Svenska English
Raceconsulting
2017-08-05 Kullingstrofén Official final
On SS 3
150 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 40 Patrik Åkerman Ljusdals MS 4 wd Mitsubishi 10:03,1
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo 8  
 
2 43 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 10:07,9 4,8 4,8 4,8
2   Lukas Andervang Dals MK   Lancer Evo 8  
 
3 47 Mats Adielsson Göteborgs MF 4 wd Mitsubishi 10:13,0 9,9 9,9 5,1
3   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
 
4 53 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 4 wd Mitsubishi 10:17,0 13,9 13,9 4,0
4   Ida Bood MK Ratten   Lancer Evo 9  
 
5 44 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 10:17,1 14,0 14,0 0,1
5   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
Entrant:Carlsson Byggare
 
6 51 Algot Öberg Eskilstuna MK 4 wd Ford 10:19,6 16,5 16,5 2,5
6   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Fiesta R5  
Entrant:NJ ELINSTALLATION
 
7 37 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 10:20,6 17,5 1,0
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
8 52 Jimmy Olsson Storfors MK 4 wd Mitsubishi 10:21,9 18,8 18,8 1,3
7   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Team Korvgubben Motorsport
 
9 32 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 10:22,2 19,1 1,6 0,3
2   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
10 41 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 10:22,5 19,4 19,4 0,3
8   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant:HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
11 45 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 10:23,1 20,0 20,0 0,6
9   Dennis Norén V:a Östergötlands MK   Lancer Evo 7  
 
12 36 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 10:23,7 20,6 3,1 0,6
3   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant:Kjellbergs ab
 
13 74 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd Volvo 10:29,8 26,7 6,1
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
14 30 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 10:31,0 27,9 10,4 1,2
4   Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar  
Entrant:Johanssons Bilverkstad i Borås AB
 
15 33 Elias Lundberg SMK Sala A - 2 wd Peugeot 10:31,9 28,8 11,3 0,9
5   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
16 35 Tomas L. Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 10:33,6 30,5 13,0 1,7
6   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Escort Mk2  
Entrant:Tractive AB
 
17 26 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 10:34,0 30,9 13,4 0,4
7   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
18 46 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 10:36,2 33,1 33,1 2,2
10   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer Evo VI  
 
19 312 Martin Lundquist Fagersta MK A - 2 wd VW 10:41,2 38,1 20,6 5,0
8   Christian Segerström Fagersta MK   Golf Mk2  
 
20 31 Mikael Wiberg Storfors MK A - 2 wd Volvo 10:42,6 39,5 22,0 1,4
9   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
21 23 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 10:42,8 39,7 22,2 0,2
10   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
22 25 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 10:44,0 40,9 23,4 1,2
11   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant:Tractive AB
 
23 134 Lars Arvidsson Kullings MS C - 2 wd Volvo 10:44,4 41,3 0,4
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
24 6 Eddie Lundqvist Sandvikens MK A - 2 wd Ford 10:45,3 42,2 24,7 0,9
12   Kristian Brandvold Sandvikens MK   Fiesta  
Entrant:Team Lumek Motorsport
 
25 18 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 10:45,6 42,5 25,0 0,3
13   Jonas Magnér KAK   Fiesta R2  
Entrant:Dekaltrim.nu
 
26 20 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 10:45,9 42,8 25,3 0,3
14   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant:Jerrys Motorsport
 
27 34 Eric Johansson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 10:47,2 44,1 26,6 1,3
15   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
28 56 Philip Ahlstrand Vara MK 4 wd Subaru 10:48,8 45,7 45,7 1,6
11   Martin Kempe Kullings MS   Impreza  
 
29 104 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 10:49,3 46,2 19,5 0,5
2   Calle Örberg SMK Trollhättan   Golf III  
 
30 12 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 10:49,4 46,3 28,8 0,1
16   Tobias Börjesson Stenungsunds MS   940  
 
31 84 Robert Teiffel Kullings MS B - 2 wd Volvo 10:51,4 48,3 21,6 2,0
3   Peter Teiffel Kullings MS   242  
 
32 21 Mats Moberg Östergyllen RC A - 2 wd Opel 10:51,8 48,7 31,2 0,4
17   Mikael Johansson Älmhults MK   Ascona B  
 
