Svenska English
Raceconsulting
2017-09-02 Malmjärn Runt Official final
On SS 2
61 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:07,6
1   Robin Eriksson Valdemarsviks MK   Evo 8  
 
2 9 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:13,9 6,3 6,3 6,3
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
3 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 6:14,1 6,5 6,5 0,2
3   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
4 11 Björn Adolfsson KAK Motorsport A - 4 wd Peugeot 6:16,3 8,7 8,7 2,2
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
5 17 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 6:21,0 13,4 4,7
1   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Örby Gummi AB
 
6 13 Andreas Broberg Värmdö BK A - 2 wd Volvo 6:23,5 15,9 2,5 2,5
2   Tobias Lis Värmdö BK   240  
 
7 45 Staffan Andersson Sandvikens MK C - 4 wd Nissan 6:26,7 19,1 3,2
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   Sunny GTI-R  
 
8 8 Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:26,8 19,2 19,2 0,1
5   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
9 103 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd VW 6:27,3 19,7 0,5
1   Joakim Sjöberg Hofors MS   Golf 3  
 
10 19 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 6:29,0 21,4 8,0 1,7
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
Entrant: Tractive AB
 
10 18 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 6:29,0 21,4 8,0
3   Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Corsa  
 
12 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 6:30,0 22,4 22,4 1,0
6   Tomas Koepke Värmdö BK   Impressa STi 555  
 
13 3 Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 6:31,3 23,7 23,7 1,3
7   Catrin Synstad Haninge MK   Lancer Evo 9  
 
14 30 Fredrik Borg SMK Hälsinge B - 2 wd Volvo 6:33,7 26,1 6,4 2,4
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
15 32 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 6:33,8 26,2 6,5 0,1
3   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
16 46 Rasmus Bergström Haninge MK C - 2 wd Ford 6:34,6 27,0 0,8
1   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
 
17 4 Mats Svenson SMK Märsta A - 4 wd Mitsubishi 6:34,7 27,1 27,1 0,1
8   Gunnar Envang Djurholms MK   Evo X  
 
18 101 Eddie Lundqvist Sandviken MK A - 2 wd Ford 6:35,7 28,1 14,7 1,0
5   Olle Erixon Katrineholms MK   Fiesta R2  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
19 28 Emil Carlsson Ludvika MS B - 4 wd Mitsubishi 6:38,7 31,1 3,0
1   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Evo VII  
 
20 31 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 6:39,4 31,8 12,1 0,7
4   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
21 25 Elias Lundberg SMK Sala A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 6:41,2 33,6 1,8
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
22 102 Anton Eriksson SMK Sundsvall A - 2 wd Peugeot 6:43,1 35,5 22,1 1,9
6   Andreas Eriksson Offerdals MK   208  
 
23 16 Mats Bäck SMK Hedemora A - 2 wd Opel 6:47,4 39,8 26,4 4,3
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
24 48 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2 wd Volvo 6:47,5 39,9 12,9 0,1
2   Niklas Forslöf Järbo MK   240  
Entrant: Åsblom Engineering
 
25 47 Linus Granlund Järbo MK C - 2 wd Volvo 6:51,2 43,6 16,6 3,7
3   Carl Bodell Järbo MK   940  
 
26 35 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 6:51,6 44,0 24,3 0,4
5   Madelene Buskas Gotlands MFBK   C2R2  
 
27 37 Peter Eriksson Sunnansjö MK B - 2 wd Opel 6:52,2 44,6 24,9 0,6
6   Anders Strömberg Grangärde RRC   Astra  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
28 36 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 6:56,0 48,4 28,7 3,8
7   Berntarne Högberg Borlänge MK   242  
 
29 51 Alexander Hallqvist Vansbro MK C - 2 wd Opel 6:56,1 48,5 21,5 0,1
4   Anton Boström Hällefors MK   Kadett GSI  
Entrant: Åhl's bildelar
 
30 39 Jonas Jansson Rasbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 6:56,4 48,8 0,3
1   Viktor Strand Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
31 29 Jan-Åke Hamreus Hofors MS B - 2 wd Vauxhall 6:57,0 49,4 29,7 0,6
8   Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar  
 
