Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
On SS 5
105 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:27,4
1   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
2 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:40,7 13,3 13,3 13,3
2   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
 
3 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 5:40,9 13,5 0,2
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
 
4 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 5:44,7 17,3 3,8
1   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
 
5 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 5:45,3 17,9 4,4 0,6
2   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
 
6 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 5:45,6 18,2 0,3
1   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
 
7 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:46,3 18,9 1,6 0,7
2   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
8 41 Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:46,6 19,2 1,9 0,3
3   Per Wiksten MK Ratten   240  
 
9 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:47,9 20,5 3,2 1,3
4   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
10 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 5:48,7 21,3 21,3 0,8
3   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
 
11 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 5:48,9 21,5 8,0 0,2
3   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
 
12 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:51,2 23,8 6,5 2,3
5   Ida Bood MK Ratten   242  
 
13 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:52,5 25,1 7,8 1,3
6   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
 
14 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:53,0 25,6 0,5
1   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
15 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:54,9 27,5 14,0 1,9
4   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
16 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 5:56,0 28,6 11,3 1,1
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
17 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 5:56,1 28,7 15,2 0,1
5   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
 
18 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:56,2 28,8 0,1
1   Kalle Lindskog   940  
 
19 44 Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:56,3 28,9 11,6 0,1
8   Magnus Broman Fryksdalens MK   242  
 
20 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:56,6 29,2 3,6 0,3
2   Kent Larsson MK Team Westom   244  
 
21 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:58,7 31,3 14,0 2,1
9   Ulf Rinden   240  
 
22 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 5:59,0 31,6 13,4 0,3
2   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
 
23 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:00,7 33,3 16,0 1,7
10   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
 
24 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:02,1 34,7 5,9 1,4
2   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
25 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:02,9 35,5 6,7 0,8
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
26 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 6:03,6 36,2 0,7
1   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
27 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:04,0 36,6 19,3 0,4
11   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
28 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 6:05,4 38,0 1,8 1,4
2   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
29 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 6:06,2 38,8 0,8
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
30 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 6:06,7 39,3 21,1 0,5
3   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
31 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 6:06,9 39,5 21,3 0,2
4   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
32 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 6:07,3 39,9 3,7 0,4
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
32 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:07,3 39,9 14,3
3   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
 
34 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:07,6 40,2 1,4 0,3
2   Dan Fogderud SMK Eda   940  
 
35 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:08,2 40,8 23,5 0,6
12   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
35 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:08,2 40,8 23,5
12   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
37 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 6:09,0 41,6 23,4 0,8
5   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
 
38 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:09,6 42,2 24,9 0,6
14   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
39 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:10,6 43,2 29,7 1,0
6   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
40 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:11,7 44,3 5,5 1,1
3   Emil Widström Munkfors MC   240  
 
41 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 6:12,4 45,0 27,7 0,7
15   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
42 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:12,6 45,2 19,6 0,2
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
43 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 6:12,7 45,3 0,1
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
44 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:13,5 46,1 28,8 0,8
16   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
45 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 6:14,1 46,7 33,2 0,6
7   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
46 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 6:15,3 47,9 30,6 1,2
17   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
47 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 6:15,7 48,3 3,0 0,4
2   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
48 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:17,0 49,6 32,3 1,3
18   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
 
49 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 6:19,0 51,6 51,6 2,0
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
 
50 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:19,9 52,5 35,2 0,9
19   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
51 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:20,2 52,8 35,5 0,3
20   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
52 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:21,6 54,2 15,4 1,4
4   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
 
53 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 6:23,7 56,3 20,1 2,1
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
53 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:23,7 56,3 17,5
5   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
55 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 6:24,2 56,8 11,5 0,5
3   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
56 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:24,4 57,0 39,7 0,2
21   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
57 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:25,3 57,9 19,1 0,9
6   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
58 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:26,1 58,7 19,9 0,8
7   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
 
59 113 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 6:26,5 59,1 13,8 0,4
4   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: ECSvenska AB
 
60 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:27,9 1:00,5 1,4
1   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
61 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:29,7 1:02,3 48,8 1,8
8   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
62 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:30,0 1:02,6 23,8 0,3
8   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
 
63 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 6:31,2 1:03,8 45,6 1,2
6   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
 
64 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:32,3 1:04,9 47,6 1,1
22   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
65 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 6:33,3 1:05,9 5,4 1,0
2   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
 
66 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:35,2 1:07,8 29,0 1,9
9   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
67 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:37,0 1:09,6 30,8 1,8
10   Erik Hed Säffle MC   242  
 
68 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 6:39,0 1:11,6 35,4 2,0
5   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
69 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:39,6 1:12,2 11,7 0,6
3   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
70 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 6:40,0 1:12,6 1:12,6 0,4
5   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
71 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:40,5 1:13,1 34,3 0,5
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
72 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 6:42,6 1:15,2 29,9 2,1
5   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
73 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 6:42,7 1:15,3 1:01,8 0,1
9   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
 
74 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:42,9 1:15,5 36,7 0,2
12   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
75 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:43,3 1:15,9 58,6 0,4
23   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
76 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:44,9 1:17,5 48,7 1,6
4   Hans Stridh Degerfors RC   940  
 
77 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 6:46,7 1:19,3 43,1 1,8
6   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
 
78 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 6:47,1 1:19,7 43,5 0,4
7   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
78 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 6:47,1 1:19,7 34,4
6   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
80 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 6:48,3 1:20,9 20,4 1,2
4   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
 
81 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:49,2 1:21,8 43,0 0,9
13   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
82 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 6:51,6 1:24,2 38,9 2,4
7   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
83 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:51,7 1:24,3 45,5 0,1
14   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
 
84 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:55,1 1:27,7 1:14,2 3,4
10   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
 
85 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 6:57,1 1:29,7 1:11,5 2,0
7   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
86 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 6:58,7 1:31,3 1:13,1 1,6
8   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
86 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:58,7 1:31,3 52,5
15   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
88 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:59,4 1:32,0 53,2 0,7
16   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
89 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 7:03,7 1:36,3 1:22,8 4,3
11   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
 
90 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 7:05,6 1:38,2 37,7 1,9
5   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
 
91 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 7:06,0 1:38,6 38,1 0,4
6   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
 
92 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 7:12,6 1:45,2 1:06,4 6,6
17   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
93 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 7:27,9 2:00,5 1:00,0 15,3
7   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
94 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 7:58,6 2:31,2 2:13,0 30,7
9   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
 
95 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 11:27,1 5:59,7 3:28,5
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
 
96 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 11:31,9 6:04,5 4,8 4,8
2   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
 
97 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 11:33,4 6:06,0 6,3 1,5
3   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
 
98 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 11:33,6 6:06,2 6,5 0,2
4   Rose-Marie Andersson   V4  
 
98 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 11:33,6 6:06,2 6,5
4   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
 
100 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 11:34,2 6:06,8 7,1 0,6
6   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
 
100 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 11:34,2 6:06,8 7,1
6   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
 
102 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 11:34,4 6:07,0 7,3 0,2
8   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
 
103 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 11:34,7 6:07,3 7,6 0,3
9   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
103 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 11:34,7 6:07,3 7,6
9   Rickard Stenblom Götene MK   900  
 
105 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 11:35,7 6:08,3 8,6 1,0
11   Roger Jansson Götene MK   V4  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!