Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
On SS 4
111 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 3:20,2
1   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
2 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 3:22,9 2,7 2,7 2,7
2   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
 
3 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 3:29,4 9,2 6,5
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
 
4 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 3:30,2 10,0 10,0 0,8
3   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
5 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 3:30,5 10,3 0,3
1   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
 
6 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:30,8 10,6 0,3
1   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
6 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 3:30,8 10,6
1   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
 
8 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 3:30,9 10,7 1,5 0,1
2   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
 
9 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:31,8 11,6 1,0 0,9
3   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
10 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:32,0 11,8 1,2 0,2
4   Ulf Rinden   240  
 
11 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:33,1 12,9 2,3 1,1
5   Ida Bood MK Ratten   242  
 
12 41 Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:33,2 13,0 2,4 0,1
6   Per Wiksten MK Ratten   240  
 
13 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 3:33,3 13,1 13,1 0,1
4   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
 
13 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 3:33,3 13,1 3,9
3   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
 
15 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:34,2 14,0 3,4 0,9
7   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
 
16 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:34,8 14,6 4,0 0,6
8   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
 
17 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:35,4 15,2 6,0 0,6
4   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
18 44 Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:35,5 15,3 4,7 0,1
9   Magnus Broman Fryksdalens MK   242  
 
19 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:36,3 16,1 0,8
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
 
20 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 3:36,4 16,2 7,0 0,1
5   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
 
21 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:37,7 17,5 1,4 1,3
2   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
22 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:38,3 18,1 7,5 0,6
10   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
23 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:39,6 19,4 1,3
1   Kalle Lindskog   940  
 
24 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 3:39,8 19,6 9,0 0,2
11   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
25 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 3:40,4 20,2 0,6
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
26 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:40,6 20,4 9,8 0,2
12   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
27 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 3:40,8 20,6 0,4 0,2
2   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
28 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 3:41,0 20,8 10,5 0,2
2   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
 
29 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:41,4 21,2 1,8 0,4
2   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
30 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 3:41,5 21,3 11,0 0,1
3   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
31 24 Reine Nyberg Forshaga MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 3:42,0 21,8 12,6 0,5
6   Alexander Glavsjö Holm Fryksdalens MK   Sunny Kit Car  
 
32 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 3:42,1 21,9 1,7 0,1
3   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
33 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 3:43,0 22,8 13,6 0,9
7   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
34 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:43,6 23,4 12,8 0,6
13   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
35 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 3:43,7 23,5 23,5 0,1
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
 
36 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 3:44,2 24,0 0,5
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
37 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:44,3 24,1 13,5 0,1
14   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
37 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 3:44,3 24,1 13,8
4   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
39 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:44,6 24,4 5,0 0,3
3   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
40 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 3:44,7 24,5 13,9 0,1
15   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
41 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:44,9 24,7 14,1 0,2
16   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
42 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:46,0 25,8 16,6 1,1
8   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
43 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 3:46,6 26,4 16,1 0,6
5   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
 
44 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:46,7 26,5 15,9 0,1
17   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
44 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:46,7 26,5 15,9
17   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
 
46 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:47,6 27,4 3,4 0,9
2   Emil Widström Munkfors MC   240  
 
47 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 3:48,1 27,9 7,7 0,5
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
48 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 3:48,4 28,2 17,6 0,3
19   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
49 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:48,8 28,6 18,0 0,4
20   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
50 42 Tommy Andersson SMK Trollhättan Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:49,9 29,7 19,1 1,1
21   Oskar Heden Kullings MS   940  
Entrant: Tallrot in Sport
 
51 102 Johan Holm SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:50,6 30,4 6,4 0,7
3   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
52 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 3:50,9 30,7 0,3
1   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
53 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 3:51,3 31,1 0,4 0,4
2   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
54 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:51,6 31,4 7,4 0,3
4   Dan Fogderud SMK Eda   940  
 
55 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:51,7 31,5 22,3 0,1
9   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
56 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:52,1 31,9 15,8 0,4
3   Kent Larsson MK Team Westom   244  
 
