsson Hallsbergs MK C-förare 4wd Audi 1:40,6 17,4
1   Anders Johansson Ludvika MS   80 Quattro  
Entrant:BILCENTER IHALLSBERG
 
107 53 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 1:40,7 17,5 10,2 0,1
31   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
 
108 70 Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 1:40,9 17,7 3,6 0,2
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
109 152 Christopher Tottie Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 1:41,2 18,0 2,8 0,3
5   Ulrik Nilsson Värmdö MK   240  
Entrant:Rent A Space 020 - 64 31 00
 
110 147 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 1:41,4 18,2 3,0 0,2
6   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
110 18 Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 1:41,4 18,2 5,2
6   Lars Stålberg Waxholms MK   Amazon  
 
112 118 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 1:41,7 18,5 5,7 0,3
9   Lars Lundblad Degerfors RC   740  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
 
112 75 Stefan Frisk MK Kopparberg Grupp E VW 1:41,7 18,5 2,8
4   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
 
114 135 Fredrik Sundqvist SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 1:41,8 18,6 7,5 0,1
10   Mikael Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
114 120 Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 1:41,8 18,6 5,8
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   244  
 
116 84 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 1:42,0 18,8 3,1 0,2
5   Mattias Kihlström Vara MK   9000 CS  
 
117 20 Jan Carlsson Laxå MK Appendix K Volvo 1:42,1 18,9 5,9 0,1
7   Magnus Holm Östernärkes RMC   142 JB  
 
118 34 Jan Andréson Filipstads MC A-förare 4wd Toyota 1:42,6 19,4 19,4 0,5
13   Bjarne Sools   Celica  
 
119 157 Anders Engström Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 1:42,9 19,7 4,5 0,3
7   Helena Mattsson Storfors MK   240  
 
119 76 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Opel 1:42,9 19,7 4,0
6   Marika Eng Laxå MK   Ascona B  
 
121 155 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 1:43,0 19,8 4,6 0,1
8   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
 
122 159 Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 1:43,8 20,6 5,4 0,8
9   Johan Adolfsson Östergyllen RC   244  
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
123 80 Olle Berg Ekshärad MS Grupp E VW 1:44,4 21,2 5,5 0,6
7   Jonas Larsson Munkfors MC   Golf  
 
123 143 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 1:44,4 21,2 10,1
11   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant:McDonald´s Skövde
 
125 160 Robin Strömgren Fagersta MK Volvo Original C-förare Volvo 1:45,0 21,8 6,6 0,6
10   Kent Strömgren Fagersta MK   244 GLT  
 
126 79 Kristoffer Karlsson Säffle MC Grupp E VW 1:45,1 21,9 6,2 0,1
8   Peter Johansson Säffle MC   Golf 2  
 
127 108 Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd Suzuki 1:45,2 22,0 12,1 0,1
22   Calle Fincken Värmdö MK   GTI Mk1  
 
127 140 Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd VW 1:45,2 22,0 10,9
12   Peter Berglund Haninge MK   Golf  
 
129 78 Sebastian Zielinski Haninge MK Grupp E Volvo 1:45,4 22,2 6,5 0,2
9   Conny Råden Botkyrka MK   240  
Entrant:Assistancekåren 020-912 912
 
130 125 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 1:45,7 22,5 9,7 0,3
11   Jan-Olov Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
131 16 Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 1:46,4 23,2 10,2 0,7
8   Emelie Starby Vallentuna MK   Ascona B  
 
132 83 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 1:48,3 25,1 9,4 1,9
10   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
 
133 123 Sören Gran Hallsbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 1:48,4 25,2 12,4 0,1
12   Steve Hägglund Hallsbergs MK   244  
Entrant:BILCENTER I HALLSBERG AB
 
134 15 Mari Ekström Thor Östernärkes RMC Appendix K Volvo 1:48,6 25,4 12,4 0,2
9   Anna Ekström Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant:Ekströms Bygg AB, Örebro
 
135 81 Eric Larsson MK Kopparberg Grupp E VW 1:48,9 25,7 10,0 0,3
11   Per Livengård MK Kopparberg   Golf Mk1  
 
136 205 Rolf Karlsson Tidaholms MK Grupp E Ford 1:51,4 28,2 12,5 2,5
12   Mats Holmvik Tidaholms MK   Escort 1,8  
Entrant:McDonald´s Skövde
 
137 19 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 1:53,4 30,2 17,2 2,0
10   Bengt Sannerfors Mariestads MS   142  
 
138 116 Maria Andersson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Peugeot 1:53,7 30,5 20,6 0,3
23   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
 
139 156 Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 1:56,0 32,8 17,6 2,3
11   Jeanette Stenius Almunge MK   244  
 
140 9 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 1:59,0 35,8 20,4 3,0
4   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
 
141 154 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 2:02,1 38,9 23,7 3,1
12   Johan Elofsson Hallsbergs MK   240  
 
142 158 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 2:09,2 46,0 30,8 7,1
13   Lisa Johansson SMK Arboga   244 VOC  
Entrant:Team Viby
 
143 49 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 3:17,0 1:53,8 1:46,5 1:07,8
32   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta  
Entrant:Lejtorp racing
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!