Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
On SS 5
47 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 4:03
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
 
2 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 4:09 6 6
1   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
2 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 4:09 6
1   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
 
4 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 4:14 11 5 5
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
5 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 4:23 20 14 9
4   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
6 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 4:31 28 8
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
 
6 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 4:31 28
1   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
 
8 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 4:33 30 2
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
 
8 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 4:33 30 2
2   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
10 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 4:34 31 3 1
3   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
 
10 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 4:34 31 3
3   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
 
12 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 4:38 35 4
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
 
12 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 4:38 35 7
5   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
 
14 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 4:41 38 3
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
 
15 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 4:44 41 13 3
6   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
 
15 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 4:44 41 6
2   Johanna Sundberg Mora MK   240  
 
15 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 4:44 41 13
6   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
 
18 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 4:46 43 15 2
8   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
 
19 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 4:47 44 14 1
2   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
20 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 4:48 45 7 1
2   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
20 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 4:48 45 39
5   Åke Strömberg   Ascona B  
 
22 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 4:50 47 19 2
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
 
23 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 4:51 48 1
1   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
24 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 4:52 49 1 1
2   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
 
25 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 4:53 50 1
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
26 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 4:54 51 13 1
3   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
26 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 4:54 51 23
9   Anette Nygren Botyrka MK   96  
 
26 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 4:54 51 16
3   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
 
29 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 4:55 52 2 1
2   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
 
29 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 4:55 52 14
4   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
 
31 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 4:59 56 18 4
5   Björn Östrring Skmk   Amazon  
 
31 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 4:59 56 8
3   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
 
31 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 4:59 56 28
10   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
 
34 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 5:02 59 21 3
6   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
34 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 5:02 59 9
3   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
 
36 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 5:06 1:03 57 4
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
 
37 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 5:07 1:04 14 1
4   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
 
38 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 5:08 1:05 15 1
5   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
 
39 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 5:10 1:07 32 2
4   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
 
40 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 5:11 1:08 20 1
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
41 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 5:18 1:15 47 7
11   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
42 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 5:26 1:23 48 8
5   Johan Pettersson MK Orion   242  
 
43 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 5:32 1:29 59 6
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
44 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 5:43 1:40 50 11
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 
45 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 7:08 3:05 2:27 1:25
7   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
 
46 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 9:43 5:40 5:02 2:35
8   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
 
47 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 12:24 8:21 7:43 2:41
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!