57 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 3:52,5 32,3 1,6 0,4
3   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
58 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:52,6 32,4 21,8 0,1
22   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
58 114 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 3:52,6 32,4 1,7
4   Anders Östlund Hällefors MK   240  
Entrant: Kjellbergs AB
 
60 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:53,3 33,1 17,0 0,7
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
61 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 3:53,8 33,6 0,5
1   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
62 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 3:55,0 34,8 25,6 1,2
10   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
 
62 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:55,0 34,8 10,8
5   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
 
64 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:55,2 35,0 11,0 0,2
6   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
65 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 3:55,9 35,7 25,4 0,7
6   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
66 113 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 3:56,3 36,1 5,4 0,4
5   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: ECSvenska AB
 
67 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:56,5 36,3 25,7 0,2
23   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
68 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:56,6 36,4 12,4 0,1
7   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
69 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 3:56,9 36,7 26,4 0,3
7   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
 
70 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:57,1 36,9 12,9 0,2
8   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
 
71 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 3:57,9 37,7 7,0 0,8
6   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
72 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:58,7 38,5 14,5 0,8
9   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
73 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:59,0 38,8 14,8 0,3
10   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
 
74 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:59,1 38,9 19,5 0,1
4   Hans Stridh Degerfors RC   940  
 
75 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 3:59,4 39,2 5,6 0,3
2   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
 
76 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 3:59,7 39,5 19,3 0,3
5   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
77 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 4:00,8 40,6 30,0 1,1
24   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
78 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:00,9 40,7 16,7 0,1
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
79 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 4:01,3 41,1 20,9 0,4
6   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
80 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:01,6 41,4 17,4 0,3
12   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
81 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 4:01,7 41,5 7,9 0,1
3   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
82 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:02,6 42,4 18,4 0,9
13   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
 
83 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 4:03,4 43,2 23,0 0,8
7   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
 
84 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 4:03,7 43,5 12,8 0,3
7   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
85 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:03,8 43,6 19,6 0,1
14   Erik Hed Säffle MC   242  
 
86 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:05,5 45,3 21,3 1,7
15   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
87 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 4:05,6 45,4 11,8 0,1
4   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
 
88 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:06,7 46,5 37,3 1,1
11   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
 
89 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:07,8 47,6 23,6 1,1
16   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
90 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 4:08,0 47,8 37,5 0,2
8   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
91 86 Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:08,1 47,9 23,9 0,1
17   Anders Örstrand Forshaga MC   240  
 
92 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 4:09,2 49,0 18,3 1,1
8   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
93 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:14,7 54,5 30,5 5,5
18   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
94 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 4:16,6 56,4 22,8 1,9
5   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
 
95 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 4:18,9 58,7 34,7 2,3
19   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
96 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 4:19,7 59,5 50,3 0,8
12   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
 
97 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 4:33,8 1:13,6 40,0 14,1
6   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
98 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 4:38,8 1:18,6 1:08,3 5,0
9   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
 
99 80 Niclas Lundgren Åmåls MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:11,6 1:51,4 1:32,0 32,8
5   Marcus Persson Åmåls MK   940  
 
100 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 5:55,7 2:35,5 2:01,9 44,1
7   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
 
101 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 6:31,4 3:11,2 35,7
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
 
102 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 6:34,4 3:14,2 3,0 3,0
2   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
 
103 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 6:34,5 3:14,3 3,1 0,1
3   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
 
104 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 6:34,7 3:14,5 3,3 0,2
4   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
 
105 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 6:35,0 3:14,8 3,6 0,3
5   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
 
106 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 6:35,6 3:15,4 4,2 0,6
6   Rose-Marie Andersson   V4  
 
107 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 6:35,8 3:15,6 4,4 0,2
7   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
 
108 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 6:36,0 3:15,8 4,6 0,2
8   Roger Jansson Götene MK   V4  
 
109 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 6:36,1 3:15,9 4,7 0,1
9   Rickard Stenblom Götene MK   900  
 
110 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 6:36,2 3:16,0 4,8 0,1
10   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
110 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 6:36,2 3:16,0 4,8
10   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!