Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
On SS 3
71 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 11:19,8
1   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
2 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 11:31,3 11,5 11,5
1   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
 
3 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 11:37,2 17,4 5,9 5,9
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
4 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 11:37,7 17,9 6,4 0,5
3   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
 
5 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 11:38,7 18,9 7,4 1,0
4   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
6 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 11:39,8 20,0 20,0 1,1
2   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
7 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 11:43,5 23,7 23,7 3,7
3   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
8 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 11:43,7 23,9 23,9 0,2
4   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
 
9 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 11:49,4 29,6 29,6 5,7
5   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
 
10 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 11:53,6 33,8 4,2
1   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
11 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 11:54,4 34,6 23,1 0,8
5   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
 
12 9 Lars Wikman Sandvikens MK A - 2 wd Citroën 11:57,0 37,2 25,7 2,6
6   Anders Jonsson SMK Gävle   C2  
 
13 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 11:57,4 37,6 37,6 0,4
6   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
14 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 11:57,6 37,8 4,0 0,2
2   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
15 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 12:04,1 44,3 6,5
1   Ola Persson Ludvika MS   9  
 
16 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 12:05,0 45,2 0,9 0,9
2   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
 
17 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 12:10,6 50,8 17,0 5,6
3   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
18 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 12:13,1 53,3 41,8 2,5
7   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
19 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 12:13,3 53,5 42,0 0,2
8   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
20 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 12:14,3 54,5 43,0 1,0
9   Per Westman Almunge MK   Corsa  
 
21 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 12:17,3 57,5 3,0
1   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
 
21 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 12:17,3 57,5 46,0
10   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
 
23 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 12:18,2 58,4 0,9
1   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
24 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 12:22,8 1:03,0 5,5 4,6
2   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
 
25 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 12:24,7 1:04,9 31,1 1,9
4   Kjell Arne Fammé   Golf  
 
25 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 12:24,7 1:04,9 31,1
4   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
27 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 12:24,9 1:05,1 31,3 0,2
6   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
28 36 Ola Axelsson Västerås MS A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 12:28,9 1:09,1 11,6 4,0
3   Curt Lundmark Västerås MS   240  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
29 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 12:30,8 1:11,0 1,9
1   Adam Westlund Latvia   940  
 
30 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 12:37,4 1:17,6 1:06,1 6,6
11   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
 
31 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 12:37,8 1:18,0 44,2 0,4
7   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
 
32 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 12:39,5 1:19,7 8,7 1,7
2   Lina Björklund Sandviken MK   940  
 
33 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 12:39,7 1:19,9 1:08,4 0,2
12   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
 
34 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 12:41,4 1:21,6 10,6 1,7
3   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
 
35 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 12:44,3 1:24,5 26,1 2,9
2   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
 
36 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 12:45,1 1:25,3 51,5 0,8
8   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
 
37 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 12:49,9 1:30,1 4,8
1   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
 
38 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 12:52,0 1:32,2 58,4 2,1
9   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
 
39 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 12:53,7 1:33,9 1:00,1 1,7
10   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
 
40 73 Anton Haanpää Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:02,6 1:42,8 31,8 8,9
4   Joakim Axell Films MK   940  
 
41 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 13:03,4 1:43,6 46,1 0,8
4   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
 
42 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 13:03,9 1:44,1 46,6 0,5
5   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
 
43 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 13:06,6 1:46,8 1:13,0 2,7
11   Michaela Persson Hofors MS   242  
 
43 31 Mats Svenson SMK Märsta A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 13:06,6 1:46,8 49,3
6   Gunnar Envang Djurholms MK   Ascona  
 
45 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 13:07,7 1:47,9 1,1
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
 
45 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:07,7 1:47,9 17,8
2   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
47 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:08,9 1:49,1 19,0 1,2
3   Casper Björkman Gestrike RT   240  
 
48 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:11,6 1:51,8 21,7 2,7
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
 
49 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:12,9 1:53,1 5,2 1,3
2   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
 
50 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:14,7 1:54,9 43,9 1,8
5   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
 
51 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:15,8 1:56,0 45,0 1,1
6   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
 
52 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 13:16,6 1:56,8 59,3 0,8
7   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
 
53 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 13:16,8 1:57,0 59,5 0,2
8   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
 
54 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:32,7 2:12,9 1:01,9 15,9
7   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
 
55 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:36,4 2:16,6 28,7 3,7
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
56 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 13:39,8 2:20,0 3,4
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
57 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:41,2 2:21,4 33,5 1,4
4   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
 
58 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 13:47,4 2:27,6 6,2
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
59 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 13:49,9 2:30,1 2,5
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
 
60 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 13:55,1 2:35,3 1:36,9 5,2
3   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
61 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 14:01,3 2:41,5 21,5 6,2
2   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
 
62 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 14:01,6 2:41,8 21,8 0,3
3   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
 
63 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 14:06,6 2:46,8 26,8 5,0
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
 
64 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 14:20,9 3:01,1 1:50,1 14,3
8   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
 
65 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 14:35,8 3:16,0 2:18,5 14,9
9   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
 
66 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 15:33,5 4:13,7 3:15,3 57,7
4   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
 
67 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 15:33,7 4:13,9 0,2
1   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
 
68 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 15:53,9 4:34,1 20,2 20,2
2   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
 
69 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 15:55,4 4:35,6 2:15,6 1,5
5   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
 
70 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 16:05,9 4:46,1 3:47,7 10,5
5   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
 
71 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 22:35,5 11:15,7 9:27,8 6:29,6
5   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!