Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
On SS 4
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 2:44,2
1   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
2 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 2:48,1 3,9 3,9
1   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
 
3 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 2:49,7 5,5 1,6 1,6
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
4 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 2:50,3 6,1 2,2 0,6
3   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
5 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 2:51,0 6,8 6,8 0,7
2   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
6 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 2:51,7 7,5 3,6 0,7
4   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
 
7 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 2:51,8 7,6 7,6 0,1
3   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
8 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 2:52,9 8,7 8,7 1,1
4   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
 
9 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 2:53,7 9,5 9,5 0,8
5   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
 
10 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 2:53,9 9,7 5,8 0,2
5   Per Westman Almunge MK   Corsa  
 
11 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 2:54,3 10,1 0,4
1   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
12 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 2:55,1 10,9 0,8 0,8
2   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
13 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 2:55,5 11,3 11,3 0,4
6   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
14 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 2:55,6 11,4 1,3 0,1
3   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
15 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 2:56,3 12,1 0,7
1   Ola Persson Ludvika MS   9  
 
16 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 2:56,6 12,4 8,5 0,3
6   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
17 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 2:57,0 12,8 0,4
1   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
18 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 2:57,2 13,0 0,9 0,2
2   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
 
19 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 2:57,3 13,1 0,1
1   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
 
20 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 2:58,8 14,6 10,7 1,5
7   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
21 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 2:59,5 15,3 5,2 0,7
4   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
22 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:00,2 16,0 0,7
1   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
 
23 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 3:00,8 16,6 6,5 0,6
5   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
24 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:01,1 16,9 0,9 0,3
2   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
 
25 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 3:01,6 17,4 13,5 0,5
8   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
 
26 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 3:01,8 17,6 4,8 0,2
2   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
 
27 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 3:02,3 18,1 14,2 0,5
9   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
 
28 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 3:02,4 18,2 14,3 0,1
10   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
 
29 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 3:03,7 19,5 9,4 1,3
6   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
 
30 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:04,6 20,4 0,9
1   Lina Björklund Sandviken MK   940  
 
31 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 3:05,8 21,6 11,5 1,2
7   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
 
31 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:05,8 21,6
1   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
 
33 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 3:06,1 21,9 18,0 0,3
11   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
 
34 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:06,2 22,0 1,6 0,1
2   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
 
35 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:06,7 22,5 12,4 0,5
8   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
 
36 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 3:06,9 22,7 9,6 0,2
2   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
 
37 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:07,0 22,8 2,4 0,1
3   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
 
38 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 3:07,7 23,5 10,7 0,7
3   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
 
38 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 3:07,7 23,5 7,5
3   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
 
40 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:09,0 24,8 4,4 1,3
4   Adam Westlund Latvia   940  
 
41 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:09,1 24,9 3,3 0,1
2   Casper Björkman Gestrike RT   240  
 
42 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 3:09,7 25,5 15,4 0,6
9   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
 
43 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:09,9 25,7 9,7 0,2
4   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
 
44 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:10,0 25,8 15,7 0,1
10   Michaela Persson Hofors MS   242  
 
45 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:10,5 26,3 4,7 0,5
3   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
 
45 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:10,5 26,3 5,9
5   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
 
47 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 3:11,4 27,2 14,4 0,9
4   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
48 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:11,5 27,3 5,7 0,1
4   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
49 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 3:12,0 27,8 0,5
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
50 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:12,3 28,1 7,7 0,3
6   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
 
51 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:13,5 29,3 16,2 1,2
3   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
 
52 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:14,0 29,8 16,7 0,5
4   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
 
53 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 3:14,3 30,1 0,3
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
 
54 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:15,7 31,5 1,4
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
55 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:16,0 31,8 15,8 0,3
5   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
 
56 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:17,4 33,2 17,2 1,4
6   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
 
57 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:18,9 34,7 21,6 1,5
5   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
58 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:20,2 36,0 20,0 1,3
7   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
 
59 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 3:20,9 36,7 23,9 0,7
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
 
60 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 3:21,2 37,0 26,9 0,3
11   Kjell Arne Fammé   Golf  
 
61 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 3:26,2 42,0 14,2 5,0
2   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
 
62 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 3:29,4 45,2 17,4 3,2
3   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
 
63 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 3:30,0 45,8 18,0 0,6
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
 
64 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:32,3 48,1 27,7 2,3
7   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
 
65 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 4:01,0 1:16,8 28,7
1   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
 
66 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 4:30,0 1:45,8 1:18,0 29,0
5   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
 
67 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 4:51,4 2:07,2 50,4 21,4
2   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!