Svenska English
Resultatdata
2006-01-28 Dan Anderssons Minne Official final
On SS 2
107 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Magnus Mellquist SMK Söderhamn A-förare 4 wd Mitsubishi 11:22
1   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer  
 
2 18 Lasse Mothander Botkyrka MK A-förare 4 wd Toyota 11:27 5 5 5
2   Christer Boo Botkyrka MK   Celica GT4  
 
3 8 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 wd Mitsubishi 11:28 6 6 1
3   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo VII  
 
3 9 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4 wd Toyota 11:28 6 6
3   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
 
5 218 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 wd Toyota 11:32 10 10 4
5   Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC   Celica WRC  
Entrant: L. Häggsbildemontering AB
 
6 54 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 11:34 12 2
1   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
7 209 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 11:35 13 1
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo Etanol  
Entrant: Team Motorsport Sweden
 
8 34 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW 11:36 14 2 1
2   Marcus Andersson Rasbo MK   Golf 3  
 
9 17 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4 wd Mitsubishi 11:38 16 16 2
6   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo VI  
 
10 16 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4 wd Ford 11:41 19 19 3
7   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
10 7 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4 wd Toyota 11:41 19 19
7   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
 
12 55 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 11:42 20 8 1
3   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
 
13 21 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4 wd Subaru 11:48 26 26 6
9   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
 
14 205 Jan Söderberg Mälaröarnas MK A-förare 4 wd Mitsubishi 11:49 27 27 1
10   Magnus Ferm Kristianstads MK   Lancer Evo VII  
 
15 32 Jonas Ericsson Kolsva MS A-förare 2wd över 2000cc Honda 11:50 28 15 1
2   Henrik Lundh Eskilstuna MK   Civic Type-R  
 
16 33 Simon Löfström Östhammars MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 11:52 30 17 2
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Clio Ragnotti  
 
17 30 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 11:53 31 18 1
4   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
 
18 73 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 11:55 33 2
1   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
 
18 10 Håkan Eriksson Örsundsbro MK A-förare 4 wd Mazda 11:55 33 33
11   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
 
20 42 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 11:57 35 22 2
5   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
Entrant: Modulbygg motorsport
 
21 14 Sören Olsson Films MK A-förare 4 wd TBA 11:58 36 36 1
12   Conny Lindwall Östhammars MK   TBA  
 
21 11 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi 11:58 36 36
12   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo IV  
 
21 79 Per Eklund Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 11:58 36 3
2   Jan Andersson Rasbo MK   Fiesta Etanol  
Entrant: ModulBygg Motorsport
 
24 43 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 12:01 39 26 3
6   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
25 53 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 12:02 40 27 1
7   Björn Engström Borlänge MK   Sunny  
 
26 75 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Opel 12:03 41 8 1
3   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Kadett 16v  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
27 210 Anders Olsson SMK Söderhamn B-förare 4wd Mazda 12:05 43 2
1   Annmarie Olsson SMK Söderhamn   323  
 
28 40 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:06 44 31 1
8   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
29 81 Reine Laestander Skepptuna MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:08 46 13 2
4   Krister Nordlund Skepptuna MK   242 Evo  
 
30 36 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:10 48 35 2
9   Christer Nygren SMK Gävle   240  
Entrant: Älvkarleby Bildemontering AB
 
30 91 Danne Falk Haninge MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 12:10 48
1   Jesper Elwer Värmdö MK   Corsa  
 
32 29 Pär Hedlöf SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc Opel 12:11 49 36 1
10   Åke Eriksson Bärke MK   Ascona B  
Entrant: Katalysatoråtervinning AB
 
32 86 Johan Kindahl Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 12:11 49 16
5   Erik Gustavsson SMK Linde   306 S16  
 
34 71 Nils Jensen Haninge MK B-förare 4wd Mitsubishi 12:12 50 7 1
2   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo III  
Entrant: forsman motor
 
35 24 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 wd Subaru 12:13 51 51 1
14   Pär Näs Borlänge MK   Legacy  
 
35 214 Dan Jurå SMK Uppsala A-förare 4 wd Mazda 12:13 51 51
14   Roine Andersson SMK Uppsala   323 GTR  
 
37 45 Bo Almgren SMK Arboga A-förare 2wd över 2000cc VW 12:18 56 43 5
11   Johan Thelin Mälaröarna MK   Golf 16v  
 
37 220 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 12:18 56 13
3   Ulf Larstrand Jämtlands MK   Lancer Evo VI  
 
39 116 Andreas Hellberg Grangärde RRC C-förare 2wd under 2000cc VW 12:20 58 2
1   Peter Andersson Grangärde RRC   Golf II  
 
40 41 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:22 1:00 47 2
12   Emil Forsberg Bärke MK   240  
 
40 44 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:22 1:00 47
12   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
 
