Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
On SS 2
115 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 4:59,7
1   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
 
2 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 5:09,1 9,4 9,4
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
 
3 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 5:09,9 10,2 10,2 0,8
2   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
4 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 5:11,9 12,2 2,8 2,0
2   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
 
5 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:12,4 12,7 0,5
1   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
5 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 5:12,4 12,7 3,3
3   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
 
7 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 5:12,5 12,8 0,1 0,1
2   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
 
8 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:14,4 14,7 2,0 1,9
3   Ida Bood MK Ratten   242  
 
9 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 5:14,9 15,2 0,5
1   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
 
10 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:17,0 17,3 4,6 2,1
4   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
 
11 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 5:17,6 17,9 2,7 0,6
2   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
 
12 41 Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:17,8 18,1 5,4 0,2
5   Per Wiksten MK Ratten   240  
 
13 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:18,1 18,4 5,7 0,3
6   Ulf Rinden   240  
 
14 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 5:18,3 18,6 18,6 0,2
3   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
 
15 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:20,4 20,7 2,1
1   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
16 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:21,9 22,2 12,8 1,5
4   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
17 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:22,1 22,4 1,7 0,2
2   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
 
18 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 5:23,0 23,3 10,6 0,9
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
19 18 Daniel Ernstedt KAK Klass 2 Supercupen (Fwd) Suzuki 5:24,0 24,3 14,9 1,0
5   Jonas Magner KAK Motorsport   Swift  
 
20 44 Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:25,5 25,8 13,1 1,5
8   Magnus Broman Fryksdalens MK   242  
 
21 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:26,5 26,8 6,1 1,0
3   Kent Larsson MK Team Westom   244  
 
22 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 5:26,6 26,9 17,5 0,1
6   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
 
23 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:27,4 27,7 0,8
1   Kalle Lindskog   940  
 
24 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 5:28,3 28,6 0,9
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
25 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:28,5 28,8 16,1 0,2
9   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
 
26 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 5:29,3 29,6 1,0 0,8
2   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
27 74 Rickard Gustafsson SMK Södermanland B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:30,7 31,0 3,3 1,4
2   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
28 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 5:31,2 31,5 16,3 0,5
3   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
29 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 5:31,5 31,8 3,2 0,3
3   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
30 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 5:31,9 32,2 17,0 0,4
4   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
 
31 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:33,1 33,4 20,7 1,2
10   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
32 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:33,5 33,8 21,1 0,4
11   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
33 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 5:34,3 34,6 25,2 0,8
7   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
33 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:34,3 34,6 21,9
12   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
35 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:35,0 35,3 22,6 0,7
13   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
36 64 Petter Fausko Asker og Bærum Motorsport Appendix K Opel 5:35,1 35,4 20,2 0,1
5   Ole Andresen Asker og Bearum Motorsport   Kadett  
 
37 24 Reine Nyberg Forshaga MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 5:35,3 35,6 26,2 0,2
8   Alexander Glavsjö Holm Fryksdalens MK   Sunny Kit Car  
 
38 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 5:35,4 35,7 0,1
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
39 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 5:35,8 36,1 20,9 0,4
6   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
40 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:35,9 36,2 23,5 0,1
14   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
41 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:38,8 39,1 18,4 2,9
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
42 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:39,1 39,4 3,7 0,3
2   Dan Fogderud SMK Eda   940  
 
43 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:39,3 39,6 11,9 0,2
3   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
43 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 5:39,3 39,6
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
45 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 5:40,9 41,2 28,5 1,6
15   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
46 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 5:41,0 41,3 28,6 0,1
16   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
47 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:41,4 41,7 29,0 0,4
17   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
 
47 42 Tommy Andersson SMK Trollhättan Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:41,4 41,7 29,0
17   Oskar Heden Kullings MS   940  
Entrant: Tallrot in Sport
 
49 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:42,0 42,3 14,6 0,6
4   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
50 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:42,2 42,5 33,1 0,2
9   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
51 51 Michael Johansson Säffle MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volo 5:42,6 42,9 30,2 0,4
19   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant: SPADER ÄZZ
 
52 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 5:44,1 44,4 44,4 1,5
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
 
53 102 Johan Holm SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:44,9 45,2 9,5 0,8
3   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
54 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 5:45,2 45,5 16,9 0,3
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
55 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:45,6 45,9 33,2 0,4
20   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
56 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:45,7 46,0 33,3 0,1
21   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
57 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:47,7 48,0 12,3 2,0
4   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
58 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:50,1 50,4 37,7 2,4
22   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
59 114 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 5:50,7 51,0 11,4 0,6
2   Anders Östlund Hällefors MK   240  
Entrant: Kjellbergs AB
 
