Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
On SS 1
65 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 14:30
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
 
2 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 14:33 3 3
1   Åke Strömberg   Ascona B  
 
3 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 15:08 38 35 35
2   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
4 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 15:11 41 38 3
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
5 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 15:20 50 50 9
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant:Vestins Frakt AB
 
6 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 15:23 53 50 3
4   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
 
6 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 15:23 53 50
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
8 61 Mats Adielsson Göteborgs MF Grupp A / N 1600- cc Ford 15:42 1:12 19
1   Sören Antilla Stuguns MK   Fiesta ST 150  
 
9 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 15:48 1:18 6
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
 
10 60 Anders Nyberg MK Orion Grupp A / N 1600- cc Renault 16:15 1:45 33 27
2   Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti  
 
11 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 16:18 1:48 30 3
2   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
 
12 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 16:31 2:01 13
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
 
13 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 16:36 2:06 48 5
3   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
 
14 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 16:39 2:09 51 3
4   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
 
14 49 Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 8 H2+I 76-81 Opel 16:39 2:09
1   Peter Johansson Uppsala MK   Ascona  
 
16 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 16:48 2:18 9
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
 
17 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 16:51 2:21 1:03 3
5   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
 
18 45 Håkan Larsson Laxå MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 16:55 2:25 1:07 4
6   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1600  
 
19 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 17:10 2:40 1:22 15
7   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
 
20 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 17:20 2:50 41 10
2   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
 
21 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:27 2:57 7
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
 
21 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 17:27 2:57 56
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
 
23 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:29 2:59 2
1   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
24 25 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 17:32 3:02 3 3
2   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupè 6:a  
 
25 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 17:33 3:03 1:45 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
 
26 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:44 3:14 15 11
3   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
 
27 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 17:45 3:15 57 1
2   Johanna Sundberg Mora MK   240  
 
28 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:48 3:18 19 3
4   Björn Östrring Skmk   Amazon  
 
29 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:51 3:21 24 3
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
 
30 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 17:52 3:22 1:04 1
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
 
31 34 Jörgen Einar Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 17:55 3:25 2:07 3
9   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
 
32 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 18:06 3:36 2:18 11
10   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
 
33 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 18:07 3:37 1:19 1
4   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
 
34 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 18:14 3:44 2:26 7
11   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
 
35 33 Roger Ramsell Jämtlands MK Klass 7 G2+H1 70-75 BMW 18:21 3:51 2:33 7
12   Stig Nesterud Stuguns MK   2002 TI  
 
36 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 18:23 3:53 56 2
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
 
37 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 18:31 4:01 1:02 8
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
38 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 18:43 4:13 1:14 12
6   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
39 20 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 18:45 4:15 1:16 2
7   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammarby gård
 
40 36 Gunnar Asplund Vallentuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 18:51 4:21 3:03 6
13   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
 
41 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:02 4:32 11
1   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
 
42 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:03 4:33 1 1
2   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
 
43 30 Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:04 4:34 3:16 1
14   Åke Kjellgren VÖMK   V4  
Entrant:KåCe bilservice
 
44 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:07 4:37 5 3
3   Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe  
 
45 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:08 4:38 3:20 1
15   Anette Nygren Botyrka MK   96  
 
46 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:11 4:41 3:23 3
16   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
 
47 6 Kjell Andersson Västerås MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:13 4:43 11 2
4   Anders Jonsson Västerås MS   Sport  
 
48 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 19:16 4:46 1:47 3
8   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
 
49 59 Ulf Åström SHRA Örnsköldsvik Klass Ekonomi Opel 19:19 4:49 3
1   Niklas Persson Ömk   Kadett  
 
50 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:20 4:50 18 1
5   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
 
51 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 19:26 4:56 1:57 6
9   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
 
52 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:29 4:59 27 3
6   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
 
53 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:32 5:02 30 3
7   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
 
54 40 Anders Olsson Vaxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 19:34 5:04 3:46 2
17   Ulrik Vänersten Skepptuna MK   142  
Entrant:sodakart.se
 
55 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 19:36 5:06 2:48 2
5   Johan Pettersson MK Orion   242  
 
56 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:53 5:23 51 17
8   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
 
57 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 19:56 5:26 4:08 3
18   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
 
58 10 Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 20:07 5:37 2:40 11
4   Anton Mattsson Umeå AK   Cortina GT  
 
59 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 20:10 5:40 2:41 3
10   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
 
60 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 20:20 5:50 5:47 10
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
 
61 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 20:36 6:06 3:07 16
11   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
 
62 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 20:45 6:15 4:06 9
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
63 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 21:11 6:41 4:32 26
4   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
 
64 66 Patrick Andersson Motorsällskapet Umeå Grupp H 2 WD VW 25:03 10:33 10:30 3:52
7   Michael Nyström Motorsällskapet Umeå   Golf  
 
65 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 42:04 27:34 24:37 17:01
5   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!