Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
On SS 3
50 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 6:11
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
 
2 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 6:25 14 14
1   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 6:32 21 7 7
2   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
3 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 6:32 21 7
2   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
5 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 6:35 24 10 3
4   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
 
6 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 6:36 25 1
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
7 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 6:46 35 10 10
2   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
 
7 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 6:46 35 35
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant:Vestins Frakt AB
 
9 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 6:47 36 11 1
3   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
 
10 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 6:57 46 10
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
 
10 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 6:57 46 21
4   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
 
12 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 7:01 50 4
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
 
13 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 7:03 52 2
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 7:04 53 28 1
5   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
 
15 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 7:10 59 34 6
6   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
 
16 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:11 1:00 1
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
 
17 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 7:12 1:01 36 1
7   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
 
18 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 7:13 1:02 48 1
5   Åke Strömberg   Ascona B  
 
18 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:13 1:02
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
 
18 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 7:13 1:02 12
2   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
21 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:20 1:09 7 7
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
22 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:21 1:10 10 1
2   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
22 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 7:21 1:10 24
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
 
24 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 7:23 1:12 20 2
2   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
 
25 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 7:24 1:13 21 1
3   Johanna Sundberg Mora MK   240  
 
26 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:26 1:15 15 2
3   Björn Östrring Skmk   Amazon  
 
27 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 7:29 1:18 18 3
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
28 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:32 1:21 19 3
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
 
28 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 7:32 1:21 29
4   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
 
30 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:35 1:24 24 3
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
31 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 7:36 1:25 25 1
6   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
 
32 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 7:37 1:26 1:01 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
 
33 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 7:38 1:27 1:02 1
9   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
 
33 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 7:38 1:27
1   Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe  
 
35 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 7:41 1:30 3 3
2   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
36 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 7:50 1:39 1:14 9
10   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
 
37 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:52 1:41 41 2
7   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
 
38 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 7:56 1:45 1:20 4
11   Anette Nygren Botyrka MK   96  
 
39 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 7:58 1:47 55 2
5   Johan Pettersson MK Orion   242  
 
39 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 7:58 1:47 20
3   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
 
41 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 7:59 1:48 21 1
4   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
 
42 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 8:05 1:54 52 6
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
42 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 8:05 1:54 1:40
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
 
44 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:07 1:56 56 2
8   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
 
45 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:11 2:00 33 4
5   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
 
46 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 8:12 2:01 1:36 1
12   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
47 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:16 2:05 38 4
6   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
 
48 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:17 2:06 1:06 1
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
 
49 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 8:28 2:17 1:27 11
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
50 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:09 2:58 1:31 41
7   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!