Svenska English
Raceconsulting
2017-09-02 Malmjärn Runt Official final
On SS 3
59 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:31,9
1   Robin Eriksson Valdemarsviks MK   Evo 8  
 
2 9 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:36,7 4,8 4,8 4,8
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
3 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 6:37,7 5,8 5,8 1,0
3   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
4 103 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd VW 6:42,8 10,9 5,1
1   Joakim Sjöberg Hofors MS   Golf 3  
 
5 11 Björn Adolfsson KAK Motorsport A - 4 wd Peugeot 6:44,5 12,6 12,6 1,7
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
6 45 Staffan Andersson Sandvikens MK C - 4 wd Nissan 6:49,3 17,4 4,8
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   Sunny GTI-R  
 
7 28 Emil Carlsson Ludvika MS B - 4 wd Mitsubishi 6:51,8 19,9 2,5
1   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Evo VII  
 
8 30 Fredrik Borg SMK Hälsinge B - 2 wd Volvo 6:52,6 20,7 9,8 0,8
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
9 17 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 6:53,0 21,1 0,4
1   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Örby Gummi AB
 
10 13 Andreas Broberg Värmdö BK A - 2 wd Volvo 6:55,7 23,8 2,7 2,7
2   Tobias Lis Värmdö BK   240  
 
11 6 Kenth Östlund Hedesunda MK A - 4 wd Mitsubishi 6:56,8 24,9 24,9 1,1
5   Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage  
 
12 4 Mats Svenson SMK Märsta A - 4 wd Mitsubishi 6:57,2 25,3 25,3 0,4
6   Gunnar Envang Djurholms MK   Evo X  
 
13 19 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 6:59,0 27,1 6,0 1,8
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
Entrant: Tractive AB
 
13 18 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 6:59,0 27,1 6,0
3   Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Corsa  
 
15 46 Rasmus Bergström Haninge MK C - 2 wd Ford 7:01,5 29,6 2,5
1   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
 
16 101 Eddie Lundqvist Sandviken MK A - 2 wd Ford 7:02,0 30,1 9,0 0,5
5   Olle Erixon Katrineholms MK   Fiesta R2  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
16 32 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 7:02,0 30,1 19,2
3   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
18 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 7:03,4 31,5 31,5 1,4
7   Tomas Koepke Värmdö BK   Impressa STi 555  
 
19 35 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 7:04,8 32,9 22,0 1,4
4   Madelene Buskas Gotlands MFBK   C2R2  
 
20 25 Elias Lundberg SMK Sala A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:04,9 33,0 0,1
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
21 29 Jan-Åke Hamreus Hofors MS B - 2 wd Vauxhall 7:05,1 33,2 22,3 0,2
5   Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar  
 
22 31 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 7:06,9 35,0 24,1 1,8
6   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
23 102 Anton Eriksson SMK Sundsvall A - 2 wd Peugeot 7:11,0 39,1 18,0 4,1
6   Andreas Eriksson Offerdals MK   208  
 
24 51 Alexander Hallqvist Vansbro MK C - 2 wd Opel 7:11,6 39,7 10,1 0,6
2   Anton Boström Hällefors MK   Kadett GSI  
Entrant: Åhl's bildelar
 
25 37 Peter Eriksson Sunnansjö MK B - 2 wd Opel 7:13,1 41,2 30,3 1,5
7   Anders Strömberg Grangärde RRC   Astra  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
26 16 Mats Bäck SMK Hedemora A - 2 wd Opel 7:15,0 43,1 22,0 1,9
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
27 47 Linus Granlund Järbo MK C - 2 wd Volvo 7:18,7 46,8 17,2 3,7
3   Carl Bodell Järbo MK   940  
 
28 48 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2 wd Volvo 7:19,0 47,1 17,5 0,3
4   Niklas Forslöf Järbo MK   240  
Entrant: Åsblom Engineering
 
