Svenska English
Raceconsulting
2017-09-02 Malmjärn Runt Official final
On SS 1
65 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:02,2
1   Robin Eriksson Valdemarsviks MK   Evo 8  
 
2 9 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:03,1 0,9 0,9 0,9
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
3 45 Staffan Andersson Sandvikens MK C - 4 wd Nissan 3:03,8 1,6 0,7
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   Sunny GTI-R  
 
4 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 3:04,3 2,1 2,1 0,5
3   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
 
5 103 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd VW 3:05,0 2,8 0,7
1   Joakim Sjöberg Hofors MS   Golf 3  
 
6 11 Björn Adolfsson KAK Motorsport A - 4 wd Peugeot 3:05,8 3,6 3,6 0,8
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
7 8 Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:06,1 3,9 3,9 0,3
5   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
8 17 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 3:10,5 8,3 4,4
1   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Örby Gummi AB
 
9 101 Eddie Lundqvist Sandviken MK A - 2 wd Ford 3:10,9 8,7 0,4 0,4
2   Olle Erixon Katrineholms MK   Fiesta R2  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
10 30 Fredrik Borg SMK Hälsinge B - 2 wd Volvo 3:11,5 9,3 6,5 0,6
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
11 29 Jan-Åke Hamreus Hofors MS B - 2 wd Vauxhall 3:11,6 9,4 6,6 0,1
3   Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar  
 
12 13 Andreas Broberg Värmdö BK A - 2 wd Volvo 3:11,7 9,5 1,2 0,1
3   Tobias Lis Värmdö BK   240  
 
13 19 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 3:11,9 9,7 1,4 0,2
4   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
Entrant: Tractive AB
 
14 18 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 3:12,2 10,0 1,7 0,3
5   Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Corsa  
 
15 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 3:12,3 10,1 10,1 0,1
6   Tomas Koepke Värmdö BK   Impressa STi 555  
 
16 4 Mats Svenson SMK Märsta A - 4 wd Mitsubishi 3:12,5 10,3 10,3 0,2
7   Gunnar Envang Djurholms MK   Evo X  
 
17 6 Kenth Östlund Hedesunda MK A - 4 wd Mitsubishi 3:13,2 11,0 11,0 0,7
8   Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage  
 
18 46 Rasmus Bergström Haninge MK C - 2 wd Ford 3:14,6 12,4 1,4
1   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
 
19 102 Anton Eriksson SMK Sundsvall A - 2 wd Peugeot 3:15,6 13,4 5,1 1,0
6   Andreas Eriksson Offerdals MK   208  
 
20 3 Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:15,7 13,5 13,5 0,1
9   Catrin Synstad Haninge MK   Lancer Evo 9  
 
21 15 Robert Forsberg Grangärde RRC A - 2 wd Volvo 3:15,9 13,7 5,4 0,2
7   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   242  
 
22 28 Emil Carlsson Ludvika MS B - 4 wd Mitsubishi 3:16,2 14,0 0,3
1   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Evo VII  
 
23 31 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 3:16,7 14,5 11,7 0,5
4   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
 
24 25 Elias Lundberg SMK Sala A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:16,8 14,6 0,1
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
25 16 Mats Bäck SMK Hedemora A - 2 wd Opel 3:17,4 15,2 6,9 0,6
8   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
26 27 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K Volvo 3:18,9 16,7 1,5
1   Kjell Andersson Hofors MS   242  
 
27 48 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2 wd Volvo 3:19,2 17,0 4,6 0,3
2   Niklas Forslöf Järbo MK   240  
Entrant: Åsblom Engineering
 
28 37 Peter Eriksson Sunnansjö MK B - 2 wd Opel 3:19,7 17,5 14,7 0,5
5   Anders Strömberg Grangärde RRC   Astra  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
29 32 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 3:20,4 18,2 15,4 0,7
6   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
30 24 Jocke Halvarsson Ljusdals MS A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:21,6 19,4 4,8 1,2
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   940  
 
31 35 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 3:23,1 20,9 18,1 1,5
7   Madelene Buskas Gotlands MFBK   C2R2  
 
32 47 Linus Granlund Järbo MK C - 2 wd Volvo 3:23,2 21,0 8,6 0,1
3   Carl Bodell Järbo MK   940  
 
