Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
On SS 1
79 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 3:02,8
1   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
2 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 3:02,9 0,1 0,1
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
3 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 3:03,0 0,2 0,1
1   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
4 37 David Dannevall Värmdö BK B - 4 wd Mitsubishi 3:03,7 0,9 0,7
1   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo  
 
5 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 3:04,2 1,4 1,4 0,5
2   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
6 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 3:05,3 2,5 2,4 1,1
2   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
 
7 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 3:05,7 2,9 2,8 0,4
3   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
8 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 3:06,0 3,2 3,1 0,3
4   Per Westman Almunge MK   Corsa  
 
9 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 3:06,2 3,4 3,2 0,2
2   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
10 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 3:06,3 3,5 3,5 0,1
3   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
 
11 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 3:07,0 4,2 4,1 0,7
5   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
 
12 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:07,3 4,5 4,5 0,3
4   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
13 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 3:08,0 5,2 5,0 0,7
3   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
13 41 Lucas Branteström Rasbo MK B - 2 wd Opel 3:08,0 5,2 5,0
3   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
 
15 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 3:08,4 5,6 5,5 0,4
6   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
 
16 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 3:08,5 5,7 5,7 0,1
5   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
17 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 3:09,8 7,0 6,9 1,3
7   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
18 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 3:10,2 7,4 7,2 0,4
5   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
19 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 3:10,8 8,0 7,9 0,6
8   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
20 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:10,9 8,1 0,1
1   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
 
21 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 3:11,1 8,3 8,3 0,2
6   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
 
22 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:11,6 8,8 0,5
1   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
 
22 15 Daniel Ernstedt KAK A - 2 wd Suzuki 3:11,6 8,8 8,7
9   Jonas Magnér KAK   Swift  
 
24 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 3:12,9 10,1 9,2 1,3
2   Ola Persson Ludvika MS   9  
 
25 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 3:13,2 10,4 9,5 0,3
3   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
 
26 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 3:13,5 10,7 10,6 0,3
10   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
 
27 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:14,4 11,6 2,8 0,9
2   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
 
28 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 3:15,3 12,5 0,9
1   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
29 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:15,4 12,6 0,1
1   Adam Westlund Latvia   940  
 
30 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 3:15,7 12,9 12,7 0,3
6   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
 
31 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 3:16,6 13,8 1,3 0,9
2   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
 
32 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 3:17,0 14,2 14,0 0,4
7   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
 
32 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 3:17,0 14,2 14,0
7   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
34 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 3:17,9 15,1 2,6 0,9
3   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
 
35 12 Hans Jansson MK Rimo A - 2 wd Volvo 3:18,4 15,6 15,5 0,5
11   Anderas Olsson Rasbo MK   940  
 
36 31 Mats Svenson SMK Märsta A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:19,1 16,3 7,5 0,7
3   Gunnar Envang Djurholms MK   Ascona  
 
37 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:19,4 16,6 16,4 0,3
9   Michaela Persson Hofors MS   242  
 
38 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 3:19,6 16,8 8,7 0,2
2   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
 
39 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 3:19,9 17,1 17,0 0,3
12   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
 
39 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:19,9 17,1
1   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
41 36 Ola Axelsson Västerås MS A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:20,1 17,3 8,5 0,2
4   Curt Lundmark Västerås MS   240  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
42 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:20,4 17,6 0,5 0,3
2   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
 
43 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:21,0 18,2 5,6 0,6
2   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
 
44 73 Anton Haanpää Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:21,1 18,3 5,7 0,1
3   Joakim Axell Films MK   940  
 
45 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 3:22,0 19,2 10,4 0,9
5   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
 
46 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 3:22,5 19,7 19,6 0,5
13   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
 
47 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:23,6 20,8 3,7 1,1
3   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
 
48 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:25,4 22,6 5,5 1,8
4   Casper Björkman Gestrike RT   240  
 
49 53 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B - 2 wd Opel 3:26,1 23,3 23,1 0,7
10   Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B 2.4  
 
50 76 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 3:26,2 23,4 0,1
1   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf  
 
51 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 3:26,4 23,6 0,2
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
 
51 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 3:26,4 23,6 11,1
4   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
53 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:26,5 23,7 15,6 0,1
3   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
 
53 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:26,5 23,7 23,5
11   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
 
55 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 3:27,0 24,2 24,0 0,5
12   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
 
56 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:28,7 25,9 13,3 1,7
4   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
 
56 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:28,7 25,9 17,1
6   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
 
58 106 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 3:29,4 26,6 14,1 0,7
5   Stefan Wallman Haninge MK   E36  
 
59 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:29,5 26,7 18,6 0,1
4   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
 
60 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:29,8 27,0 14,4 0,3
5   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
 
60 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:29,8 27,0
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
60 9 Lars Wikman Sandvikens MK A - 2 wd Citroën 3:29,8 27,0 26,9
14   Anders Jonsson SMK Gävle   C2  
 
63 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:30,4 27,6 18,8 0,6
7   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
 
64 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:30,5 27,7 15,1 0,1
6   Lina Björklund Sandviken MK   940  
 
64 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 3:30,5 27,7 4,3
2   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
66 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:30,7 27,9 19,8 0,2
5   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
67 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:31,5 28,7 19,9 0,8
8   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
 
68 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:33,7 30,9 18,3 2,2
7   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
 
69 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 3:34,5 31,7 31,5 0,8
13   Kjell Arne Fammé   Golf  
 
70 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 3:37,3 34,5 11,1 2,8
3   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
 
71 71 Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:39,1 36,3 23,7 1,8
8   Alexander Nordqvist Gestrike RT   940  
 
72 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 3:40,5 37,7 14,3 1,4
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
 
73 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 3:41,8 39,0 15,6 1,3
5   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
 
74 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:42,4 39,6 27,0 0,6
9   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
 
75 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 3:43,9 41,1 28,6 1,5
6   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
 
76 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:45,4 42,6 1,5
1   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
 
77 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:50,7 47,9 39,1 5,3
9   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
 
78 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 4:00,6 57,8 15,2 9,9
2   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
 
79 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 4:06,2 1:03,4 40,0 5,6
6   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!