Svenska English
Resultatdata
2006-01-28 Dan Anderssons Minne Official final
On SS 3
102 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 wd Mitsubishi 8:00
1   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo VII  
 
2 7 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4 wd Toyota 8:09 9 9 9
2   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
 
3 9 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4 wd Toyota 8:12 12 12 3
3   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
 
4 12 Magnus Mellquist SMK Söderhamn A-förare 4 wd Mitsubishi 8:13 13 13 1
4   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer  
 
5 32 Jonas Ericsson Kolsva MS A-förare 2wd över 2000cc Honda 8:15 15 2
1   Henrik Lundh Eskilstuna MK   Civic Type-R  
 
6 11 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi 8:17 17 17 2
5   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo IV  
 
7 209 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 8:18 18 3 1
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo Etanol  
Entrant: Team Motorsport Sweden
 
8 17 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4 wd Mitsubishi 8:20 20 20 2
6   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo VI  
 
9 205 Jan Söderberg Mälaröarnas MK A-förare 4 wd Mitsubishi 8:22 22 22 2
7   Magnus Ferm Kristianstads MK   Lancer Evo VII  
 
10 10 Håkan Eriksson Örsundsbro MK A-förare 4 wd Mazda 8:24 24 24 2
8   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
 
10 44 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 8:24 24 9
3   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
 
10 34 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW 8:24 24
1   Marcus Andersson Rasbo MK   Golf 3  
 
13 218 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 wd Toyota 8:25 25 25 1
9   Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC   Celica WRC  
Entrant: L. Häggsbildemontering AB
 
13 54 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 8:25 25 1
2   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
15 33 Simon Löfström Östhammars MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 8:27 27 12 2
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Clio Ragnotti  
 
15 55 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 8:27 27 3
3   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
 
17 53 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 8:28 28 13 1
5   Björn Engström Borlänge MK   Sunny  
 
18 21 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4 wd Subaru 8:31 31 31 3
10   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
 
19 42 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 8:34 34 19 3
6   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
Entrant: Modulbygg motorsport
 
20 14 Sören Olsson Films MK A-förare 4 wd TBA 8:39 39 39 5
11   Conny Lindwall Östhammars MK   TBA  
 
20 16 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4 wd Ford 8:39 39 39
11   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
22 31 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 8:41 41 26 2
7   Daniel Jansson SMK Södermanland   940  
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
23 18 Lasse Mothander Botkyrka MK A-förare 4 wd Toyota 8:43 43 43 2
13   Christer Boo Botkyrka MK   Celica GT4  
 
24 45 Bo Almgren SMK Arboga A-förare 2wd över 2000cc VW 8:44 44 29 1
8   Johan Thelin Mälaröarna MK   Golf 16v  
 
25 43 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 8:45 45 30 1
9   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
26 24 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 wd Subaru 8:47 47 47 2
14   Pär Näs Borlänge MK   Legacy  
 
27 29 Pär Hedlöf SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc Opel 8:48 48 33 1
10   Åke Eriksson Bärke MK   Ascona B  
Entrant: Katalysatoråtervinning AB
 
27 40 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 8:48 48 33
10   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
29 75 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Opel 8:49 49 1
1   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Kadett 16v  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
30 35 Håkan Långkvist Fagerts MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 8:51 51 36 2
12   Leif Nordlund Fagersta MK   240  
Entrant: Erikslunds Åkeri AB
 
31 214 Dan Jurå SMK Uppsala A-förare 4 wd Mazda 8:52 52 52 1
15   Roine Andersson SMK Uppsala   323 GTR  
 
31 36 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 8:52 52 37
13   Christer Nygren SMK Gävle   240  
Entrant: Älvkarleby Bildemontering AB
 
31 38 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc VW 8:52 52 37
13   Lars Lindh Hofors MS   Golf Mk 3 Kit Car  
Entrant: Dalkross AB
 
34 22 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 wd Subaru 8:55 55 55 3
16   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
 
35 30 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 8:56 56 41 1
15   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
 
36 71 Nils Jensen Haninge MK B-förare 4wd Mitsubishi 8:57 57 1
1   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo III  
Entrant: forsman motor
 
37 91 Danne Falk Haninge MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 8:58 58 1
1   Jesper Elwer Värmdö MK   Corsa  
 
38 206 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 8:59 59 44 1
16   Magnus Johansson Katrineholms MK   306  
Entrant: T.Månssons Åkeri o Trp AB
 