32 86 Christopher Sundberg Falköpings MK B - 2 wd Volvo 10:51,8 48,7 22,0
4   Emelie Andersson Falköpings MK   242  
 
34 16 Edvall Martin Stenberg NMK Hadeland A - 2 wd Ford 10:52,5 49,4 31,9 0,7
18   Trond-Håvard Øsheim NMK Hadeland   Escort  
 
35 78 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 10:54,2 51,1 24,4 1,7
5   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf II  
 
36 15 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 10:56,5 53,4 35,9 2,3
19   Andreas Aleryd Vara MK   325  
 
37 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 10:56,8 53,7 12,4 0,3
2   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
Entrant:Ivarssons Entreprenad
 
38 88 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 10:59,8 56,7 30,0 3,0
6   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
 
39 75 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 11:00,6 57,5 30,8 0,8
7   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
40 58 Urban Stacke Skillingaryds MK 4 wd Mitsubishi 11:01,3 58,2 58,2 0,7
12   Robert Anrep-Nordin Lessebo MK   Lancer Evo VII  
 
41 76 Jesper Forssell Kolsva MS B - 2 wd Volvo 11:01,7 58,6 31,9 0,4
8   Tommy Sävevik Vara MK   940  
 
42 91 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 11:03,3 1:00,2 33,5 1,6
9   Marcus Grolander Älvbygdens MK   240  
 
43 11 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 11:04,4 1:01,3 43,8 1,1
20   Philip Haag Vara MK   940  
 
44 133 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C - 2 wd Volvo 11:05,5 1:02,4 21,1 1,1
3   Hasse Pettersson SMK Nyköping   240  
 
45 28 Thomas Blåder Filipstads MC A - 2 wd Volvo 11:05,9 1:02,8 45,3 0,4
21   Tommy Magnusson Filipstads MC   940  
 
46 109 Isac Nordström Kullings MS A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:06,0 1:02,9 0,1
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
47 81 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 11:06,2 1:03,1 36,4 0,2
10   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:Ramudden.se
 
48 90 Joakim Willingskär Kullings MS B - 2 wd BMW 11:06,4 1:03,3 36,6 0,2
11   Per-Anders Andersson Kullings MS   325  
 
49 10 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 11:06,6 1:03,5 46,0 0,2
22   Per Andersson Skillingaryds MK   Corsa  
Entrant:Assistancekåren
 
50 107 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:06,7 1:03,6 0,7 0,1
2   Martin Hugosson Tjust MK   940  
Entrant:Klädhuset I Falerum
 
51 14 Stefan Kemle SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 11:07,4 1:04,3 46,8 0,7
23   Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik   940  
 
52 7 Daniel Ernstedt KAK A - 2 wd Suzuki 11:07,8 1:04,7 47,2 0,4
24   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Swift  
 
53 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:08,7 1:05,6 2,7 0,9
3   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
54 57 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 11:08,8 1:05,7 1:05,7 0,1
13   Emil Corell SMK Nyköping   Lancer Evo V  
 
55 61 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K Volvo 11:09,0 1:05,9 0,2
1   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant:ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
56 77 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 11:09,6 1:06,5 39,8 0,6
12   Malin Borring V:a Östergötlands MK   242  
 
57 336 Emil Andersson MK Team Westom A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:10,6 1:07,5 4,6 1,0
4   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
58 2 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A - 2 wd Renault 11:10,7 1:07,6 50,1 0,1
25   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
58 145 Oliver Granfors Eskilstuna MK C - 2 wd VW 11:10,7 1:07,6 26,3
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   Golf  
Entrant:WWW.EASYSHIFT.SE
 
60 99 Niclas Åkerland Dals MK B - 2 wd Volvo 11:10,9 1:07,8 41,1 0,2
13   Joakim Johannesson Dals MK   940  
 
61 111 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:13,9 1:10,8 7,9 3,0
5   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
 
62 60 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K Volvo 11:15,0 1:11,9 6,0 1,1
2   Per Mikael Ekström Borås MK   242  
 
63 62 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Appendix K Ford 11:16,0 1:12,9 7,0 1,0
3   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort BDG  
 
64 158 Gustav Johansson Fryksdalens MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:16,7 1:13,6 0,7
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
65 80 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 11:17,4 1:14,3 47,6 0,7
14   Tobias Göransson Boxholms MK   244  
 
