Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
On SS 2
75 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 4:41,4
1   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
2 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 4:46,5 5,1 5,1
1   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
3 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 4:48,0 6,6 1,5 1,5
2   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
4 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 4:48,8 7,4 7,4 0,8
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
5 37 David Dannevall Värmdö BK B - 4 wd Mitsubishi 4:49,6 8,2 0,8
1   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo  
 
6 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 4:50,3 8,9 3,8 0,7
3   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
 
7 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 4:50,5 9,1 4,0 0,2
4   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
 
8 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 4:51,2 9,8 9,8 0,7
3   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
 
9 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 4:53,2 11,8 11,8 2,0
4   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
10 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 4:55,7 14,3 6,1 2,5
2   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
 
11 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 4:56,0 14,6 0,3
1   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
12 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 4:56,5 15,1 15,1 0,5
5   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
 
13 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 4:57,9 16,5 11,4 1,4
5   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
14 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 4:58,1 16,7 2,1 0,2
2   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
15 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 4:59,4 18,0 3,4 1,3
3   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
16 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 4:59,7 18,3 10,1 0,3
3   Ola Persson Ludvika MS   9  
 
17 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 5:02,0 20,6 20,6 2,3
6   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
18 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 5:02,7 21,3 21,3 0,7
7   Per Westman Almunge MK   Corsa  
 
19 41 Lucas Branteström Rasbo MK B - 2 wd Opel 5:03,0 21,6 7,0 0,3
4   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
 
20 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 5:03,6 22,2 0,6
1   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
 
21 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 5:04,0 22,6 8,0 0,4
5   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
22 36 Ola Axelsson Västerås MS A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 5:04,1 22,7 0,1
1   Curt Lundmark Västerås MS   240  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
23 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 5:04,4 23,0 0,3 0,3
2   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
 
24 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 5:04,6 23,2 23,2 0,2
8   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
 
25 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 5:05,2 23,8 9,2 0,6
6   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
26 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 5:09,0 27,6 5,4 3,8
2   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
27 12 Hans Jansson MK Rimo A - 2 wd Volvo 5:09,8 28,4 28,4 0,8
9   Anderas Olsson Rasbo MK   940  
 
28 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 5:10,4 29,0 6,3 0,6
3   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
 
29 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 5:10,9 29,5 29,5 0,5
10   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
 
30 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:11,8 30,4 0,9
1   Adam Westlund Latvia   940  
 
31 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 5:12,0 30,6 7,9 0,2
4   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
 
32 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:12,2 30,8 0,4 0,2
2   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
 
33 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 5:12,5 31,1 8,9 0,3
3   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
 
34 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:13,8 32,4 1,3
1   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
 
35 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 5:14,0 32,6 18,0 0,2
7   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
 
36 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 5:15,9 34,5 29,4 1,9
6   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
37 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 5:16,2 34,8 20,2 0,3
8   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
 
38 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 5:17,3 35,9 1,1
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
 
39 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 5:18,2 36,8 22,2 0,9
9   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
 
40 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 5:19,2 37,8 37,8 1,0
11   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
 
41 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 5:19,8 38,4 23,8 0,6
10   Michaela Persson Hofors MS   242  
 
42 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 5:19,9 38,5 15,8 0,1
5   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
 
43 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:20,7 39,3 6,9 0,8
2   Casper Björkman Gestrike RT   240  
 
44 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:20,9 39,5 9,1 0,2
3   Lina Björklund Sandviken MK   940  
 
45 73 Anton Haanpää Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:22,1 40,7 10,3 1,2
4   Joakim Axell Films MK   940  
 
46 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:23,6 42,2 9,8 1,5
3   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
47 31 Mats Svenson SMK Märsta A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 5:24,4 43,0 20,3 0,8
6   Gunnar Envang Djurholms MK   Ascona  
 
48 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:26,1 44,7 12,3 1,7
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
 
49 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 5:27,6 46,2 31,6 1,5
11   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
 
50 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:29,5 48,1 12,2 1,9
2   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
 
51 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 5:29,7 48,3 48,3 0,2
12   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
 
52 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:30,0 48,6 18,2 0,3
5   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
 
53 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 5:31,5 50,1 27,4 1,5
7   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
 
54 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:32,0 50,6 20,2 0,5
6   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
 
54 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:32,0 50,6 14,7
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
56 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 5:32,2 50,8 0,2
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
57 9 Lars Wikman Sandvikens MK A - 2 wd Citroën 5:33,3 51,9 51,9 1,1
13   Anders Jonsson SMK Gävle   C2  
 
58 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:33,4 52,0 21,6 0,1
7   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
 
59 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 5:34,4 53,0 1,0
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
 
60 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 5:34,5 53,1 30,4 0,1
8   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
 
61 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:38,8 57,4 21,5 4,3
4   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
 
62 71 Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:41,5 1:00,1 29,7 2,7
8   Alexander Nordqvist Gestrike RT   940  
 
63 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 5:42,8 1:01,4 1,3
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
64 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 5:45,6 1:04,2 13,4 2,8
2   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
 
65 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 5:47,0 1:05,6 14,8 1,4
3   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
 
66 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 5:49,5 1:08,1 37,7 2,5
9   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
 
67 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 5:50,5 1:09,1 46,9 1,0
4   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
68 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 5:51,2 1:09,8 19,0 0,7
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
 
69 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 5:51,3 1:09,9 55,3 0,1
12   Kjell Arne Fammé   Golf  
 
70 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 5:52,1 1:10,7 48,5 0,8
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
 
71 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 6:03,6 1:22,2 59,5 11,5
9   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
 
72 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 6:09,1 1:27,7 5,5
1   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
 
73 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 6:38,6 1:57,2 1:06,4 29,5
5   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
 
74 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 6:41,6 2:00,2 32,5 3,0
2   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
 
75 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 10:11,0 5:29,6 4:53,7 3:29,4
5   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!