Svenska English
Resultatdata
2006-09-23 Gränsrallyt Official final
On SS 2
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 7 Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare 4wd Ford 15:27
1   Anders Wänn Borlänge MK   Escort WRC  
Entrant: Tractive AB
 
2 10 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 15:38 11 11 11
2   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
3 6 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4wd Mitsubishi 15:41 14 14 3
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo IV  
 
4 4 Robert Johansson Ljusdals MS A-förare 4wd Mitsubishi 15:43 16 16 2
4   Lasse Grip Ljusdals MS   Lancer Evo III  
 
5 2 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4wd Toyota 15:44 17 17 1
5   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
 
6 3 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4wd Toyota 15:47 20 20 3
6   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
 
7 16 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 15:49 22 2
1   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
 
8 5 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4wd Toyota 16:02 35 35 13
7   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
 
9 21 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:10 43 21 8
2   Joakim Brindberg Borlänge MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
10 12 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4wd Subaru 16:13 46 46 3
8   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
 
11 38 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:15 48 2
1   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
 
12 25 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:19 52 30 4
3   Jonas Skoglund Bärke MK   240  
 
12 104 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 16:19 52
1   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
 
12 28 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:19 52 30
3   Magnus Brüdigam VMS   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
15 27 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:20 53 31 1
5   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.jansson o son skogsmaskiner
 
15 20 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd över 2000cc Saab 16:20 53 31
5   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
 
17 9 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4wd Mitsubishi 16:22 55 55 2
9   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo 6  
Entrant: ELECTROSYSTEM
 
17 23 Jimmy Holmkvist Gestrike RT A-förare 2wd över 2000cc Ford 16:22 55 33
7   Magnus Olsson Järbo MK   Fiesta  
Entrant: katalysatoråtervinning
 
19 29 Tobias Wärme MK Orion A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:23 56 34 1
8   Stefan Andersson Mkorion   940  
 
19 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 16:23 56 34
8   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo 16v  
Entrant: Team Motorsport Sweden
 
21 24 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:24 57 35 1
10   Christer Nygren SMK Gävle   240 Delux  
Entrant: Älvkareby bildemontering AB
 
22 37 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Toyota 16:25 58 10 1
2   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
23 31 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd under 2000cc VW 16:26 59 7 1
2   Göran Norberg SMK Dala   Golf L Ll  
 
23 22 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:26 59 37
11   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
 
25 103 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 16:27 1:00 1:00 1
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
Entrant: Håga Lackering AB
 
26 40 Andreas Engberg Skutskärs MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:29 1:02 14 2
3   Rikard Malmberg SMK Uppsala   Kadett GSI 16v  
 
27 43 Joakim Lindell Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:31 1:04 16 2
4   Erik Ahlund Almunge MK   244 GL  
 
28 35 Gabriel Savela Stockholms Bilklubb B-förare 4wd Mazda 16:34 1:07 3
1   Mikael Savela Stockholms Bilklubb   323 4x4 Turbo  
Entrant: Håga Lackering AB
 
29 44 Jan-Åke Hamréus Horndals MK B-förare 2wd över 2000cc Vauxhall 16:35 1:08 20 1
5   Rolf Öhberg SMK Dala Falun   Astra KitCar  
Entrant: Kratte Masugn Konferens o Äventyr
 
30 34 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 16:36 1:09 2 1
2   Niklas Larsson Malungs MK   Lancer Evo VI  
Entrant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA
 
31 107 Leif Johansson Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc Opel 16:38 1:11 2
1   Anders Lindström Hofors MS   Ascona B  
 
32 60 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:40 1:13 2
1   Rikard Jägenstedt MK Rimo   240  
 
32 41 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:40 1:13 25
6   Göran Schönqvist MK Rimo   940  
 
34 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:42 1:15 53 2
12   Joakim Renberg Skutskärs MS   240  
Entrant: Eriksson Bilteam
 
35 58 Björn Lindberg Skutskärs MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 16:44 1:17 4 2
2   Mikael Pettersson SMK Gävle   GSI  
 