66 150 Linus Månsson Östgöta BSF C - 2 wd Ford 11:17,5 1:14,4 33,1 0,1
5   Lars-Åke Karlsson Norrköpings MK   Fiesta ST  
 
67 117 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:18,0 1:14,9 12,0 0,5
6   Oscar Almqvist Vetlanda RRC   240  
 
68 19 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 11:18,8 1:15,7 58,2 0,8
26   Magnus Holmgren SMK Nyköping   740  
 
69 3 Niklas Blomkvist Munkfors MC A - 2 wd Volvo 11:18,9 1:15,8 58,3 0,1
27   Per Wiksten MK Ratten   242  
 
70 112 Ingvar Nilsson Hällefors MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:20,6 1:17,5 14,6 1,7
7   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
71 115 Viktor Johansson Vara MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:20,7 1:17,6 14,7 0,1
8   Rickard Johansson Vara MK   940  
 
72 310 Mats Larsson Nora MK A - 2 wd Volvo 11:21,9 1:18,8 1:01,3 1,2
28   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
Entrant:Däckverkstan i Nora
 
73 163 Marcus Holm Fägre MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:22,8 1:19,7 6,1 0,9
2   Emil Fröberg Mariestads MS   242  
 
74 160 Tobias Andersson Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:25,2 1:22,1 8,5 2,4
3   Andreas Mollstedt Kullings MS   940  
 
75 118 Robert Johansson Göteborgs MF A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:25,8 1:22,7 19,8 0,6
9   Kim Pettersson SMK Trolhättan   240  
 
76 92 Göran Boström V:a Östergötlands MK B - 2 wd BMW 11:26,4 1:23,3 56,6 0,6
15   Christian Rosén Åtvidabergs MK   325  
 
77 122 Alexander Kolbert Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:26,8 1:23,7 20,8 0,4
10   Joakim Ljungkvist Götene MK   940  
 
78 169 Adam Carlsson SMK Nyköping C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Suzuki 11:28,0 1:24,9 11,3 1,2
4   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant:TEAM RMA
 
79 152 Kim Persson Stockholms BK C - 2 wd Opel 11:28,9 1:25,8 44,5 0,9
6   Tom Persson Stockholms BK   Ascona B  
 
80 4 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 11:29,4 1:26,3 1:08,8 0,5
29   Björn Svensson Östgöta BSF   Ascona  
 
81 121 Sebastian Johansson Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:30,6 1:27,5 24,6 1,2
11   Herman Höög Götene MK   940  
 
82 161 Robin Thörnberg Vetlanda RRC C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:31,3 1:28,2 14,6 0,7
5   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   244  
 
83 128 Henrik Johansson Dals MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:31,5 1:28,4 25,5 0,2
12   Victor Johansson Ryds MK   244  
 
84 154 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:33,5 1:30,4 16,8 2,0
6   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
85 83 Johan Östlund Flens MS B - 2 wd SEAT 11:34,5 1:31,4 1:04,7 1,0
16   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
86 159 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:35,0 1:31,9 18,3 0,5
7   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
87 146 Jörgen Hildingsson Kristianstads MK C - 2 wd Volvo 11:36,0 1:32,9 51,6 1,0
7   Martin Nilsson Simrishamns MK   242  
 
88 5 Per Löfqvist Kinds MK A - 2 wd Toyota 11:36,1 1:33,0 1:15,5 0,1
30   Daniel Molin Skene MS   Corolla  
 
89 130 Linus Isaksson Laxå MK A / B - Grupp E / Grupp R 1A VW 11:36,3 1:33,2 0,2
1   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Golf 2  
 
90 151 Patrik Andersson Norbergs MC C - 2 wd BMW 11:36,8 1:33,7 52,4 0,5
8   Marie Andersson SMK Örebro   323  
 
91 96 Peter Börjesson Stenungsunds MS B - 2 wd Volvo 11:37,4 1:34,3 1:07,6 0,6
17   Håkan Eliasson Orust BSK   242  
Entrant:Team Börjesson Maskin
 
92 140 Niclas Fransson Tibro MK C - 2 wd Ford 11:37,7 1:34,6 53,3 0,3
9   Mikael Svensson Tibro MK   Focus St170  
 