60 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:50,9 51,2 15,5 0,2
5   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
 
61 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 5:51,3 51,6 12,0 0,4
3   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
62 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 5:51,5 51,8 36,6 0,2
7   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
 
63 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:52,4 52,7 40,0 0,9
23   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
64 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:52,5 52,8 17,1 0,1
6   Emil Widström Munkfors MC   240  
 
65 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 5:53,2 53,5 40,8 0,7
24   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
66 80 Niclas Lundgren Åmåls MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:54,5 54,8 27,1 1,3
5   Marcus Persson Åmåls MK   940  
 
67 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:55,6 55,9 20,2 1,1
7   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
68 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:55,8 56,1 20,4 0,2
8   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
69 113 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 5:56,0 56,3 16,7 0,2
4   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: ECSvenska AB
 
70 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:57,1 57,4 21,7 1,1
9   Erik Hed Säffle MC   242  
 
71 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:58,4 58,7 49,3 1,3
10   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
 
72 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 5:58,7 59,0 30,4 0,3
5   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
73 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 5:58,9 59,2 49,8 0,2
11   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
74 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:59,0 59,3 23,6 0,1
10   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
 
75 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 5:59,2 59,5 0,2
1   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
 
76 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 5:59,9 1:00,2 31,6 0,7
6   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
77 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 6:00,0 1:00,3 20,7 0,1
5   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
78 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 6:00,5 1:00,8 45,6 0,5
8   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
 
79 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:02,6 1:02,9 27,2 2,1
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
80 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 6:02,7 1:03,0 23,4 0,1
6   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
81 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:03,5 1:03,8 4,3 0,8
2   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
82 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 6:04,7 1:05,0 49,8 1,2
9   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
83 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 6:05,6 1:05,9 56,5 0,9
12   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
 
84 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 6:07,0 1:07,3 38,7 1,4
7   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
 
85 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 6:07,2 1:07,5 8,0 0,2
3   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
86 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:08,2 1:08,5 32,8 1,0
12   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
 
87 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:08,4 1:08,7 41,0 0,2
6   Hans Stridh Degerfors RC   940  
 
88 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 6:09,4 1:09,7 57,0 1,0
25   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
89 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:09,6 1:09,9 34,2 0,2
13   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
90 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:14,8 1:15,1 39,4 5,2
14   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
91 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 6:15,1 1:15,4 1:00,2 0,3
10   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
92 86 Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:16,4 1:16,7 41,0 1,3
15   Anders Örstrand Forshaga MC   240  
 
93 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:16,9 1:17,2 41,5 0,5
16   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
 
94 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 6:19,4 1:19,7 1:10,3 2,5
13   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
 
94 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 6:19,4 1:19,7 40,1
7   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
96 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 6:19,8 1:20,1 40,5 0,4
8   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
97 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:23,2 1:23,5 47,8 3,4
17   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
98 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 6:25,7 1:26,0 26,5 2,5
4   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
 
99 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 6:26,4 1:26,7 27,2 0,7
5   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
 
100 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:26,7 1:27,0 51,3 0,3
18   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
101 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 6:30,6 1:30,9 55,2 3,9
19   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
102 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 6:41,8 1:42,1 42,6 11,2
6   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
103 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 6:55,1 1:55,4 1:55,4 13,3
5   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
104 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 8:20,8 3:21,1 2:21,6 1:25,7
7   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
 
105 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 11:32,7 6:33,0 3:11,9
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
 
106 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 11:38,2 6:38,5 5,5 5,5
2   Roger Jansson Götene MK   V4  
 
107 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 11:38,4 6:38,7 5,7 0,2
3   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
 
108 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 11:39,3 6:39,6 6,6 0,9
4   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
 
109 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 11:39,4 6:39,7 6,7 0,1
5   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
 
110 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 11:39,8 6:40,1 7,1 0,4
6   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
 
110 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 11:39,8 6:40,1 7,1
6   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
112 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 11:40,2 6:40,5 7,5 0,4
8   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
 
113 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 11:40,8 6:41,1 8,1 0,6
9   Rose-Marie Andersson   V4  
 
113 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 11:40,8 6:41,1 8,1
9   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
 
115 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 11:41,0 6:41,3 8,3 0,2
11   Rickard Stenblom Götene MK   900  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!