Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
On SS 2
58 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 7:25
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
 
2 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 7:45 20 20
1   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
 
3 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 7:47 22 2 2
2   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
4 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 7:50 25 5 3
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
5 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 7:58 33 8
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 7:58 33 13
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
7 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 8:01 36 3 3
2   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
 
7 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 8:01 36 36
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant:Vestins Frakt AB
 
7 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 8:01 36 3
2   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
 
10 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 8:09 44 11 8
4   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
 
11 49 Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 8 H2+I 76-81 Opel 8:12 47 3
1   Peter Johansson Uppsala MK   Ascona  
 
12 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 8:17 52 19 5
5   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
 
13 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 8:19 54 21 2
6   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 8:20 55 22 1
7   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
 
15 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 8:21 56 1
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
 
16 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 8:24 59 12 3
2   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
 
17 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 8:26 1:01 2
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
 
18 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 8:27 1:02 15 1
3   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
19 45 Håkan Larsson Laxå MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 8:29 1:04 31 2
8   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1600  
 
20 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:35 1:10 6
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
 
21 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 8:40 1:15 42 5
9   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
 
21 25 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 8:40 1:15 5
2   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupè 6:a  
 
23 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:41 1:16 6 1
3   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
23 34 Jörgen Einar Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 8:41 1:16 43
10   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
 
25 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 8:42 1:17 1
1   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
26 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 8:49 1:24 14 7
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
27 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 8:50 1:25 8 1
2   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
 
28 36 Gunnar Asplund Vallentuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 8:56 1:31 58 6
11   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
 
29 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:58 1:33 23 2
5   Björn Östrring Skmk   Amazon  
 
29 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 8:58 1:33 32
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
 
29 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 8:58 1:33 23
5   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
 
32 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:59 1:34 24 1
7   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
32 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 8:59 1:34 1:01
12   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
 
34 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 9:01 1:36 40 2
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
 
35 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 9:02 1:37 36 1
3   Johan Pettersson MK Orion   242  
 
36 20 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 9:03 1:38 28 1
8   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammarby gård
 
37 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 9:06 1:41 31 3
9   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
 
38 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 9:09 1:44 1:11 3
13   Anette Nygren Botyrka MK   96  
 
38 30 Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 9:09 1:44 1:11
13   Åke Kjellgren VÖMK   V4  
Entrant:KåCe bilservice
 
40 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 9:10 1:45 1:25 1
5   Åke Strömberg   Ascona B  
 
41 59 Ulf Åström SHRA Örnsköldsvik Klass Ekonomi Opel 9:11 1:46 1
1   Niklas Persson Ömk   Kadett  
 
42 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:14 1:49 3
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
43 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 9:17 1:52 35 3
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
 
44 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 9:23 1:58 41 6
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
44 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:23 1:58 9
2   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
 
46 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 9:25 2:00 59 2
4   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
 
47 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 9:35 2:10 1:37 10
15   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
 
47 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:35 2:10 21
3   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
 
49 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:37 2:12 23 2
4   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
 
49 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 9:37 2:12 1:39
16   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
51 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 9:38 2:13 1:53 1
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
 
51 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 9:38 2:13 1:03
10   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
 
53 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:44 2:19 30 6
5   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
 
54 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 9:51 2:26 1:16 7
11   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
 
55 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 9:57 2:32 43 6
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 
55 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 9:57 2:32 1:45
4   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
57 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 19:38 12:13 11:12 9:41
5   Johanna Sundberg Mora MK   240  
 
58 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 20:08 12:43 10:54 30
7   Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!