Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
On SS 3
114 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:04,7
1   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
2 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:10,0 5,3 5,3 5,3
2   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
 
3 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 5:18,0 13,3 13,3 8,0
3   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
4 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 5:20,7 16,0 2,7
1   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
 
5 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 5:22,6 17,9 1,9
1   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
 
6 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 5:24,0 19,3 1,4
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
 
7 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:24,4 19,7 1,8 0,4
2   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
8 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 5:24,5 19,8 0,5 0,1
2   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
 
9 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 5:24,9 20,2 0,9 0,4
3   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
 
10 41 Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:28,1 23,4 5,5 3,2
3   Per Wiksten MK Ratten   240  
 
11 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:28,2 23,5 5,6 0,1
4   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
 
12 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:28,8 24,1 6,2 0,6
5   Ulf Rinden   240  
 
13 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:29,1 24,4 6,5 0,3
6   Ida Bood MK Ratten   242  
 
14 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:29,6 24,9 7,0 0,5
7   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
15 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 5:29,8 25,1 25,1 0,2
4   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
 
16 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:30,7 26,0 0,9
1   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
17 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 5:31,6 26,9 7,6 0,9
4   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
 
18 44 Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:32,2 27,5 9,6 0,6
8   Magnus Broman Fryksdalens MK   242  
 
19 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:32,6 27,9 8,6 0,4
5   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
20 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:32,7 28,0 10,1 0,1
9   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
21 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:32,9 28,2 2,2 0,2
2   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
 
22 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:35,1 30,4 2,2
1   Kalle Lindskog   940  
 
23 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 5:35,9 31,2 13,3 0,8
10   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
24 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 5:36,0 31,3 15,3 0,1
2   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
 
25 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:38,4 33,7 15,8 2,4
11   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
26 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 5:39,5 34,8 18,8 1,1
3   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
 
27 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 5:40,3 35,6 0,8
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
27 18 Daniel Ernstedt KAK Klass 2 Supercupen (Fwd) Suzuki 5:40,3 35,6 16,3
6   Jonas Magner KAK Motorsport   Swift  
 
29 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:41,6 36,9 19,0 1,3
12   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
 
30 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:43,1 38,4 20,5 1,5
13   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
31 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 5:43,7 39,0 3,4 0,6
2   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
32 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 5:44,5 39,8 23,8 0,8
4   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
33 24 Reine Nyberg Forshaga MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 5:44,6 39,9 20,6 0,1
7   Alexander Glavsjö Holm Fryksdalens MK   Sunny Kit Car  
 
33 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:44,6 39,9 9,5
2   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
35 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:44,7 40,0 22,1 0,1
14   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
36 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 5:46,3 41,6 1,6
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
36 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 5:46,3 41,6 6,0
3   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
38 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:46,4 41,7 23,8 0,1
15   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
39 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 5:47,3 42,6 26,6 0,9
5   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
40 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:47,5 42,8 1,2 0,2
2   Dan Fogderud SMK Eda   940  
 
41 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:47,7 43,0 12,6 0,2
3   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
42 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 5:48,9 44,2 26,3 1,2
16   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
43 74 Rickard Gustafsson SMK Södermanland B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:49,3 44,6 14,2 0,4
4   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
44 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:49,4 44,7 26,8 0,1
17   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
 
45 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:49,8 45,1 25,8 0,4
8   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
46 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 5:49,9 45,2 0,1
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
47 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:52,7 48,0 30,1 2,8
18   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
48 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:53,2 48,5 30,6 0,5
19   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
48 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:53,2 48,5 48,5
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
 
50 42 Tommy Andersson SMK Trollhättan Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:53,3 48,6 30,7 0,1
20   Oskar Heden Kullings MS   940  
Entrant: Tallrot in Sport
 
50 102 Johan Holm SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:53,3 48,6 7,0
3   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
52 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 5:53,4 48,7 29,4 0,1
9   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
53 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 5:53,5 48,8 30,9 0,1
21   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
54 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:53,9 49,2 29,9 0,4
10   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
55 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:54,0 49,3 31,4 0,1
22   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
55 80 Niclas Lundgren Åmåls MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:54,0 49,3 18,9
5   Marcus Persson Åmåls MK   940  
 
57 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:54,6 49,9 23,9 0,6
3   Kent Larsson MK Team Westom   244  
 
