Svenska English
Raceconsulting
2018-12-29 Hasselasvängen Stenes Minne Official final
On SS 2
48 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 7 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 17:48,4
1   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
2 8 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4WD Mitsubishi 17:52,9 4,5 4,5 4,5
2   Emil Bergkvist Hofors MS   Evo IX  
 
3 5 Jari Liiten Sandvikens MK 4WD Mitsubishi 18:02,8 14,4 14,4 9,9
3   Mikael Kjellgren Hjo MK   Evo 7  
 
4 2 Peter Johansson Säters MK 4WD Mitsubishi 18:23,2 34,8 34,8 20,4
4   Alexander Fammé Idkerberget MK   Evo 5  
 
5 23 Niklas Hägg SMK Hälsinge A - 2WD VW 18:33,5 45,1 10,3
1   Martin Holmdal   Golf  
Entrant:L.Häggs Bildemontering AB
 
6 22 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2WD Toyota 18:46,7 58,3 13,2 13,2
2   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
7 25 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2WD VW 19:04,9 1:16,5 18,2
1   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf III  
 
8 16 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2WD Volvo 19:16,1 1:27,7 42,6 11,2
3   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
9 19 Emrik Smedberg Wäxjö MS A - 2WD Honda 19:23,7 1:35,3 50,2 7,6
4   Julia Thulin SMK Hörby   Civic  
Entrant:Motorsport AB i Växjö
 
10 24 Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 19:26,4 1:38,0 21,5 2,7
2   Lasse Grip SMK Hälsinge   9-3  
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
11 17 Niklas Nilsson Jämtlands MK A - 2WD Volvo 19:30,5 1:42,1 57,0 4,1
5   Pontus Hallin MK Nordjämten   242  
 
12 13 Bo Almgren Woxnadalens MK A - 2WD VW 19:42,3 1:53,9 1:08,8 11,8
6   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 3  
 
13 26 Tommy Andersson SMK Hälsinge B - 2WD Toyota 19:54,1 2:05,7 49,2 11,8
3   Olle Wedin SMK Hälsinge   Corolla  
 
14 12 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 19:57,8 2:09,4 1:24,3 3,7
7   Peter Östlund SMK Söderhamn   940  
 
15 45 Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 20:21,7 2:33,3 23,9
1   Henrik Hamberg Hede MK   940  
 
16 44 Bosse Hemmingsson Offerdals MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 20:25,1 2:36,7 3,4 3,4
2   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf  
 
17 46 Magnus Westman SMK Hälsinge AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 20:39,6 2:51,2 17,9 14,5
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
18 455 Per Nordgren Örnsköldsviks MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 20:40,0 2:51,6 18,3 0,4
4   Anna Nordgren Örnsköldsviks MK   940  
 
19 33 Kenneth Ringström Fjugesta MS C - 2WD Toyota 20:54,4 3:06,0 14,4
1   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
Entrant:NERIKE KUGG o MEKAN MOTORSPORT
 
20 47 Henrik Palm Ilsbo MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 21:09,2 3:20,8 47,5 14,8
5   Elin Nilsson SMK Hälsinge   Golf 16v  
 
21 42 Mats Engvall Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 21:12,1 3:23,7 50,4 2,9
6   Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf 16 V  
 
22 39 Jonas Edlund Ilsbo MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 21:19,2 3:30,8 7,1
1   Sara Strömberg Ilsbo MK   PV  
 
23 60 Andreas Stålehammar Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Suzuki 21:20,8 3:32,4 1,6
1   Melina Toven Kolsva MS   Swift Mk2  
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
 
24 68 Erik Sjöström Vännäs MK C - Grupp E VW 21:25,2 3:36,8 4,4
1   Eric Lennartsson Vännäs MK   Golf Mk2  
 
25 31 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD VW 21:27,7 3:39,3 33,3 2,5
2   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Golf 3  
Entrant:HECO ALUMINIUMTRAILER
 
26 48 Jon Johansson Idkerbergets MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 21:39,3 3:50,9 1:17,6 11,6
7   Max Johansson Idkerbergets MK   940  
 
27 59 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 21:39,9 3:51,5 19,1 0,6
2   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
 
28 53 Pontus Hoff Jämtlands MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 22:00,0 4:11,6 39,2 20,1
3   Lukas Lindström Jämtlands MK   Golf II GTI  
 
29 50 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 22:00,2 4:11,8 1:38,5 0,2
8   Gunnar Råberg Örnsköldsvik RK   244  
 
30 11 Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 22:10,3 4:21,9 3:36,8 10,1
8   Erika Wiklander Härjedalens MS   Escort Mk2  
Entrant:Mobergs Glas
 
31 70 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 22:14,9 4:26,5 49,7 4,6
2   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Corolla  
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
 
32 27 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B - 2WD Opel 22:17,3 4:28,9 3:12,4 2,4
4   Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B 2.4  
 
33 49 Krister Hernström Finspångs MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 22:21,7 4:33,3 2:00,0 4,4
9   Ingvar Eklöv Finspångs MS   242  
 
34 67 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 22:25,1 4:36,7 59,9 3,4
3   Staffan Andersson Sandvikens MK   244  
 
35 55 Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 22:34,7 4:46,3 1:13,9 9,6
4   Peter Söderlund SMK Hälsinge   940  
Entrant:Team ITAB
 
36 37 Janne Blom Finspångs MS Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 22:36,1 4:47,7 1:16,9 1,4
2   Stig Bergqvist Finspångs MS   PV  
 
37 56 Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 22:45,8 4:57,4 1:25,0 9,7
5   Alexander Nordqvist Gestrike RT   940  
 
38 29 Per Fagerström SMK Hälsinge C - 2WD Volvo 23:13,9 5:25,5 2:19,5 28,1
3   Tobias Palm SMK Hälsinge   240  
 
39 605 Jonathan Haglund Örnsköldsviks MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 23:19,1 5:30,7 1:58,3 5,2
6   Maja Ekbark Örnsköldsviks MK   240  
 
40 66 Thomas Åsberg Gestrike RT C - Grupp E Opel 23:20,7 5:32,3 1:55,5 1,6
4   Agnes Åsberg Gestrike RT   Astra  
 
41 62 Mikael Persson Ilsbo MK AB - Grupp E VW 23:30,3 5:41,9 9,6
1   Annelie Persson Bäck Ilsbo MK   Golf Mk2  
 
42 63 Jessica Persson Hede MK AB - Grupp E VW 24:17,0 6:28,6 46,7 46,7
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf  
 
43 57 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 24:55,0 7:06,6 3:34,2 38,0
7   Linus Larsson Sandvikens MK   242  
 
44 61 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 25:47,2 7:58,8 2:16,9 52,2
3   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Astra  
 
45 51 Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 25:52,3 8:03,9 5:30,6 5,1
10   Hans Ädel Hedesunda MK   242  
 
46 41 Magnus Lövgren Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Peugeot 26:20,1 8:31,7 5:58,4 27,8
11   Robin Wallberg Skutskärs MK   206 GTI  
 
47 35 Göte Nygren MK Kopparberg Appendix K + (Grupp H -1974) Saab 29:44,6 11:56,2 8:25,4 3:24,5
3   Mikael Yliluoma Hällefors MK   Sport  
 
48 43 Dan Hoff Jämtlands MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 36:46,1 18:57,7 16:24,4 7:01,5
12   Ethel Svantesson Jämtlands MK   Golf III GTI 16v  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!