29 24 Jocke Halvarsson Ljusdals MS A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:20,7 48,8 15,8 1,7
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   940  
 
30 36 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 7:24,7 52,8 41,9 4,0
8   Berntarne Högberg Borlänge MK   242  
 
31 54 Martin Broberg Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:24,8 52,9 0,1
1   Anna Marions Gotlands MFBK   940  
 
32 39 Jonas Jansson Rasbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:25,3 53,4 0,5
1   Viktor Strand Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
33 33 Oscar Vöks MK Kopparberg B - 2 wd VW 7:28,8 56,9 46,0 3,5
9   Emil Eklund Sandvikens MK   Golf Mk1  
 
34 53 David Dannevall Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:30,3 58,4 5,5 1,5
2   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
 
35 52 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 7:34,9 1:03,0 33,4 4,6
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI  
 
36 21 Patrik Lindberg Hedesunda MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:35,0 1:03,1 30,1 0,1
3   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
37 57 Simon Sundbom Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:35,6 1:03,7 10,8 0,6
3   Victor Jansson Films MK   242  
 
38 65 Kent Årne Films MK C- Appendix K Volvo 7:36,1 1:04,2 0,5
1   Viktor Årne Films MK   240  
 
39 40 Daniel Frisk SMK Sala B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:36,4 1:04,5 11,1 0,3
2   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
40 67 Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 7:38,7 1:06,8 2,3
1   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
Entrant: TEAM SVARTFLAGG
 
40 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A - Grupp E Volvo 7:38,7 1:06,8
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
42 23 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:40,2 1:08,3 35,3 1,5
4   Jessica Lundahl MK Rimo   242 GT  
 
43 61 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 7:43,4 1:11,5 3,2
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
44 22 Anders Wänn Borlänge MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:46,7 1:14,8 41,8 3,3
5   Monica Israelsson Borlänge MK   940  
 
45 42 Rickard Ekblom Värmdö BK B - Grupp E Volvo 7:47,9 1:16,0 1,2
1   Calle Fincken Värmdö BK   240  
 
46 20 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:50,0 1:18,1 45,1 2,1
6   Mats Höjer Mälaröarnas MK   940  
 
47 38 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 7:54,8 1:22,9 1:12,0 4,8
10   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Golf  
Entrant: team rävvåla racing
 
48 43 Magnus Lövgren Sandvikens MK B - Grupp E Opel 7:54,9 1:23,0 7,0 0,1
2   Kent Winberg Sandvikens MK   Astra  
 
49 41 Conny Larsson Mälaröarnas MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:57,4 1:25,5 32,1 2,5
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
50 60 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 8:01,9 1:30,0 18,5 4,5
2   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
51 44 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K Ford 8:03,2 1:31,3 1,3
1   Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
52 59 Martin Bromark Skutskärs MS C - Grupp E VW 8:07,1 1:35,2 23,7 3,9
3   Johan Uppman Skutskärs MS   Golf III  
 
53 64 Robert Rodin SMK Uppsala C - Grupp E Opel 8:10,4 1:38,5 27,0 3,3
4   Kim Mattsson SMK Uppsala   Ascona  
Entrant: Rodin Rally
 
54 63 Olle Åkerlund Almunge MK C - Grupp E VW 8:19,6 1:47,7 36,2 9,2
5   Sixten Westman Alumnge MK   Golf  
 
55 68 Jimmy Andersson Ludvika MS Ungdomsrally Renault 8:24,0 1:52,1 45,3 4,4
2   Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé  
 
56 62 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW 9:29,7 2:57,8 1:46,3 1:05,7
6   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1  
 
57 27 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K Volvo 10:20,6 3:48,7 50,9
1   Kjell Andersson Hofors MS   242  
 
58 8 Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 25:32,2 19:00,3 19:00,3 15:11,6
8   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
59 3 Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 32:10,0 25:38,1 25:38,1 6:37,8
9   Catrin Synstad Haninge MK   Lancer Evo 9  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!