58 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:56,5 51,8 25,8 1,9
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
59 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:56,6 51,9 10,3 0,1
4   Emil Widström Munkfors MC   240  
 
60 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 5:57,4 52,7 17,1 0,8
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
61 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:59,9 55,2 13,6 2,5
5   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
 
61 114 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 5:59,9 55,2 10,0
2   Anders Östlund Hällefors MK   240  
Entrant: Kjellbergs AB
 
63 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 6:02,7 58,0 12,8 2,8
3   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
64 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 6:03,2 58,5 13,3 0,5
4   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
65 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 6:03,5 58,8 42,8 0,3
6   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
 
66 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:03,8 59,1 17,5 0,3
6   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
 
67 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 6:03,9 59,2 43,2 0,1
7   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
68 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 6:05,4 1:00,7 1,5
1   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
 
69 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:06,4 1:01,7 1,0 1,0
2   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
70 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:06,7 1:02,0 20,4 0,3
7   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
71 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 6:07,0 1:02,3 43,0 0,3
11   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
 
72 113 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 6:07,2 1:02,5 17,3 0,2
5   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: ECSvenska AB
 
73 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:08,0 1:03,3 21,7 0,8
8   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
74 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:08,2 1:03,5 21,9 0,2
9   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
 
75 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:09,5 1:04,8 46,9 1,3
23   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
76 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:09,7 1:05,0 47,1 0,2
24   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
77 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:13,4 1:08,7 27,1 3,7
10   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
 
78 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:14,2 1:09,5 27,9 0,8
11   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
79 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 6:15,7 1:11,0 25,8 1,5
6   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
80 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 6:16,0 1:11,3 35,7 0,3
5   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
81 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:16,5 1:11,8 30,2 0,5
12   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
82 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:17,2 1:12,5 11,8 0,7
3   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
83 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 6:17,7 1:13,0 37,4 0,5
6   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
84 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:19,6 1:14,9 55,6 1,9
12   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
 
85 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 6:20,7 1:16,0 40,4 1,1
7   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
 
86 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:21,1 1:16,4 46,0 0,4
6   Hans Stridh Degerfors RC   940  
 
87 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:22,4 1:17,7 36,1 1,3
13   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
88 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 6:23,0 1:18,3 1:02,3 0,6
8   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
89 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:23,5 1:18,8 37,2 0,5
14   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
90 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 6:23,6 1:18,9 33,7 0,1
7   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
91 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 6:25,1 1:20,4 19,7 1,5
4   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
 
92 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 6:25,6 1:20,9 35,7 0,5
8   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
93 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:25,7 1:21,0 39,4 0,1
15   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
94 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 6:29,1 1:24,4 23,7 3,4
5   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
 
95 86 Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:30,8 1:26,1 44,5 1,7
16   Anders Örstrand Forshaga MC   240  
 
96 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:35,7 1:31,0 49,4 4,9
17   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
97 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:39,2 1:34,5 1:15,2 3,5
13   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
 
98 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 6:43,4 1:38,7 38,0 4,2
6   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
 
99 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:44,3 1:39,6 58,0 0,9
18   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
100 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 7:15,8 2:11,1 1:55,1 31,5
9   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
 
101 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 7:16,0 2:11,3 1:10,6 0,2
7   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
102 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 8:23,5 3:18,8 2:37,2 1:07,5
19   Erik Hed Säffle MC   242  
 
103 51 Michael Johansson Säffle MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volo 9:01,5 3:56,8 3:38,9 38,0
25   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant: SPADER ÄZZ
 
104 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 10:48,1 5:43,4 1:46,6
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
 
105 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 10:53,1 5:48,4 5,0 5,0
2   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
 
106 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 10:53,7 5:49,0 5,6 0,6
3   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
 
107 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 10:54,0 5:49,3 5,9 0,3
4   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
 
108 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 10:54,5 5:49,8 6,4 0,5
5   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
 
109 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 10:54,6 5:49,9 6,5 0,1
6   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
110 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 10:54,8 5:50,1 6,7 0,2
7   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
 
111 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 10:55,0 5:50,3 6,9 0,2
8   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
 
112 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 10:55,4 5:50,7 7,3 0,4
9   Rose-Marie Andersson   V4  
 
113 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 10:55,6 5:50,9 7,5 0,2
10   Rickard Stenblom Götene MK   900  
 
114 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 10:57,3 5:52,6 9,2 1,7
11   Roger Jansson Götene MK   V4  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!