Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
On SS 6
102 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 4:08,2
1   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
2 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 4:17,1 8,9 8,9 8,9
2   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
 
3 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 4:19,4 11,2 11,2 2,3
3   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
4 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 4:20,2 12,0 0,8
1   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
 
5 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 4:23,4 15,2 3,2
1   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
 
6 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 4:24,0 15,8 15,8 0,6
4   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
 
7 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 4:24,6 16,4 1,2 0,6
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
 
8 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 4:25,6 17,4 1,0
1   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
 
8 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 4:25,6 17,4 2,2
3   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
 
10 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:26,7 18,5 1,1 1,1
2   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
11 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:26,8 18,6 1,2 0,1
3   Ida Bood MK Ratten   242  
 
12 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 4:27,5 19,3 1,9 0,7
4   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
13 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:28,1 19,9 2,5 0,6
5   Ulf Rinden   240  
 
14 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 4:28,9 20,7 8,7 0,8
2   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
 
15 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:29,9 21,7 4,3 1,0
6   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
 
16 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 4:30,3 22,1 10,1 0,4
3   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
16 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:30,3 22,1 6,9
4   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
18 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:31,4 23,2 5,8 1,1
7   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
19 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 4:31,7 23,5 8,3 0,3
5   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
 
20 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:31,8 23,6 6,2 0,1
8   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
 
21 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:32,0 23,8 0,2
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
 
22 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:33,4 25,2 1,4 1,4
2   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
22 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:33,4 25,2 1,4
2   Kent Larsson MK Team Westom   244  
 
24 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 4:34,9 26,7 9,3 1,5
9   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
24 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:34,9 26,7 9,3
9   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
26 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 4:35,3 27,1 0,4
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
27 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 4:36,1 27,9 0,8 0,8
2   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
28 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:36,9 28,7 13,5 0,8
6   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
29 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:37,3 29,1 11,7 0,4
11   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
30 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 4:37,4 29,2 0,1
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
30 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 4:37,4 29,2 17,2
4   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
 
32 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 4:37,5 29,3 29,3 0,1
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
 
33 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:37,6 29,4 0,1
1   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
34 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:38,2 30,0 0,6 0,6
2   Kalle Lindskog   940  
 
35 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 4:38,3 30,1 3,0 0,1
3   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
36 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:38,7 30,5 13,1 0,4
12   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
37 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:39,0 30,8 13,4 0,3
13   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
38 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:39,5 31,3 1,9 0,5
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
39 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 4:40,1 31,9 16,7 0,6
7   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
40 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:40,6 32,4 15,0 0,5
14   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
40 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 4:40,6 32,4 15,0
14   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
42 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:41,4 33,2 15,8 0,8
16   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
43 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:42,0 33,8 16,4 0,6
17   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
 
44 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 4:43,0 34,8 22,8 1,0
5   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
44 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:43,0 34,8 5,6
2   Emil Widström Munkfors MC   240  
 
46 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:43,7 35,5 18,1 0,7
18   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
47 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 4:45,1 36,9 1,4
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
48 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 4:48,0 39,8 2,9 2,9
2   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
49 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:49,0 40,8 23,4 1,0
19   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
50 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:49,5 41,3 17,5 0,5
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
51 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:49,6 41,4 12,2 0,1
3   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
 
52 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:50,0 41,8 12,6 0,4
4   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
 
53 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 4:50,6 42,4 15,3 0,6
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
54 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 4:51,1 42,9 6,0 0,5
3   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
55 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:51,6 43,4 14,2 0,5
5   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
56 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:51,7 43,5 28,3 0,1
8   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
57 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:52,0 43,8 14,6 0,3
6   Erik Hed Säffle MC   242  
 
58 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 4:52,2 44,0 32,0 0,2
6   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
 
59 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 4:52,3 44,1 0,1
1   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
 
60 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:52,5 44,3 15,1 0,2
7   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
60 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:52,5 44,3 29,1
9   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
 
62 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:53,1 44,9 15,7 0,6
8   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
 
63 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:53,9 45,7 28,3 0,8
20   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
64 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 4:57,7 49,5 12,6 3,8
4   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
65 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 4:57,9 49,7 34,5 0,2
10   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
 
66 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:58,0 49,8 20,6 0,1
9   Dan Fogderud SMK Eda   940  
 
67 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:58,8 50,6 21,4 0,8
10   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
68 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:58,9 50,7 21,5 0,1
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
69 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 4:59,0 50,8 23,7 0,1
5   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
70 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 5:02,2 54,0 9,9 3,2
2   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
71 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 5:02,7 54,5 17,6 0,5
5   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
72 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:03,0 54,8 25,4 0,3
4   Hans Stridh Degerfors RC   940  
 
73 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 5:03,9 55,7 28,6 0,9
6   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
74 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 5:04,7 56,5 19,6 0,8
6   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
75 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 5:05,2 57,0 29,9 0,5
7   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
 
76 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 5:06,3 58,1 46,1 1,1
7   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
76 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 5:06,3 58,1 14,0
3   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
 
78 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:07,7 59,5 30,3 1,4
12   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
79 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:08,2 1:00,0 30,8 0,5
13   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
 
80 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:09,0 1:00,8 45,6 0,8
11   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
 
81 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 5:09,8 1:01,6 49,6 0,8
8   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
82 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:10,4 1:02,2 33,0 0,6
14   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
83 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:11,2 1:03,0 33,8 0,8
15   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
84 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 5:11,8 1:03,6 19,5 0,6
4   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
85 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 5:12,3 1:04,1 20,0 0,5
5   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
 
86 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:12,6 1:04,4 35,2 0,3
16   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
87 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 5:18,0 1:09,8 25,7 5,4
6   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
 
88 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:19,0 1:10,8 41,6 1,0
17   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
89 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 5:26,7 1:18,5 34,4 7,7
7   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
90 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 5:45,1 1:36,9 1:24,9 18,4
9   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
 
91 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:10,8 2:02,6 1:45,2 25,7
21   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
92 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 7:49,1 3:40,9 1:38,3
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
 
93 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 7:52,7 3:44,5 3,6 3,6
2   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
 
94 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 7:52,9 3:44,7 3,8 0,2
3   Rose-Marie Andersson   V4  
 
95 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 7:53,4 3:45,2 4,3 0,5
4   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
 
96 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 7:54,2 3:46,0 5,1 0,8
5   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
 
97 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 7:54,4 3:46,2 5,3 0,2
6   Rickard Stenblom Götene MK   900  
 
98 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 7:54,6 3:46,4 5,5 0,2
7   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
 
99 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 7:54,7 3:46,5 5,6 0,1
8   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
 
100 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 7:54,8 3:46,6 5,7 0,1
9   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
 
100 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 7:54,8 3:46,6 5,7
9   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
102 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 7:56,3 3:48,1 7,2 1,5
11   Roger Jansson Götene MK   V4  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!