39 86 Johan Kindahl Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 9:00 1:00 11 1
2   Erik Gustavsson SMK Linde   306 S16  
 
40 62 Fredrik Menck SMK Motala A-förare 2wd standard Volvo 9:02 1:02 2
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
40 220 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 9:02 1:02 5
2   Ulf Larstrand Jämtlands MK   Lancer Evo VI  
 
40 201 Sven Blomdin MK Orion B-förare 2wd över 2000cc Opel 9:02 1:02 13
3   Johan Sundmark MK Orion   Kadett  
 
43 76 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 9:03 1:03 14 1
4   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
44 41 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:04 1:04 49 1
17   Emil Forsberg Bärke MK   240  
 
45 48 Thomas Strömé Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:05 1:05 50 1
18   Carl Svennstam Eskilstuna MK   940  
 
45 61 Ronnie Lindblom Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Saab 9:05 1:05 41
4   Fredrik Prosén Borlänge MK   V4  
 
47 39 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:06 1:06 51 1
19   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A. Jansson o son Skogsmaskiner
 
48 222 Robert Andersson Eskilstuna MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 9:08 1:08 19 2
5   Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson Eskilstuna MK   306  
Entrant: Eskilstuna Glasmästeri AB
 
48 81 Reine Laestander Skepptuna MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:08 1:08 19
5   Krister Nordlund Skepptuna MK   242 Evo  
 
50 74 Henrik Nyberg Säters MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:11 1:11 22 3
7   Peter Haglund Säters MK   242  
 
51 210 Anders Olsson SMK Söderhamn B-förare 4wd Mazda 9:12 1:12 15 1
3   Annmarie Olsson SMK Söderhamn   323  
 
51 79 Per Eklund Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 9:12 1:12 23
8   Jan Andersson Rasbo MK   Fiesta Etanol  
Entrant: ModulBygg Motorsport
 
53 49 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:14 1:14 59 2
20   Magnus Brüdigam Västerås MS   240  
Entrant: Leijtorp Racing
 
54 51 Jocke Ivarsson Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:16 1:16 1:01 2
21   Carina Norrman Skepptuna MK   240  
 
54 66 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare 2wd standard Volvo 9:16 1:16 14
2   Kjell Andersson Hofors MS   940  
 
56 56 Kjell Friberg Skepptuna MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 9:19 1:19 55 3
5   Danne Petterson Enköpings MK   Corsa  
 
57 102 Henrik Persson Kullings MS B-förare 2wd Standard Volvo 9:21 1:21 2
1   Joakim Nilsson Simrishamns MK   940  
 
57 88 Jocke Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 9:21 1:21 23
2   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   Kadett  
 
57 116 Andreas Hellberg Grangärde RRC C-förare 2wd under 2000cc VW 9:21 1:21
1   Peter Andersson Grangärde RRC   Golf II  
 
57 212 Mattias Kylander Bärke MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:21 1:21 32
9   Tomas Sneen Bärke MK   940  
 
61 211 Erik Simonsson Lima MS B-förare 2wd över 2000cc Saab 9:23 1:23 34 2
10   Tomas Martinsson Lima MS   9:3  
Entrant: Simonsson Rör AB
 
62 64 Ingemar Thelander SMK Gävle A-förare 2wd standard Volvo 9:27 1:27 25 4
3   Patrik Dybeck SMK Gävle   740  
 
63 73 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 9:28 1:28 39 1
11   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
 
64 113 Michael Walther SMK Hälsinge C-förare 2wd under 2000cc Opel 9:31 1:31 10 3
2   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsen Bil oDäckservice
 
65 215 Jörgen Andersson Kullings MS B-förare 2wd över 2000cc VW 9:32 1:32 43 1
12   Fredrik Olsson Kullings MS   Golf II  
 
66 59 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 9:33 1:33 1:09 1
6   Mattias Hallqvist Vara MK   Swift Mk II  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
67 84 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:34 1:34 45 1
13   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
 
68 98 Mikael Högberg SMK Gävle B-förare 2wd Standard Volvo 9:35 1:35 14 1
2   Jörgen Mattson SMK Gävle   740  
 
69 103 Tommy Sahlqvist Laxå MK B-förare 2wd Standard Volvo 9:37 1:37 16 2
3   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
 
70 106 Ulf Backlund MK Rimo C-förare 4wd Mitsubishi 9:39 1:39 2
1   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo VII  
 
71 93 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 9:40 1:40 42 1
3   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
 
72 114 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 9:42 1:42 21 2
3   Per-Erik Larsson Sandvikens MK   Golf Mk II  
 