36 105 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 16:47 1:20 58 3
13   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
 
37 32 Lennart Stenros Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc VW 16:50 1:23 31 3
3   Benny Jansson   Golf  
 
38 42 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:52 1:25 37 2
7   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
 
39 30 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 16:53 1:26 1:04 1
14   Fredrik Högberg Horndals MK   306  
 
40 46 Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 16:56 1:29 41 3
8   Sussanne Storm Idekerbergets MK   Escort  
 
41 48 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 16:58 1:31 20 2
2   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
 
42 62 Calle Lind Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 17:00 1:33 20 2
3   Joakim Gnipe Nyhyttans RT   Ascona B  
 
43 47 Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2wd under 2000cc Opel 17:01 1:34 23 1
3   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsens Bil o Däckservice
 
44 11 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 17:07 1:40 1:40 6
11   Henrik Hedlund Huddinge MK   Celica  
Entrant: team ks bergsprängning
 
44 33 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare Standard Volvo 17:07 1:40
1   Kjell Andersson Hofors MS   940  
 
46 55 Lars Skoglund Bollnäs MK B-förare Standard Volvo 17:12 1:45 5
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   944  
 
47 49 Thomas Åberg Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc VW 17:13 1:46 35 1
4   Matti Johansson Hofors MS   Golf 1  
 
47 36 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 17:13 1:46 39
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
49 67 Tomas Johansson Hofors MS C-förare 2wd under 2000cc Opel 17:15 1:48 2
1   Ulf Wårvik Hofors MK   Ascona  
 
50 63 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 17:19 1:52 4 4
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Golf Mk II  
 
51 52 Conny Sjöström MK Orion B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:22 1:55 44 3
5   Emma Olsson MK Orion   Swift GTI  
 
52 51 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:26 1:59 48 4
6   Patrik Helander Almunge MK   Swift GTI  
 
52 59 Lars Savander Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:26 1:59 46
4   Nicklas Ryghammar Waxholms MK   240  
 
54 109 Peter Ericsson Films MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:33 2:06 18 7
3   Joakim Gillberg Films MK   Swift  
 
55 45 Anders Liljedahl Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 17:36 2:09 1:21 3
9   Tommy Nygren Sandvikens MK   Ascona B 2.4  
 
56 53 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd under 2000cc VW 17:39 2:12 1:01 3
7   Henrik Joelsson Skutskärs MS   Golf  
 
57 68 Magnus Karlsson Bärke MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 17:42 2:15 27 3
4   Pär Bergman Bärke MK   Ascona B  
 
58 106 Leif Hedberg MK Rimo C-förare 2wd över 2000cc Opel 17:44 2:17 1:04 2
5   Tomas Nordin Grangärde RRC   Ascona B 2,4  
 
59 74 Ove Nordberg Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 17:45 2:18 30 1
5   Redrik Kindberg Films MK   142  
 
60 72 Viktor Plühm SMK Gävle C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:59 2:32 44 14
6   Rikard Berglund SMK Gävle   Swift  
 
60 61 Fredrik Rönn Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:59 2:32 1:19
6   Markus Andersson Hofors MS   240  
 
62 80 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare Standard Honda 18:36 3:09 37
1   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
63 57 Bror Gustafsson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 18:43 3:16 1:31 7
2   Lars Wånd Skepptuna MK   99  
 
64 54 Tomas Ericsson Films MK B-förare 2wd under 2000cc Saab 18:45 3:18 2:07 2
8   Henrik Anderse´n Films MK   96  
 
65 77 Fredrik Morell Hofors MS C-förare Standard 242 19:01 3:34 25 16
2   Magnus Sundqvist Hofors MS   Volvo  
 
66 56 Sten Pettersson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 19:19 3:52 2:07 18
3   Patrik Karlsson Films MK   99  
Entrant: Jarmos Bilskrot.cbj.net
 
67 50 Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 25:56 10:29 9:18 6:37
9   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf II  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!