93 120 David Pettersson Asarums MS A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:38,7 1:35,6 32,7 1,0
13   Per-Ivar Hellberg Osby MK   940  
Entrant:Lightspeed Motorsport
 
93 116 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:38,7 1:35,6 32,7
13   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
95 71 Johnny Sundström Vara MK Appendix K Opel 11:41,1 1:38,0 32,1 2,4
4   Anton Sundström Vara MK   Ascona A  
 
96 155 David Dannevall Värmdö BK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:41,6 1:38,5 24,9 0,5
8   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
 
97 123 Dennis Persson Laxå MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:42,6 1:39,5 36,6 1,0
15   Magnus Lindqvist Laxå MK   940  
 
98 102 Mats Johansson Göteborgs MF B - 2 wd BMW 11:42,9 1:39,8 1:13,1 0,3
18   Thomas Larsson Kullings MS   325  
 
99 141 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 11:44,9 1:41,8 1:00,5 2,0
10   Martin Andersson Götene MK   940  
 
100 106 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 11:45,9 1:42,8 1:16,1 1,0
19   Peter T Modig Vara MK   940  
 
101 320 Reidar Moland NMK Sandefjord Appendix K Ford 11:46,8 1:43,7 37,8 0,9
5   Tormod Schau NMK Sandefjord   Ecort RS 1800  
 
102 95 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 11:47,4 1:44,3 1:17,6 0,6
20   Viktoria Johansson Kullings MS   240  
 
103 170 Joakim Nygårdh Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:48,6 1:45,5 31,9 1,2
9   Victor Bergsander Kullings MS   240  
 
104 192 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 11:49,1 1:46,0 0,5
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
105 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 11:52,6 1:49,5 1:08,2 3,5
11   Fredrik Pettersson Falköpings MK   Astra  
 
106 357 Juha Liimatainen SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Citroën 11:53,1 1:50,0 36,4 0,5
10   Tim Hammarström Älmhults MK   AX Sport  
 
107 65 Enar Viktorsson MK Trophy Appendix K Ford 11:54,0 1:50,9 45,0 0,9
6   Pierre Ellison Säffle MC   Escort RS 1600 BDG  
 
108 188 Simon Bolsgård Kalmar MK C - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 11:57,8 1:54,7 3,8
1   Daniel Bolsgård Kalmar MK   740  
 
109 156 Mathias Savela Stockholms BK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 11:58,4 1:55,3 41,7 0,6
11   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
110 191 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 12:00,4 1:57,3 11,3 2,0
2   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
111 166 Mattias Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:03,6 2:00,5 46,9 3,2
12   Johan Holm SMK Trollhättan   940  
 
112 132 Frank Jacobsson Vara MK A / B - Grupp E / Grupp R 1A VW 12:03,7 2:00,6 27,4 0,1
2   Oskar Jansson Vara MK   Golf IV 2,0  
Entrant:Team Sjuntorps Biltjänst
 
113 162 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:03,9 2:00,8 47,2 0,2
13   Jimmie Olsson SMK Trollhättan   940  
 
114 127 Håkan Bauer Laxå MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:04,8 2:01,7 58,8 0,9
16   Marika Eng Laxå MK   940  
 
115 167 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:06,5 2:03,4 49,8 1,7
14   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
116 124 Jens Thorsell Falköpings MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:07,9 2:04,8 1:01,9 1,4
17   Sivert Svensson Laxå MK   940  
 
117 176 Alexander Broberg SMK Nyköping C - Grupp E / Grupp R 1A Opel 12:08,9 2:05,8 11,1 1,0
2   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant:LINDGRENBIL NACKA / VÄRMDÖ
 
118 168 Peter Lindman Falköpings MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:11,5 2:08,4 54,8 2,6
15   Lars Johansson Vara MK   940  
Entrant:Lindman motorsport
 
118 164 Linus Andersson Ryds MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:11,5 2:08,4 54,8
15   Emil Svensson Olofströms MK   240  
 
120 187 Bruno Arvidsson Skövde MK C - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 12:16,7 2:13,6 18,9 5,2
3   Fredrik Lans Falköpings MK   240  
 
121 196 Simon Axelsson Älmhults MK Ungdomsrally Volvo 12:18,0 2:14,9 28,9 1,3
3   Stefan Axelsson Älmhults MK   740  
 