72 46 Gunnar Jensen Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 9:42 1:42 1:27
22   Linda Pettersson SMK Södermanland   940  
 
74 67 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd standard VW 9:48 1:48 46 6
4   Göran Norberg SMK Dala   Golf GT  
 
75 83 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 9:52 1:52 1:03 4
14   Andreas Pettersson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
76 101 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Standard Volvo 9:53 1:53 32 1
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   740  
Entrant: Høgåsens Bildemontering
 
77 122 Victor Windahl Björkviks MC C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 9:58 1:58 37 5
4   Dino Karlsson SMK Östgöta   Swift GTI  
 
78 120 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 10:12 2:12 51 14
5   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
 
79 132 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare 2wd Standard Honda 10:14 2:14 2
1   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
80 95 Linus Axman Norrköpings MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 10:15 2:15 1:17 1
4   Marcus Harrström MK Ramunder   Swift  
 
80 124 Johan Pettersson MK Orion C-förare 2wd Standard Volvo 10:15 2:15 1
2   Christine Sjöblom MK Orion   240 GT  
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
82 123 Robin Wallón SMK Kungsör C-förare 2wd Standard Volvo 10:19 2:19 5 4
3   Andreas Guillemot Eskilstuna MK   244  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
83 111 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 10:23 2:23 4
1   Rickard Jägerstedt MK Rimo   240 GL  
 
84 217 Lars Fagerberg Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 10:24 2:24 2:00 1
7   Ida Fagerberg Grangärde RRC   Swift GTI  
 
85 219 Marcus Lindholm Kils MK Bil B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 10:25 2:25 1:27 1
5   Bo Berglund MK Ratten   Swift GTI  
 
85 108 Bengt Salåker SMK Hedemora C-förare 4wd Lancia 10:25 2:25 46
2   Håkan Yngve SMK Hedemora   Delta Intergrale  
 
87 87 Dennis Hartman Värmdö MK B-förare 2wd över 2000cc Saab 10:27 2:27 1:38 2
15   Rickard Tillberg Värmdö MK   99 Turbo  
 
88 97 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 10:34 2:34 1:36 7
6   Patrik Helander Almunge MK   Swift  
 
88 1 Roger Eriksson Mora MK Ungdomsrally VW 10:34 2:34
1   Sven Andersson Vansbro MK   Polo  
 
90 129 Stefan Frisk MK Kopparberg C-förare 2wd Standard Saab 10:37 2:37 23 3
4   Lena Medberg SMK Linde   99  
Entrant: Team Helix
 
91 100 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd Standard VW 10:39 2:39 1:18 2
5   Andreas Sandin Skutskärs MS   Golf Mk 2  
 
91 126 Andreas Wilzen Linköpings MS C-förare 2wd Standard Volvo 10:39 2:39 25
5   Joel Ardell Norrköpings MK   940  
 
93 57 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd under 2000cc Toyota 10:42 2:42 2:18 3
8   Robert Lernerud Stockholms BK   Starlet  
 
94 130 Kenneth Blixt Ludvika MS C-förare 2wd Standard Saab 10:44 2:44 30 2
6   Helena Andersson Ludvika MS   99  
Entrant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA
 
95 107 Fredric Westerlund Värmdö MK C-förare 4wd Toyota 10:47 2:47 1:08 3
3   Helene Westerlund Alingsås MK   Celica GT4  
 
96 131 Jörgen Larsson Malungs MK C-förare 2wd Standard Saab 10:48 2:48 34 1
7   Björn Albertsson Malungs MK   99  
 
97 121 Cenny Wall Norrköpings MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 11:01 3:01 1:40 13
6   Henrik Svejderud Norrköpings MK   Swift GTI Mk1  
 
98 82 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 11:29 3:29 2:40 28
16   Kaj Sivertsson MK Rimo   940  
 
99 127 Joakim 'Bunke'Nilsson Åtvidabergs MK C-förare 2wd Standard Volvo 12:46 4:46 2:32 1:17
8   Hans Sjöblom Linköpings MS   242  
 
100 5 Madelene Johansson Grangärde RRC Ungdomsrally Saab 14:14 6:14 3:40 1:28
2   Åke Andersson Vansbro MK   99  
 
101 85 Mattias Wennman Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeout 15:35 7:35 6:46 1:21
17   Filip Larsson Rasbo MK   306 GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
102 112 Mikael Högback Västerås MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 20:05 12:05 9:42 4:30
2   Per Andersson Västerås MS   240  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!