32 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A - Grupp E Volvo 7:03,3 55,7 6,3
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
33 53 David Dannevall Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:03,7 56,1 0,4
1   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
 
34 6 Kenth Östlund Hedesunda MK A - 4 wd Mitsubishi 7:04,0 56,4 56,4 0,3
9   Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage  
 
35 54 Martin Broberg Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:04,2 56,6 0,5 0,2
2   Anna Marions Gotlands MFBK   940  
 
36 21 Patrik Lindberg Hedesunda MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:04,7 57,1 23,5 0,5
2   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
37 33 Oscar Vöks MK Kopparberg B - 2 wd VW 7:12,7 1:05,1 45,4 8,0
9   Emil Eklund Sandvikens MK   Golf Mk1  
 
38 22 Anders Wänn Borlänge MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:13,2 1:05,6 32,0 0,5
3   Monica Israelsson Borlänge MK   940  
 
39 23 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:15,2 1:07,6 34,0 2,0
4   Jessica Lundahl MK Rimo   242 GT  
 
40 40 Daniel Frisk SMK Sala B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:16,7 1:09,1 20,3 1,5
2   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
41 38 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 7:18,3 1:10,7 51,0 1,6
10   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Golf  
Entrant: team rävvåla racing
 
42 65 Kent Årne Films MK C- Appendix K Volvo 7:18,7 1:11,1 0,4
1   Viktor Årne Films MK   240  
 
43 20 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:19,0 1:11,4 37,8 0,3
5   Mats Höjer Mälaröarnas MK   940  
 
44 42 Rickard Ekblom Värmdö BK B - Grupp E Volvo 7:20,0 1:12,4 1,0
1   Calle Fincken Värmdö BK   240  
 
45 52 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 7:21,7 1:14,1 47,1 1,7
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI  
 
46 61 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 7:23,9 1:16,3 2,2
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
47 43 Magnus Lövgren Sandvikens MK B - Grupp E Opel 7:26,1 1:18,5 6,1 2,2
2   Kent Winberg Sandvikens MK   Astra  
 
48 41 Conny Larsson Mälaröarnas MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:27,9 1:20,3 31,5 1,8
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
49 57 Simon Sundbom Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:28,3 1:20,7 24,6 0,4
3   Victor Jansson Films MK   242  
 
50 49 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 7:35,9 1:28,3 1:01,3 7,6
6   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
51 27 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K Volvo 7:38,7 1:31,1 2,8
1   Kjell Andersson Hofors MS   242  
 
52 60 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 7:39,9 1:32,3 16,0 1,2
2   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
53 67 Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 7:41,7 1:34,1 1,8
1   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
Entrant: TEAM SVARTFLAGG
 
54 44 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K Ford 7:42,3 1:34,7 0,6
1   Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
55 59 Martin Bromark Skutskärs MS C - Grupp E VW 7:46,4 1:38,8 22,5 4,1
3   Johan Uppman Skutskärs MS   Golf III  
 
56 64 Robert Rodin SMK Uppsala C - Grupp E Opel 7:50,6 1:43,0 26,7 4,2
4   Kim Mattsson SMK Uppsala   Ascona  
Entrant: Rodin Rally
 
57 63 Olle Åkerlund Almunge MK C - Grupp E VW 7:52,2 1:44,6 28,3 1,6
5   Sixten Westman Alumnge MK   Golf  
 
58 68 Jimmy Andersson Ludvika MS Ungdomsrally Renault 8:12,7 2:05,1 31,0 20,5
2   Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé  
 
59 58 Niklas Wiklander Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Suzuki 8:14,3 2:06,7 1:10,6 1,6
4   Stefan Andersson Woxnadalens MK   Swift GTI  
 
60 62 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW 8:59,2 2:51,6 1:35,3 44,9
6   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1  
 
61 24 Jocke Halvarsson Ljusdals MS A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 18:00,5 11:52,9 11:19,3 9:01,3
6   Annsofi Wikström Ljusdals MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!