122 67 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 12:22,6 2:19,5 1:13,6 4,6
7   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
123 174 Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:25,1 2:22,0 1:08,4 2,5
17   Jonas Helgesson Älvbygdens MK   740  
 
124 66 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K Saab 12:26,8 2:23,7 1:17,8 1,7
8   Anders Ekström Munkfors MC   V4  
 
125 182 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E / Grupp R 1A Toyota 12:27,2 2:24,1 29,4 0,4
4   Robert Mellegård Vara MK   Corolla  
 
126 177 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E / Grupp R 1A VW 12:31,1 2:28,0 33,3 3,9
5   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
127 193 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 12:34,8 2:31,7 45,7 3,7
4   Mattias Tyrbjörn Eskilstuna MK   Corolla  
 
128 105 Lasse Jonsson Åtvidabergs MK B - 2 wd Volvo 12:35,1 2:32,0 2:05,3 0,3
21   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   142  
 
129 68 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 12:38,5 2:35,4 1:29,5 3,4
9   Karin Danielsson Kolsva MS   Kadett GTE  
 
130 181 Rolf Johansson Tibro MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 12:48,5 2:45,4 50,7 10,0
6   Ejne Larsson Tibro MK   Golf  
 
131 171 Martin Nygårdh Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:51,5 2:48,4 1:34,8 3,0
18   Jimmy Svensson Kullings MS   240  
 
132 165 Emil Huss SMK Örebro C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 12:56,9 2:53,8 1:40,2 5,4
19   Johan Huss SMK Örebro   940  
 
133 190 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E / Grupp R 1A BMW 13:01,0 2:57,9 1:03,2 4,1
7   Marika Carlsson Sportvagnssällskapet i Jönköping   316 Compact  
 
134 173 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 13:02,5 2:59,4 1:45,8 1,5
20   David Malmback Kullings MS   940  
 
135 126 Bengt Sannerfors Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 13:07,7 3:04,6 2:01,7 5,2
18   Mikael Söderberg Enköpings MK   940  
 
136 72 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 13:16,7 3:13,6 2:07,7 9,0
10   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
137 183 Johan Mäsak Orust BSK C - Grupp E / Grupp R 1A Saab 13:17,5 3:14,4 1:19,7 0,8
8   Bengt-Ove Sandberg Orust BSK   99  
 
138 172 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 13:20,1 3:17,0 2:03,4 2,6
21   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
 
139 175 Jörgen Källberg SMK Eksjö C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 13:30,6 3:27,5 2:13,9 10,5
22   Urban Westerström FRC Eksjö   240  
 
140 153 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 13:36,1 3:33,0 2:51,7 5,5
12   Stig-Åke Börjesson Fjärås MK   205 GTI  
 
141 69 Bengt Andersson Kullings MS Appendix K Saab 13:47,5 3:44,4 2:38,5 11,4
11   Bengt Pettersson   96  
 
142 185 Kjell Larsson Vara MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 13:53,8 3:50,7 1:56,0 6,3
9   Jan Larsson Vara MK   Golf  
 
143 178 Joakim Bengtsson Kullings MS C - Grupp E / Grupp R 1A Toyota 14:00,5 3:57,4 2:02,7 6,7
10   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
144 179 Malin Palmqvist Fagersta MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 14:01,3 3:58,2 2:03,5 0,8
11   Sara Rogersson Rasbo MK   Golf  
 
145 189 Jan Åkerström Toarps MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 14:06,0 4:02,9 2:08,2 4,7
12   Håkan Åkerström Toarps MK   Golf  
 
146 70 Nils Liljegren Skara MK Appendix K Saab 14:29,9 4:26,8 3:20,9 23,9
12   Jörgen Lundh Vara MK   96  
 
147 195 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 14:36,4 4:33,3 2:47,3 6,5
5   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
148 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 17:13,1 7:10,0 7:10,0 2:36,7
14   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
149 129 Anders Ericson Toarps MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 17:33,5 7:30,4 6:27,5 20,4
19   Mikael Lindén Kullings MS   850  
 
150 89 Oskar Lundmark Kullings MS B - 2 wd Volvo 17:40,7 7:37,6 7:10,9 7,2
22   Johan Kempe Kullings MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!