40 39 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:22 1:00 47
12   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A. Jansson o son Skogsmaskiner
 
43 76 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 12:25 1:03 30 3
6   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
44 48 Thomas Strömé Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:26 1:04 51 1
15   Carl Svennstam Eskilstuna MK   940  
 
44 62 Fredrik Menck SMK Motala A-förare 2wd standard Volvo 12:26 1:04
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
44 201 Sven Blomdin MK Orion B-förare 2wd över 2000cc Opel 12:26 1:04 31
7   Johan Sundmark MK Orion   Kadett  
 
44 31 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:26 1:04 51
15   Daniel Jansson SMK Södermanland   940  
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
48 38 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc VW 12:27 1:05 52 1
17   Lars Lindh Hofors MS   Golf Mk 3 Kit Car  
Entrant: Dalkross AB
 
49 22 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 wd Subaru 12:28 1:06 1:06 1
16   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
 
50 35 Håkan Långkvist Fagerts MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:29 1:07 54 1
18   Leif Nordlund Fagersta MK   240  
Entrant: Erikslunds Åkeri AB
 
51 206 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 12:30 1:08 55 1
19   Magnus Johansson Katrineholms MK   306  
Entrant: T.Månssons Åkeri o Trp AB
 
52 211 Erik Simonsson Lima MS B-förare 2wd över 2000cc Saab 12:32 1:10 37 2
8   Tomas Martinsson Lima MS   9:3  
Entrant: Simonsson Rör AB
 
53 56 Kjell Friberg Skepptuna MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 12:34 1:12 1:00 2
4   Danne Petterson Enköpings MK   Corsa  
 
54 113 Michael Walther SMK Hälsinge C-förare 2wd under 2000cc Opel 12:36 1:14 16 2
2   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsen Bil oDäckservice
 
55 66 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare 2wd standard Volvo 12:38 1:16 12 2
2   Kjell Andersson Hofors MS   940  
 
55 85 Mattias Wennman Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeout 12:38 1:16 43
9   Filip Larsson Rasbo MK   306 GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
57 106 Ulf Backlund MK Rimo C-förare 4wd Mitsubishi 12:39 1:17 1
1   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo VII  
 
58 102 Henrik Persson Kullings MS B-förare 2wd Standard Volvo 12:42 1:20 3
1   Joakim Nilsson Simrishamns MK   940  
 
59 212 Mattias Kylander Bärke MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:46 1:24 51 4
10   Tomas Sneen Bärke MK   940  
 
60 222 Robert Andersson Eskilstuna MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 12:48 1:26 53 2
11   Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson Eskilstuna MK   306  
Entrant: Eskilstuna Glasmästeri AB
 
61 84 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:49 1:27 54 1
12   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
 
62 82 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:51 1:29 56 2
13   Kaj Sivertsson MK Rimo   940  
 
63 98 Mikael Högberg SMK Gävle B-förare 2wd Standard Volvo 12:52 1:30 10 1
2   Jörgen Mattson SMK Gävle   740  
 
63 103 Tommy Sahlqvist Laxå MK B-förare 2wd Standard Volvo 12:52 1:30 10
2   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
 
65 61 Ronnie Lindblom Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Saab 12:55 1:33 1:21 3
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   V4  
 
66 114 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 12:56 1:34 36 1
3   Per-Erik Larsson Sandvikens MK   Golf Mk II  
 
66 88 Jocke Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 12:56 1:34 46
2   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   Kadett  
 
68 49 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:57 1:35 1:22 1
20   Magnus Brüdigam Västerås MS   240  
Entrant: Leijtorp Racing
 
69 74 Henrik Nyberg Säters MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 12:59 1:37 1:04 2
14   Peter Haglund Säters MK   242  
 
70 215 Jörgen Andersson Kullings MS B-förare 2wd över 2000cc VW 13:02 1:40 1:07 3
15   Fredrik Olsson Kullings MS   Golf II  
 
71 46 Gunnar Jensen Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 13:03 1:41 1:28 1
21   Linda Pettersson SMK Södermanland   940  
 
72 59 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 13:09 1:47 1:35 6
6   Mattias Hallqvist Vara MK   Swift Mk II  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
72 101 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Standard Volvo 13:09 1:47 27
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   740  
Entrant: Høgåsens Bildemontering
 
74 93 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 13:12 1:50 1:02 3
3   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
 
75 83 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 13:13 1:51 1:18 1
16   Andreas Pettersson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
76 122 Victor Windahl Björkviks MC C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 13:14 1:52 54 1
4   Dino Karlsson SMK Östgöta   Swift GTI  
 
77 64 Ingemar Thelander SMK Gävle A-förare 2wd standard Volvo 13:22 2:00 56 8
3   Patrik Dybeck SMK Gävle   740  
 