33 51 Alexander Hallqvist Vansbro MK C - 2 wd Opel 3:23,9 21,7 9,3 0,7
4   Anton Boström Hällefors MK   Kadett GSI  
Entrant: Åhl's bildelar
 
34 39 Jonas Jansson Rasbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:25,2 23,0 1,3
1   Viktor Strand Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
35 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A - Grupp E Volvo 3:26,6 24,4 1,4
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
36 54 Martin Broberg Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:27,5 25,3 0,9
1   Anna Marions Gotlands MFBK   940  
 
37 42 Rickard Ekblom Värmdö BK B - Grupp E Volvo 3:28,7 26,5 1,2
1   Calle Fincken Värmdö BK   240  
 
38 21 Patrik Lindberg Hedesunda MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:29,0 26,8 12,2 0,3
3   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
39 53 David Dannevall Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:29,8 27,6 2,3 0,8
2   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
 
40 36 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:30,2 28,0 25,2 0,4
8   Berntarne Högberg Borlänge MK   242  
 
41 65 Kent Årne Films MK C- Appendix K Volvo 3:30,4 28,2 0,2
1   Viktor Årne Films MK   240  
 
42 56 Johan Wikström Skutskärs MS C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:30,8 28,6 3,3 0,4
3   Göran Wallin   244  
 
42 50 Markus Andersson SMK Hälsinge C - 2 wd Opel 3:30,8 28,6 16,2
5   Erik Karjula Ludvika MS   Manta B  
 
44 22 Anders Wänn Borlänge MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:31,9 29,7 15,1 1,1
4   Monica Israelsson Borlänge MK   940  
 
45 23 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:34,0 31,8 17,2 2,1
5   Jessica Lundahl MK Rimo   242 GT  
 
46 60 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 3:34,1 31,9 0,1
1   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
47 40 Daniel Frisk SMK Sala B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:34,3 32,1 9,1 0,2
2   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
47 38 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 3:34,3 32,1 29,3
9   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Golf  
Entrant: team rävvåla racing
 
49 57 Simon Sundbom Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:35,3 33,1 7,8 1,0
4   Victor Jansson Films MK   242  
 
49 55 Mathias Savela Stockholms BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:35,3 33,1 7,8
4   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
49 49 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 3:35,3 33,1 20,7
6   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
 
52 33 Oscar Vöks MK Kopparberg B - 2 wd VW 3:35,7 33,5 30,7 0,4
10   Emil Eklund Sandvikens MK   Golf Mk1  
 
53 52 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 3:36,2 34,0 21,6 0,5
7   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI  
 
54 20 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:37,1 34,9 20,3 0,9
6   Mats Höjer Mälaröarnas MK   940  
 
55 43 Magnus Lövgren Sandvikens MK B - Grupp E Opel 3:37,7 35,5 9,0 0,6
2   Kent Winberg Sandvikens MK   Astra  
 
56 61 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 3:38,3 36,1 4,2 0,6
2   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
57 41 Conny Larsson Mälaröarnas MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:38,7 36,5 13,5 0,4
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
 
58 59 Martin Bromark Skutskärs MS C - Grupp E VW 3:42,3 40,1 8,2 3,6
3   Johan Uppman Skutskärs MS   Golf III  
 
59 67 Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 3:42,4 40,2 0,1
1   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
Entrant: TEAM SVARTFLAGG
 
60 44 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K Ford 3:50,8 48,6 8,4
1   Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
61 63 Olle Åkerlund Almunge MK C - Grupp E VW 3:52,4 50,2 18,3 1,6
4   Sixten Westman Alumnge MK   Golf  
 
62 64 Robert Rodin SMK Uppsala C - Grupp E Opel 3:53,3 51,1 19,2 0,9
5   Kim Mattsson SMK Uppsala   Ascona  
Entrant: Rodin Rally
 
63 68 Jimmy Andersson Ludvika MS Ungdomsrally Renault 3:55,9 53,7 13,5 2,6
2   Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé  
 
64 58 Niklas Wiklander Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Suzuki 3:56,9 54,7 29,4 1,0
6   Stefan Andersson Woxnadalens MK   Swift GTI  
 
65 62 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW 4:28,8 1:26,6 54,7 31,9
6   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!