78 51 Jocke Ivarsson Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 13:27 2:05 1:52 5
22   Carina Norrman Skepptuna MK   240  
 
79 95 Linus Axman Norrköpings MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 13:28 2:06 1:18 1
4   Marcus Harrström MK Ramunder   Swift  
 
80 112 Mikael Högback Västerås MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 13:32 2:10 4
1   Per Andersson Västerås MS   240  
 
81 120 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 13:33 2:11 1:13 1
5   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
 
82 111 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 13:39 2:17 7 6
2   Rickard Jägerstedt MK Rimo   240 GL  
 
83 67 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd standard VW 13:44 2:22 1:18 5
4   Göran Norberg SMK Dala   Golf GT  
 
84 124 Johan Pettersson MK Orion C-förare 2wd Standard Volvo 13:49 2:27 5
1   Christine Sjöblom MK Orion   240 GT  
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
84 87 Dennis Hartman Värmdö MK B-förare 2wd över 2000cc Saab 13:49 2:27 1:54
17   Rickard Tillberg Värmdö MK   99 Turbo  
 
86 132 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare 2wd Standard Honda 13:50 2:28 1 1
2   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
87 126 Andreas Wilzen Linköpings MS C-förare 2wd Standard Volvo 13:52 2:30 3 2
3   Joel Ardell Norrköpings MK   940  
 
88 123 Robin Wallón SMK Kungsör C-förare 2wd Standard Volvo 13:54 2:32 5 2
4   Andreas Guillemot Eskilstuna MK   244  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
89 100 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd Standard VW 13:58 2:36 1:16 4
5   Andreas Sandin Skutskärs MS   Golf Mk 2  
 
90 108 Bengt Salåker SMK Hedemora C-förare 4wd Lancia 13:59 2:37 1:20 1
2   Håkan Yngve SMK Hedemora   Delta Intergrale  
 
90 217 Lars Fagerberg Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 13:59 2:37 2:25
7   Ida Fagerberg Grangärde RRC   Swift GTI  
 
92 1 Roger Eriksson Mora MK Ungdomsrally VW 14:04 2:42 5
1   Sven Andersson Vansbro MK   Polo  
 
93 99 Daniel Larsson Järbo MK B-förare 2wd Standard Volvo 14:06 2:44 1:24 2
6   Sandra Wall Järbo MK   242 GT  
 
94 97 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 14:07 2:45 1:57 1
5   Patrik Helander Almunge MK   Swift  
 
95 129 Stefan Frisk MK Kopparberg C-förare 2wd Standard Saab 14:08 2:46 19 1
5   Lena Medberg SMK Linde   99  
Entrant: Team Helix
 
96 121 Cenny Wall Norrköpings MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 14:13 2:51 1:53 5
6   Henrik Svejderud Norrköpings MK   Swift GTI Mk1  
 
97 107 Fredric Westerlund Värmdö MK C-förare 4wd Toyota 14:15 2:53 1:36 2
3   Helene Westerlund Alingsås MK   Celica GT4  
 
98 130 Kenneth Blixt Ludvika MS C-förare 2wd Standard Saab 14:16 2:54 27 1
6   Helena Andersson Ludvika MS   99  
Entrant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA
 
99 131 Jörgen Larsson Malungs MK C-förare 2wd Standard Saab 14:21 2:59 32 5
7   Björn Albertsson Malungs MK   99  
 
100 57 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd under 2000cc Toyota 14:45 3:23 3:11 24
8   Robert Lernerud Stockholms BK   Starlet  
 
101 89 Ralf Björklund SMK Dala Falun B-förare 2wd under 2000cc VW 14:51 3:29 2:41 6
6   Ulf Wårvik Hofors MK   Golf Mk 1  
Entrant: Dalkross AB
 
102 219 Marcus Lindholm Kils MK Bil B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 15:35 4:13 3:25 44
7   Bo Berglund MK Ratten   Swift GTI  
 
103 115 Staffan Olars Rasbo MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 16:22 5:00 4:02 47
7   Gunnar Olars Rasbo MK   Kadett GT /f  
 
104 127 Joakim 'Bunke'Nilsson Åtvidabergs MK C-förare 2wd Standard Volvo 17:02 5:40 3:13 40
8   Hans Sjöblom Linköpings MS   242  
 
105 5 Madelene Johansson Grangärde RRC Ungdomsrally Saab 19:32 8:10 5:28 2:30
2   Åke Andersson Vansbro MK   99  
 
106 15 Staffan Bergdahl Teknis MC A-förare 4 wd Toyota 22:47 11:25 11:25 3:15
17   Per Erik Svensson Teknis MC   Corolla WRC  
 
107 109 Dick Larsson Haninge MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 23:46 12:24 10:14 59
3   Patrik Åkerblom MC V8   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!